En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 18:41
Günlük Kiralık Evler Kilit Sistemi İle Kayıt Altına Alınıyor

Günlük Kiralık Evler Kilit Sistemi İle Kayıt Altına Alınıyor

Günlük kiralık ev olarak bilinen alternatif konaklama sisteminin kayıt altına alınması ve ekonomiye kazandırılması için kilit sistemi uygulanacak..
 
Günlük kiralık evler uygulanacak 'kilit sistemi' ile kayıt altına alınacak. Turistler, rezervasyondan kimlik numarasına kadar pek çok bilgiyi Emniyet'le paylaşacak. 4 milyon ikincil konutun da sektöre kazandırılması gündemde...
 
Sabah'ın kayıtdışı olduğu gerekçesiyle tehlikelerine dikkat çektiği alternatif konaklama sektöründe yeni bir döneme giriliyor. Bugüne kadar kişilerin kimlik bilgileri gibi verilerin alınmadığı halk arasında günlük kiralama olarak bilinen alternatif konaklama sistemi artık kayıt altına alınıyor. Gecelik 9 milyon TL ciro sağlayan sektörde, turistler online mecra üzerinden konut kiralamak için rezervasyon bilgileri, kalacağı dairenin adresi, hangi tarihler arasında konaklayacağı ve kimlik numarası gibi bilgileri paylaşmak zorunda. 'Kilit sistemi' adı verilen uygulama önümüzdeki günlerde başlayacak. Bilgiler, bölge emniyetiyle de paylaşılacak. Alternetif Konaklama Derneği Başkanı Mehmet Ülkü, Sera Sierra cinayeti sonrası çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek "3 gün boyunca kadının nerede kaldığı araştırıldı. Eğer bu sistem olsaydı zaman kaybı yaşanmayacaktı" dedi. 
 
90 MİLYARLIK KATKI 
 
Ülkü, sektörün yasal olarak tanınması halinde Türkiye'deki 4 milyon atıl konutun da turizme kazandırılabileceğini iddia ederek, şöyle dedi: "Bu konutlar günlüğü 180 liradan 125 gün pazarlansa ortaya 90 milyar gibi bir rakam çıkıyor. Bu ekonomiye kazandırılabilir." 
 
YAYLADAKİ BOŞ EVLER BİLE DOLAR
 
Alternatif konaklama sektörünün tüm bölgelerin kalkınmasına da hizmet edeceğini dile getiren Ülkü, "Karadeniz'de özellikle yaylalarda çok sayıda atıl durumda ikincil konut var. Bu sektör öncelikle Karadeniz'i ardından da turizm değerlerine sahip olan fakat yeterli sayıda konaklama tesisi olmayan bölgeleri kalkındırır" şeklinde konuştu.
 
Kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
17-09-2013
Bu haber toplam 7062 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?