En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 01.04.2015 11:01
Ev Kiralarına Zam Geliyor

Ev Kiralarına Zam Geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre kira fiyatlarının endekslendiği ÜFE arttı..

 

TUİK tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyon rakamlarına göre kira fiyatlarının da endekslendiği ÜFE'de artış var.. Temmuz ayında yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile ev kiralarındaki yıllık artış oranı son bir yıllık dönemde Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ortaya çıkan artış oranına göre belirlenmeye başlandı. Temmuz 2012'den önce Kira artışları Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre belirleniyordu.
 
2013 YILI OCAK AYI ENFLASYON RAKAMLARI
 
Bugün açıklanan enflasyon oranlarına göre Konut ya da iş yeri sahibinizle yaptığınız Kira sözleşmeniz Ocak 2013'te doluyorsa sözleşme yenilemeniz durumunda kira artışınız yüzde 1.88 olacak. Sözleşmeniz şubat ayında doluyor ise ve yenileyecekseniz kira artışı şubat ayındaki yıllık ÜFE'ye göre belirlenecek.
 
Kaynak:Paralimanı.com
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Dolar Artışı Doğalgaz Fiyatlarına Yansıyacak Mı


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, düzenlediği basın toplantısında dolar maliyetindeki artışın doğalgaz fiyatlarına yansıyıp yansımayacağına ilişkin değerlendirmede bulundu..

 

 
Üsküdar’da Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol ile bir basın toplantısı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz fiyatlarının dolar bazında gerilediğini ancak TL olarak maliyetin azalmadığını belirterek, dolar ile alıp TL cinsinden satış yapıldığı için aradaki farkın vatandaşın aleyhine olduğunu ancak bunu vatandaşa yansıtmayacaklarını söyledi.
 
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Taner Yıldız, doğalgaz fiyatlarında indirim olup olmayacağı yönüdeki soruya ise Rusya Federasyonu’yla yapılan müzakerelerde Aralık ayında Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin'in yüzde 6’lık bir indirim açıkladığını, bu oranın yaklaşık 6-7 seans sonrası yüzde 10. 25 olarak sonuçlandırıldığını belirterek, Doların TL karşısındaki artışının yüzde 17- 18’lere yükselmesi sebebiyle doğalgaz fiyalarının yüzde 6-7 daha artırılması gerektiğini ancak öyle bir uygulama düşümediklerini açıkladı.
04-02-2013
Bu haber toplam 4575 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?