En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 21.03.2018 03:17
Günlük Kiralık Evler Kayıt Altına Alınıyor

Günlük Kiralık Evler Kayıt Altına Alınıyor

Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile uzun süreir tartışma konusu olan günlük kiralık evlerde kalanların kimlik bilgileri kayıt altına alınacak..

 

 
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında günübirlik kiralık evlere ilişkin mevzuatın kapsamı genişletildi. Günlük kiralık evlerde kalacak kişilerin kimlik bilgilerinin kayıt altına alınmasını sağlayacak olan KHK'nın 1. Bölüm 2. Maddesinde yer alan “26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2’nci maddesinin birinci fıkrasına ‘bekar odaları,’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘günübirlik kiralanan evler’ ibaresi eklenmiştir.” ifadesi ile günlük kiralık evlerin de kayıt altına alınması için ilk adım atılmış oldu.
 
1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2’nci maddesi şu şekilde güncellendi:
 
“Otel, motel, han, pansiyon, bekar odaları, kamp, günübirlik kiralanan evler, kamping, tatil köyü ve benzeri her türlü, özel veya resmi konaklama yerleri ile özel sağlık müesseseleri, dinlenme ve huzur evleri, dini ve hayır kurumlarının sosyal tesislerinin sorumlu işleticileri, bu yerlerde ücretli veya ücretsiz, gündüz veya gece, yatacak yer gösterdikleri yerli veya yabancı herkesin kimlik ve geliş- ayrılış kayıtlarını, örneğine ve usulüne uygun şekilde günü gününe tutmak, genel kolluk örgütlerinin her an incelemelerine hazır bulundurmak, Devlet İstatistik Enstitüsüne, talebi halinde vermek zorundadırlar.”
 
Kimlik Bildirme Sistemi bulunmadığı için terörristler, fuhuş çeteleri ve uyuşturucu çeteleri tarafından sık sık kullanılması ile gündeme gelen günlük kiralık evlerin kayıt altına alınması için uzun süredir bir çalışma yapılması bekleniyordu. Söz konusu düzenleme ile günlük kiralık evler gizlice çalıştırılmayacağı için günlük kiralamalardan elde edilen gelirin vergilendirilmesi de sağlanacak.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Günlük Kiralama Yaptığını Bildirmeyen Emlakçıya 10 Bin TL Ceza


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde bir daireyi günlük olarak kiraya veren ve bunu bildirmeyen emlakçıya 10 bin lira idari para cezası uygulandı..

 

Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki bir daireyi Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme (GİLKİMBİL) sistemine kayıt ettirmeden günübirlik olarak kiraya verdiği tespit edilen bir emlak firmasına 10 bin 383 lira para cezası uygulandı.
 
Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü, Siteler Mahallesi 203 numarada bulunan dairenin GİLKİMBİL sistemine kayıt edilmeden günübirlik olarak kiraya verildiğini tespit ederek kiralama işlemini yapan ADM Emlak'ın sahibi Adem Batmaz'a 10 bin 383 lira ceza kesti.
 
ADM Emlak sahibi Adem Batmaz ise sorunun kendisi ile ilgili olmadığını, mal sahibi Erol Çardak'ın söz konusu sisteme kayıtlı olması gerektiğini, ellerinde bunun gibi 70 daiere olduğunu ve sisteme kayıt olma yükümlülüğünün kendisinin değil mal sahibinin olduğunu ileri sürdü.
 
22-11-2016
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?