En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 27.03.2015 13:57
Esenyurt İmar Krizi Çözüldü Mü

Esenyurt İmar Krizi Çözüldü Mü

Çizgi Gayrimenkul Değerleme AŞ'nin İş Geliştirme Sorumlusu Mahmut Ay, Esenyurt'taki imar krizi hakkında merak edilenleri "Esenyurt Sorunu Ne Olacak?" başlıklı yazısı ile açıkladı..
"Bilindiği üzere son dönemlerde İstanbul’un yeni yapılaşma açısından en çok konuşulan bölgesi Esenyurt!…
 
 
Esenyurt Sorunu Nedir? Ne Olacak?
 
 1-Emsal Aşımı: 
 
Esenyurt’un en önemli sorunu emsal aşımı. Genel itibari ile Esenyurt’ta 2-2,5 emsal mevcut fakat inşa edilen sitelerde birçok alan emsal dışı tutularak kağıt üzerinde emsale uymasına rağmen mevcut durum emsalin 5 katına kadar çıkabilmekte yani daha basit ibare ile normal inşaat hakkının 5 katı yapı inşa edilmiştir. 
 
2-İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi ) Onayı Olmayan Projeler : 
 
İstanbul İmar Yönetmeliği 3.05 maddesinde belirtildiği üzere 60.000m2 yi geçen projelerde İBB onayı olması gerekmektedir. Fakat 60.000m2 yi geçen bir çok projede İBB onayı bulunmamaktadır. 
 
Esenyurt Sorunu Çözülür Mü? 
 
Emsal aşımı olmayan projelerde tadilat ruhsatı ve İBB onayı ile sorun çözülebilecek olsa da 60.000m2 üstündeki projeler de içinde olmak üzere bir çok projenin ortak sorunu emsal aşımıdır. Geçtiğimiz günlerde İBB Meclisi’nde 1/5.000 ölçekli planlar onaylansa da ( medyada Esenyurt sorunu çözüldü olarak yansıdı fakat kesinlikle tam olarak çözüm yoktur, çözüm yolunda atılan bir adımdır) 1/1.000 planların onay süreci ve sonrasında Şehir Plancıları Odası, CHP vb. birliklerin bunu yargıya taşıyacağı muhtemeldir. Yakın zamanda Sancaktepe’deki sorunlar sonucunda çözüm olarak bulunan imar transferi de mahkemeye taşınmış ve sonrasında iptal kararı çıkmıştır. Tüm bu sebeplerle Esenyurt sorununun uzun bir süre daha tartışılacağını düşünüyorum. "
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kuzey Marmara Otoyolu Akfırat Tepeören Geçişi İmar Planı Askıda


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İstanbul İmar Planlama ve Şube Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Akfırat Tepeören Geçişine ilişkin imar planının askıya çıkarıldığını duyurdu..

 

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli yatırımlarından 115 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu'nun Tuzla bölümündeki Akfırat Tepeören Geçişine ilişkin imar planlarının askıya çıkarıldığı açıklandı.
 
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İstanbul İmar Planlama ve Şube Müdürlüğü, Tuzla ilçesi Akfırat-Tepeören geçişine ilişkin imar planının 30 gün süreyle askıya çıkarıldığını bildirdi.
 
Açıklamaya göre, Karayolu Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı Kuzey Marmara Otoyolunun Tuzla İlçesi Akfırat Tepeören Geçişine ilişkin hazırlanan 2 paftalık 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 6 paftalık 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği onaylanmış olup Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarıldı.
 
 
 
 
14-08-2013
Bu haber toplam 4491 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?