En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.12.2014 14:29
Esenyurt İmar Krizi Çözüldü Mü

Esenyurt İmar Krizi Çözüldü Mü

Çizgi Gayrimenkul Değerleme AŞ'nin İş Geliştirme Sorumlusu Mahmut Ay, Esenyurt'taki imar krizi hakkında merak edilenleri "Esenyurt Sorunu Ne Olacak?" başlıklı yazısı ile açıkladı..
"Bilindiği üzere son dönemlerde İstanbul’un yeni yapılaşma açısından en çok konuşulan bölgesi Esenyurt!…
 
 
Esenyurt Sorunu Nedir? Ne Olacak?
 
 1-Emsal Aşımı: 
 
Esenyurt’un en önemli sorunu emsal aşımı. Genel itibari ile Esenyurt’ta 2-2,5 emsal mevcut fakat inşa edilen sitelerde birçok alan emsal dışı tutularak kağıt üzerinde emsale uymasına rağmen mevcut durum emsalin 5 katına kadar çıkabilmekte yani daha basit ibare ile normal inşaat hakkının 5 katı yapı inşa edilmiştir. 
 
2-İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi ) Onayı Olmayan Projeler : 
 
İstanbul İmar Yönetmeliği 3.05 maddesinde belirtildiği üzere 60.000m2 yi geçen projelerde İBB onayı olması gerekmektedir. Fakat 60.000m2 yi geçen bir çok projede İBB onayı bulunmamaktadır. 
 
Esenyurt Sorunu Çözülür Mü? 
 
Emsal aşımı olmayan projelerde tadilat ruhsatı ve İBB onayı ile sorun çözülebilecek olsa da 60.000m2 üstündeki projeler de içinde olmak üzere bir çok projenin ortak sorunu emsal aşımıdır. Geçtiğimiz günlerde İBB Meclisi’nde 1/5.000 ölçekli planlar onaylansa da ( medyada Esenyurt sorunu çözüldü olarak yansıdı fakat kesinlikle tam olarak çözüm yoktur, çözüm yolunda atılan bir adımdır) 1/1.000 planların onay süreci ve sonrasında Şehir Plancıları Odası, CHP vb. birliklerin bunu yargıya taşıyacağı muhtemeldir. Yakın zamanda Sancaktepe’deki sorunlar sonucunda çözüm olarak bulunan imar transferi de mahkemeye taşınmış ve sonrasında iptal kararı çıkmıştır. Tüm bu sebeplerle Esenyurt sorununun uzun bir süre daha tartışılacağını düşünüyorum. "
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tarihi Yedikule Bostanlarına İlişkin İmar Planları Reddedildi


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından veto edilen Yedikule Bostanlarına ilişkin imar planları Belediye Meclisi'nde görüşülerek reddedildi..

 

Yedikule'de tarihi surların dibinde bulunan ve zamanında Osmanlı mutfağı için sebze yetiştirilen bostanlık alanın yapılaşmaya açılmasını öngören imar planları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından, tekrar görüşülmek üzere İBB Meclisi'ne geri gönderilmişti. Belediye Meclisi'nin bri kez daha görüştüğü imar planları reddedildi.
 
Söz konusu imar planları Fatih Belediyesi tarafından hazırlanmış ve geçtiğimiz ay İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'de oy çokluğu ile kabul etdilmişti. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından veto edilen planlar yeniden Meclis'te görüşüldü ve oybirliği ile "yeniden değerlendirilmek üzere" ilçe belediyesine iade edildi. 
 
 
14-08-2013
Bu haber toplam 3591 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?