En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.02.2018 20:10
Et ve Balık Kurumu Mağaza Açma Şartları

Et ve Balık Kurumu Mağaza Açma Şartları

EBK’nın açacağı 100 yeni bayilik için şartlar belli oldu.

Vatandaşın ucuz et için önünde kuyruk olduğu EBK’nın açacağı 100 yeni bayilik için şartlar belli oldu. İstanbul’da Angus eti satmaya talip olanlar 100 bin lirayı gözden çıkaracak


Et ve Balık Kurumu (EBK) adına ucuz et satacak mağaza şehirleri ve bedelleri belirlendi. Bu çerçevede franschising sistemi ile kırmızı ve beyaz et satmak için mağaza açmak isteyenler, şehrine göre ‘hava parası’ ödeyecek. Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da Angus eti satmaya talip olanlar 100 bin lirayı gözden çıkaracak. Ankara ve İzmir’de 80 bin lira ödeyerek EBK adına satış yapabilecek.

Böylece kırmızı et fiyatlarının 30 liraya dayandığı günlerde önlerinde kuyruk oluşan EBK mağazalarına 100 yeni satış noktası eklenecek. 8 ildeki 12 mağazayla vatandaşın ucuz et talebini karşılamakta güçlük çeken kurumun yeni mağaza bayiliklerinde sucuktan salama, tavuk etinden kıymaya, kavurmadan kuşbaşına kadar 39 ürün satılacak. EBK’nın belirlediği fiyatlar üzerinden yapılacak satışlarda mağazalara yüzde 8 ile yüzde 15 arasında iskonto uygulanacak. Yetkililerden alınan bilgiye göre, başvurular dilekçeyle EBK’ya yapılacak. Sözleşme örneği ve talimatları içeren dosya, Ankara’daki genel müdürlükten 50 lira karşılığında temin edilecek.

2 KM’LİK ARALIKLARLA AÇILABİLECEK

Başvurular için herhangi bir süre kısıtlaması koymadıklarını kaydeden yetkililer, kimlere mağaza açma yetkisi verildiğini yazılı olarak ulaştıracakları bilgisini verdi. Şartnameye göre, mağazanın brüt alanı en az 80 metrekare, müşteri bekleme ve hareket alanı en az 20 metrekare, soğuk depo alanı en az 16 metrekare olacak. Mağazada bulunması gereken asgari teknik-hijyenik şartlar ile makine-ekipman donanımı da şartnamede yer alıyor.

Ayrıca mağazanın başka bir EBK bayisine en az 2 bin metre mesafede bulunması gerekiyor. Şartnameye göre müracaatları uygun bulunanlarla sözleşme imzalanarak satışlar başlayacak. Bayilere verilecek ürünler için limitine bakılmaksızın KDV hariç olmak üzere kurum satış fiyatından iskonto uygulanacak. Dana eti ve kuzu etinde yüzde 8, tavuk etinde yüzde 8, sucuk, sosis ve salamda yüzde 15, hamburger, tavuk burger ve köfte çeşitlerinde yüzde 15 iskontoya gidilecek.

3 bin tarım tesisine toplu açılış

Tarım Bakanı Mehdi Eker, 2006-2010 yıllarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında tamamlanan 3 bin 5 tarımsal sanayi tesisinin toplu açılışını yaptı. diyarbakır’da düzenlenen törende ayrıca Tarım Reformu Diyarbakır Bölge Müdürlüğü de hizmete girdi. Eker, 3 bin 5 tarımsal sanayi tesisinin toplu açılışı için Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, projenin kendisini rahatsız eden, kendisine çok dokunan bir hikaye sonucu başladığını söyledi.

