En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 20.03.2018 05:56
Eski Sitelerin Değeri Arttı

Eski Sitelerin Değeri Arttı

Yeniden yapılanmaya başlanan eski sitelere inşaat sektörünün devleri talip oluyor

Bu durum daire fiyatlarının 1.5 milyon doları aştığı sitelerde satılık daire bulmayı zorlaştırdı. Şehir merkezindeki arazi sıkıntısı, eski lüks sitelerine nur yağdırdı. Deprem riskinden dolayı yeniden yapılanmaları gündemde olan sitelerin çoğuna inşaat devleri talip oldu. Bu durum daire fiyatlarının 1.5 milyon doları aştığı sitelerde satılık daire bulmayı zorlaştırdı.

Etiler'deki Uçaksavar sitesinin yeniden yapım işini alan Teknik Yapı, 2-3 siteyle daha görüştüğünü doğruladı. Astaş Holding de Astoria AVM'nin karşısında bulunan Esentepe'deki Subay Evleri'nin mülk sahipleri ile görüştüğünü, yüzde 80'inin onayını aldığını, buraya ilişkin mega projesini ise hazırlamakta olduğunu açıkladı. Sadece bu iki site değil, İstanbul'da Etiler, Esentepe, Mecidiyeköy, Levent, Ataköy ve Yeşilköy'deki pek çok site şirketlerin yoğun ilgisi altında. Bazıları 40-50 yıllık olan bu siteler, kat sahiplerinden onay alındığı taktirde yıkılıp yerlerine lüks rezidanslar yapılacak.

Fiyatlar 3 kat arttı

Geçtiğimiz nisan ayında Teknik Yapı'nın ihalesini kazandığı Etiler'deki 424 konutluk Uçaksavar Sitesi'nde 90 metrekarelik 2+1 dairelerin fiyatları 600 bin dolardan başlıyor. 130 metrekarelik daha büyük daireler ise 1,5 ile 2 milyon dolara satılıyor. Oldukça geniş bir alana yayılan sitedeki 3+1 daireler, 2 yıl önce 400-450 bin dolar seviyesindeydi. Ancak Ağaoğlu'nun da buraya talip olduğunun açıklanması ile fiyatlar 3 kat arttı, 1,5 milyon dolara çıktı.

Benzer bir artışı Ataköy ve Yeşilköy için de geçerli. Buraların Etiler ve Levent'in aksine yıkılıp yeniden yapılması sözkonusu değil ama yeni projeler için boş arazinin olmamasından dolayı eski siteler değerleniyor. Depremden sonra daire fiyatlarının 150 bin dolara kadar düştüğü Yeşilköy'deki Toplu Konut Sitesi'nde 500 bin dolardan aşağıya 3+1 daire bulunmuyor.

Kimse satmıyor

90 metrekare büyüklüğünde 2+1 dairelerden oluşan Esentepe Emekli Subay Evleri'nde site sakinleri yeni rezidanslarını kendileri yapmaya karar verdi. Uçaksavar gibi satılık daire bulmanın imkansızlaştığı sitede daire fiyatları 1 milyon liranın üzerinde. Yine Ortaklar Caddesi'ndeki Hilton Sitesi'nde de güncel satılık daire yok ancak kiralık daireler için aylık bin 500 ile 2 bin lira arasında değişen meblağlar isteniyor.

İmarların artması etkiledi

Şehir merkezinde boş alan giderek azalırken konut talebinin arttığına dikkat çeken Hüseyin Altaş, kentsel dönüşümü kolaylaştırmak için imar oranlarının artırılmasının inşaat şirketlerinin eski site veya binaları kat karşılığı alıp yeniden inşa etme sürecini hızlandırdığını açıkladı. Artaş "İmar artışı sağlanan bölgelerde müteahhitlerle kat sahiplerinin anlaşması kolay oluyor" dedi.

Bugün


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
12-07-2011
Bu haber toplam 5631 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?