En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 21.12.2014 08:14
Ev Kiralarına Zam Geliyor

Ev Kiralarına Zam Geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre kira fiyatlarının endekslendiği ÜFE arttı..

 

TUİK tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyon rakamlarına göre kira fiyatlarının da endekslendiği ÜFE'de artış var.. Temmuz ayında yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile ev kiralarındaki yıllık artış oranı son bir yıllık dönemde Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ortaya çıkan artış oranına göre belirlenmeye başlandı. Temmuz 2012'den önce Kira artışları Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre belirleniyordu.
 
2013 YILI OCAK AYI ENFLASYON RAKAMLARI
 
Bugün açıklanan enflasyon oranlarına göre Konut ya da iş yeri sahibinizle yaptığınız Kira sözleşmeniz Ocak 2013'te doluyorsa sözleşme yenilemeniz durumunda kira artışınız yüzde 1.88 olacak. Sözleşmeniz şubat ayında doluyor ise ve yenileyecekseniz kira artışı şubat ayındaki yıllık ÜFE'ye göre belirlenecek.
 
Kaynak:Paralimanı.com
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İngiltere'de Konut Fiyat Artışı 18 Ayın En Düşük Seviyesinde


Royal Institute of Chartered Surveyors (RICS) tarafından hazırlanan konut fiyat endeksine göre, konut fiyat artış hızı Kasım ayında +13 puana geriledi..

 

İngiltere'de konut fiyatlarındaki artış, Kasım ayında sona eren 3 aylık dönemde son 18 ayın en yavaş seviyesine düştü.
 
Royal Institute of Chartered Surveyors (RICS) tarafından hazırlanan Kasım Ayı Konut Fiyat Endeksi'ne göre konut fiyat artışı Mayıs 2013 tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olan +13 puana geriledi. Ekim ayında +20 puan olan endeksin Kasım ayında +17 puan olması bekleniyordu.
 
Öte yandan uzmanlar, İngiltere Maliye Bakanı George Osborne'un geçen hafta yaptığı açıklamada konut alıcılarının büyük bir kısmı için damga vergisi oranının düşürüleceğini belirtmesi sebebiyle 2015 yılında konut satışlarının yüzde 2-5 oranında artacağını öngörüyor.
 
 
 
04-02-2013
Bu haber toplam 3675 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?