Göreve başladığında projeyle ilgili Dünya Bankasından borç alındığını öğrendiğini bildiren Eker “Tarıma dayalı sanayi tesisleri ile damla sulama yatırımları yapılmasından söz ettim. Bana Fırat ve Dicle sularının sınır aşan sular olduğu dolayısıyla bu paranın burada kullandırılamayacağı söylendi. Türkiye de bunu kabul etmişti. Bu benim canımı sıktı, Üzüldüm. O zaman 16 değil 81 vilayette maliyetini Türkiye’nin kendi bütçesinden karşılamak yolu ile projenin uygulanması yönünde karar verdim. Bu projenin hikayesi bu” dedi. Eker, kendi dönemlerinde bin 800 tarımsal kalkınma kooperatifi kurdurup 1.5 milyar lira destek verdiklerini, kendilerinden önceki dönemde ise 287 tarımsal kalkınma kooperatifine sadece 87 milyon lira destek verildiğini söyledi

Türk tohumuna ‘laf atana’ dava açılacak

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Hakkı Şafak Ses, Türk tohumlarının GDO’lu olduğunu iddia edenler hakkında sektörü zarara uğrattıkları gerekçesiyle dava açacaklarını açıkladı. Ses, 16 Şubat’ta da tohumculukla ilgili bir panel yapıp, kamuoyuna gereken bilgileri vereceklerini dile getirdi. Ülkede GDO’lu tohum olmadığını belirten Ses “Türkiye dünyanın en temiz tohumuna sahip. Bunun önü kesilmeye çalışılıyor” dedi.

Kesimler azalınca kelle’nin fiyatı katlandı

Türkiye’de son yıllarda büyükbaş hayvan kesiminin azalması sakatat ürünlerinin fiyatlarını fırlattı. Yetkililer karaciğer, işkembe ve kelle gibi sakatat ürünlerinin fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 100’e yakın arttığını söylediler. Verilen bilgiye göre geçen yıl kilogramı 10 liradan satılan karaciğer 20 liraya yükseldi. İşkembe ve böbreğin kilogramı 5 liradan 10 liraya, kellenin fiyatı ise 4 liradan 8 liraya, içyağın fiyatı da 3 liradan 6 liraya kadar çıktı.

Türkiye genelinde 100 bayi açılacak

İller Sayı Giriş bedeli

Adana 2 60
Ankara 20 80
Antalya 2 60
Bursa 4 60
Diyarbakır 2 60
Erzurum 1 60
Eskişehir 2 60
Gaziantep 1 60
İstanbul 50 100
İzmir 5 80
Kayseri 1 60
Kocaeli 3 80
Konya 1 60
Mersin 2 60
Sakarya 1 60
Samsun 2 60
Trabzon 1 60
Toplam 100


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

IKEA Hindistan'da 24 Mağaza Açacak


Bir yıl içinde Hindistan'daki ilk mağazasını açmayı ve birkaç yıla kadar toplam 24 mağaza ile Hindistan'da faaliyet göstermeyi hedeflediğini açıklayan IKEA sayesinde Hindistan'da kadınların çalışmasını engelleyen yasalar da değişmeye başladı..

 

İsveçli mobilya devi IKEA, dünyanın en kalabalık ülkelerinden Hindistan'a girmeye hazırlanıyor. Bir yıla kadar Hindistan'daki ilk mağazasını açacağını duyuran IKEA, Hindistan pazarındaki mağaza sayısını birkaç yılda 24'e çıkarmayı hedeflediğini bildirdi.
 
IKEA'nın Hindistan pazarına ilişkin hedefleri arasında başta yönetim kademesi olmak üzere çalışanlarının en az yarısının kadınlardan oluşturulması geliyor. Ancak kadın  çalışan konusunda IKEA'nın önünde hem yasal hem de sosyal çok sayıda engel mevcut. Kadın nüfusunun üçte birinden daha azının evinin dışında iş yaşamında yer alabildiği Hindistan'da kadınların akşam saat 8'den sonra perakende piyasasında çalışması da yasak.
 
Bu engellere rağmen IKEA'nın mağaza açmayı hedeflediği eyaletlerde şimdiden söz konusu yasa ve yasaklarda kadınlar lehine gelişmeler yaşanırken IKEA mağazası açılacak olan ilk 2 eyalette  söz konusu yasa tamamen değiştirilirken 2 eyalette de yasa değişikliği önergesinin  eyalet parlamentolarında görüşülmek üzere gündeme alındığı öğrenildi.
 
Hindistana kadınları iş piyasasına çekmenin olumlu olduğunu gösterebileceklerini söyleyen IKEA'nın İletişim Şefi Patrik Antoni, gece saat 23.00 a kadar çalışabilecek kadınlar için evlerine personel servisi düzenleyeceklerini de söyledi.
13-02-2011
Bu haber toplam 30879 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?