En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 06.03.2015 18:03
Ev Kiralarına Zam Geliyor

Ev Kiralarına Zam Geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre kira fiyatlarının endekslendiği ÜFE arttı..

 

TUİK tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyon rakamlarına göre kira fiyatlarının da endekslendiği ÜFE'de artış var.. Temmuz ayında yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile ev kiralarındaki yıllık artış oranı son bir yıllık dönemde Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ortaya çıkan artış oranına göre belirlenmeye başlandı. Temmuz 2012'den önce Kira artışları Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre belirleniyordu.
 
2013 YILI OCAK AYI ENFLASYON RAKAMLARI
 
Bugün açıklanan enflasyon oranlarına göre Konut ya da iş yeri sahibinizle yaptığınız Kira sözleşmeniz Ocak 2013'te doluyorsa sözleşme yenilemeniz durumunda kira artışınız yüzde 1.88 olacak. Sözleşmeniz şubat ayında doluyor ise ve yenileyecekseniz kira artışı şubat ayındaki yıllık ÜFE'ye göre belirlenecek.
 
Kaynak:Paralimanı.com
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

"Konut Fiyatlarında Reel Artış Yok"


2014 yılı gayrimenkul sektörünü değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, gayrimenkul fiyatlarında reel bir artış olmadığını söyledi..

 

 
Anadolu Ajansı Finans Masası'na konuk olan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, gayrimenkul fiyatlarında artış göründüğünü ancak reel bir artışın söz konusu olmadığını söyledi.
 
Türk ekonomisinin 2014 yılı performansını değerlendiren Torun, geçtiğimiz yıl ülke olarak 2 seçim geçirdiğimizi,  çevredeki ülkelerin siyasi iktidarsızlıklarının da Türkiye'yi olumsuz etkilediğini söyledi. Global bir dünyada yaşadığımız için çok fazla etkene maruz kaldığımızı da belirten Torun, bu yıl da seçim olacağını, ayrıca çevre ülkelerde yaşanan kriz sebebiyle turizm ve gayrimenkul sektörünün etkilenme riskinin olduğunu söyledi.
 
2014 yılında belirlenen büyüme hedeflerine ulaşıldığını ve gayrimenkul sektöründe belirli bir rakamına ulaşıldığını  belirten Torun, geçtiğimiz yılı başarılı olarak tanımladı.
 
Gayrimenkul fiyatlarında son dönemde bir şişme olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Torun, gayrimenkul fiyatlarında artış olmadığınıvurgulayarak, artış göründüğünü ancak bunun reel artış olmadığını söyledi.
 
Gayrimenkul şirketlerinin 60-120 ay arasında vadelerle, sıfır faizli kredi imkanı sunduğunu hatıratan Torun, 120 ay vadenin yüzde 13-14 indirim anlamına geldiğini, bunun yarısı şirket tarafından karşılandığında diğer yarsının da fiyatlara yansıtıldığını, dolyısıyla konut fiyatlarının sadece artmış gibi göründüğünü ancak gerçek anlamda artış olmadığını söyledi.
 
 
 
04-02-2013
Bu haber toplam 4575 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?