En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 31.01.2015 07:29
Esenyurt İmar Krizi Çözüldü Mü

Esenyurt İmar Krizi Çözüldü Mü

Çizgi Gayrimenkul Değerleme AŞ'nin İş Geliştirme Sorumlusu Mahmut Ay, Esenyurt'taki imar krizi hakkında merak edilenleri "Esenyurt Sorunu Ne Olacak?" başlıklı yazısı ile açıkladı..
"Bilindiği üzere son dönemlerde İstanbul’un yeni yapılaşma açısından en çok konuşulan bölgesi Esenyurt!…
 
 
Esenyurt Sorunu Nedir? Ne Olacak?
 
 1-Emsal Aşımı: 
 
Esenyurt’un en önemli sorunu emsal aşımı. Genel itibari ile Esenyurt’ta 2-2,5 emsal mevcut fakat inşa edilen sitelerde birçok alan emsal dışı tutularak kağıt üzerinde emsale uymasına rağmen mevcut durum emsalin 5 katına kadar çıkabilmekte yani daha basit ibare ile normal inşaat hakkının 5 katı yapı inşa edilmiştir. 
 
2-İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi ) Onayı Olmayan Projeler : 
 
İstanbul İmar Yönetmeliği 3.05 maddesinde belirtildiği üzere 60.000m2 yi geçen projelerde İBB onayı olması gerekmektedir. Fakat 60.000m2 yi geçen bir çok projede İBB onayı bulunmamaktadır. 
 
Esenyurt Sorunu Çözülür Mü? 
 
Emsal aşımı olmayan projelerde tadilat ruhsatı ve İBB onayı ile sorun çözülebilecek olsa da 60.000m2 üstündeki projeler de içinde olmak üzere bir çok projenin ortak sorunu emsal aşımıdır. Geçtiğimiz günlerde İBB Meclisi’nde 1/5.000 ölçekli planlar onaylansa da ( medyada Esenyurt sorunu çözüldü olarak yansıdı fakat kesinlikle tam olarak çözüm yoktur, çözüm yolunda atılan bir adımdır) 1/1.000 planların onay süreci ve sonrasında Şehir Plancıları Odası, CHP vb. birliklerin bunu yargıya taşıyacağı muhtemeldir. Yakın zamanda Sancaktepe’deki sorunlar sonucunda çözüm olarak bulunan imar transferi de mahkemeye taşınmış ve sonrasında iptal kararı çıkmıştır. Tüm bu sebeplerle Esenyurt sorununun uzun bir süre daha tartışılacağını düşünüyorum. "
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Emirgan Sahil Yolu Projesi ile Trafik Sorunu Çözülecek


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmakta olan Emirgan Sahil Yolu projesi kapsamında trafik sorunu sona erecek, sahile bisiklet yolu, park alanı ve geniş yeşil alanlar yapılacak..

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek çalışma ile Emirgan Sakıp Sabancı Caddesi’nde yaşanan trafik sorunu sona erecek. İBB tarafından yürütülmekte olan “Emirgan Sahil Yolu” projesinin ilk etabı Emirgan sahil yolunda 700 metre uzunluğunda bir bölümü kapsamakta olup sahil bandındaki yaya yolunun 8 metre kadar genişletilmesini içeriyor.
 
Sert geçen kış ayları sebebiyle işçilerin rahat çalışamadığı proje tamamlandığında sahil şeridinde 2 metre genişliğinde bisiklet yolu, 3 metre genişliğinde toplamda 1550 metrekarelik yeşil alan ve sahil bandı boyunca 116 araçlık park alanı yapılması planlanıyor.
 
ayrıca yine proje kapsamında balık tutan vatandaşlar için de 4 metre genişliğinde, 30 metre uzunluğunda 3 adet balık tutma platformu yapılması planlanıyor.
 
14-08-2013
Bu haber toplam 4491 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?