En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.03.2018 11:57
Günlük Kiralık Evler Hızla Çoğalıyor

Günlük Kiralık Evler Hızla Çoğalıyor

Otelde konaklamak istemeyenlerin sıklıkla tercih ettiği kiraları 50 TL ile 5 bin TL arasında değişen günlük kiralık evler kayıt dışı ekonomide önemli bir faktör haline geldi..

 

Mesken olarak görünmesine rağmen ticari işletme gibi kullanılarak sahiplerinin ciddi gelir elde etmesini sağlayan dayalı döşeli  ‘günlük kiralık evler’in sayısı 25 bine ulaşmış durumda..
 
Son dönemlerde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde sayısı hızla artan günlük kiralık evler otellerle yarışır hale geldi. Türkiye genelinde sayılarının 25 bin civarında olduğu tahmin edilen ve günlük 50 ila 5.000 TL arasında değişen fiyatlarla kiralanan bu evlere talep ise oldukça yüksek. Yurt dışından gelen turistlerin konaklamasından öğrenci partilerine, iş gezilerinden tatil konaklamalarına ve sayamadığımız birçok nedenle büyük ilgi gören bu evler, mesken olarak gözüktüğü için vergiden de sıyrılıyor. Adeta bir otel gibi çalışan ve ticari işletme statüsünde olmasına rağmen mesken görülen daireler daha çok toplu konutlarda yer alıyor. Bir dairenin günlük ortalama 100 liradan ve ayda 20 gün kiraya verildiği düşünüldüğünde aylık getirisi 2.000 TL’ye tekabül ediyor. Türkiye genelindeki 25 bin günlük kiralık daire dikkate alındığında ise 50 milyon liralık bir ekonomi ortaya çıkıyor. Bu rakamlar kaçak verginin boyutunu daha net gözler önüne seriyor.
 
‘Özel Usulsüzlük Cezası’ var
 
Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Serbest Mali Müşavir Nedim Yılmaz, konut olarak görülen ancak ticari  işletme gibi çalıştırılan bu tür yerlerin mükkelefiyet kaydı gerektirdiğini söyledi. Bu tür işletmelerin fatura kesme zorunluluğu olduğunu belirten Yılmaz “Korsan otel olarak belirtebileceğimiz bu kaçak işletmelerin tespiti halinde ki bu da idarenin tespit ettiği yıla dönük KDV, Muhtasar, Geçici Vergi ve Yıllık Gelir Vergisi Beyannameleri’nin verilmesini gerektirir, ‘Özel Usulsüzlük Cezası’ ile karşılaşılması söz konusu olur” diye konuştu.
 
Ticari kurum, işletme vergisine tabi
 
Mesken olarak satın alınan veya kiralanan bir daireyi günlük ticari bir işletme olarak kullanmak kanunlara göre yasak. Ticari bir işletmenin yıllık 2.600 TL vergi vermesi gerekiyor. Ayrıca belediye ve maliyeden ruhsat alınarak, apartman sakinlerinden izin istenilmesi gerekiyor. Böyle olduğu takdirde dahi kiralayan ile işletme sahibinin arasında sözleşme imzalanması ve kimlik bilgilerinin alınması şart. Büyükçekmece Beylikdüzü’nde emlakçılık işi yapan Aslı Kıymet ise bu son dönemde bu tür günlük kiralık evlerin fazlasıyla türediğini belirterek “Bırakın günlük kiralamayı saatlik kiralama yapıyorlar” dedi.
 
Haber: Kaan Zenginli / Star Gazete

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Günlük Kiralama Yaptığını Bildirmeyen Emlakçıya 10 Bin TL Ceza


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde bir daireyi günlük olarak kiraya veren ve bunu bildirmeyen emlakçıya 10 bin lira idari para cezası uygulandı..

 

Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki bir daireyi Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme (GİLKİMBİL) sistemine kayıt ettirmeden günübirlik olarak kiraya verdiği tespit edilen bir emlak firmasına 10 bin 383 lira para cezası uygulandı.
 
Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü, Siteler Mahallesi 203 numarada bulunan dairenin GİLKİMBİL sistemine kayıt edilmeden günübirlik olarak kiraya verildiğini tespit ederek kiralama işlemini yapan ADM Emlak'ın sahibi Adem Batmaz'a 10 bin 383 lira ceza kesti.
 
ADM Emlak sahibi Adem Batmaz ise sorunun kendisi ile ilgili olmadığını, mal sahibi Erol Çardak'ın söz konusu sisteme kayıtlı olması gerektiğini, ellerinde bunun gibi 70 daiere olduğunu ve sisteme kayıt olma yükümlülüğünün kendisinin değil mal sahibinin olduğunu ileri sürdü.
 
12-11-2012
Bu haber toplam 10314 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?