En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 15:48
Esenler Otogarı'nın Yenilenmeye İhtiyacı Var

Esenler Otogarı'nın Yenilenmeye İhtiyacı Var

İstanbul'da son günlerde yeni havalimanı, yeni köprü gibi projeler gündeme gelirken yenilenmesi gereken Esenler Otogarı'nın kaderine terk edilmesi vatandaşın tepkisine neden oldu..

 

3.havalimanı ve 3. köprü yapımı için milyar dolarların havalarda uçuştuğu bugünlerde gözler yenilenmeye ihtiyacı olan Esenler Otogarı’na çevrildi. Her gün 2 bin otobüs, 30 bin araç ve 100 bin kişinin giriş çıkış yaptığı otogarın kullanım süresi 2019’da bitiyor. Otobüs şoförleri, firmaları ve vatandaşlar eskimiş yapıdan şikayet edip, yeniliğin şart olduğunu söylüyor. İşletmeci ise otogarın 25 yıl daha hizmet verecek kapasiteye sahip olduğunu ifade ediyor.
 
SON günlerde birbiri ardına yapılan 3’üncü Köprü ve 3’ncü havalimanı ihalelerinde milyar dolarlık tekliflerin ortaya çıkması gözleri 19 yıldır hizmet veren Esenler Otogarı’na çevirdi. Geçmişte Esenler, Bayrampaşa ilçesi içinde kaldığı için Bayrampaşa Otogarı diye de anılan ve her gün 100 bin kişinin giriş çıkış yaptığı otogarın birçok yerinde büyük sorunlar yaşanıyor. Otogardan çıkış yapan her otobüsten alınan 70 liralık ücret ve yetersiz hizmet otobüs şoförleri ile otobüs firmalarını mutsuz ederken, yolculuk yapmak için Esenler Otogarı’nı seçen vatandaşlar en çok eskimiş ve bakımsız kalmış yapıdan şikâyetçi. Özellikle atıl durumda olan otogarın alt katlarındaki güvenlik sıkıntısı hem çalışanları hem vatandaşları tedirgin ediyor. Bir çoğu sırf bu yüzden geç saatlerde otogara gitmeye çekiniyor. 
 
KAPALI MAĞAZALAR
 
Otogara girip de para ödememek için otogar çevresinde bekleyen otobüsler ise başka bir problem oluşturuyor. Net Turizm şoförlerinden Ahmet Olca, alınan ücretlerin yüksekliğinden şikâyet ederek, “Otogar artık hizmet verecek durumda değil. Çünkü çok eski bir yapı. Otogarın alt katlarına inildikçe farklı bir hayat çıkıyor karşımıza. Kapalı mağazalar, atıl kalmış yerler var. Orada çalışanların birçoğu binadan memnun değil. Güvenlikte yeterli değil. Biz de fazla para ödememek adına otogar girişinde bekliyoruz. 70 lira ücret alınıyor. Fazla kalınan her 1 saat için 8 lira daha alınıyor. Ancak ‘ne hizmet alınıyor diye sorarsanız’ tuvaletlerini bile kullanmak istemiyoruz cevabını verebilirim” diye konuştu. 
 
YENİ OTOGARA İHTİYAÇ YOK
 
Otogarda otobüslerden alınan ücretlerin yüksek olmadığını ifade eden Avrasya Terminal İşletmeleri Müdür Yardımcısı Mehmet Tekin ise, ücretleri Ulaştırma Bakanlığı’nın belirlediğini, ücretlerin otogar giderleri için harcandığını kaydetti. Otogarın günlük 3 bin aracın çıkış yapabileceği kapasiteye sahip olduğunu kaydeden Tekin, 7’si Türkiye’de 1 Bakü’de toplamda 8 otogarda işletmecilik yaptıklarını belirtti. Tekin, “Esenler Otogarı 25 yıl daha hizmet verebilecek kapasiteye sahip. Hizmet veren otobüs sayısı hızlı artmıyor. 5 sene öncesine göre yüzde 10’luk bir artış yaşandı. Günde ortalama 2 bin araç giriş çıkış yapıyor. Bu yüzden yeni bir otogara ihtiyaç yok” dedi. Hükümetin, havayolu ve demiryoluna yaptığı yatırımların da otobüs firmalarının yavaş büyümesinde etkili olduğunu savunan Tekin, otogarda verilen hizmetin yeterli olduğunu söyledi.
 
1800 mağazanın  300’ü dolu
 
ATIL kalan otogarın alt katlarındaki mağazalar ile ilgili hiçbir çalışmanın yarar getirmediğini kaydeden Türkiye Otobüsçüler Federasyonu eski Genel Başkanı Rüştü Terzi, kendisinin de bu bölgede 5 mağazası bulunduğunu söyledi. Geçmişte Topkapı’da alt geçitte yer alan esnafın bu mağazalara taşınması konusunda bir girişimde bulunduklarını kaydeden Terzi, “Tam anlaşma sağladık ancak belediye bu sefer onay vermedi.
 
150 milyon dolarlık otogar 19 yaşında
 
1994 yılında yap-işlet-devret modeliyle Uluslararası Anadolu Trakya Otobüsçüler Derneği (UATOD) tarafından 150 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen Esenler Otogarı’nın işletmesini Avrasya Terminal şirketi yapıyor. 25 yıllığına işletmeyi üstlenen firmanın 2019 yılına kadar kontratı bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu ve Avrupa yakasında iki adet cep otogarı yapma planı bulunuyor. Ancak vatandaş büyük ve modern bir otogara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.
 
Trafiğin sebebi karayolları
 
AVRASYA Terminal İşletmeleri Müdür Yardımcısı Mehmet Tekin, otogar çevresinde yaşanan trafik sorunun karayollarından kaynaklandığını iddia ederek şunları söyledi: “Özellikle bağlantı yolları üzerinde yaşanan trafikten dolayı bizimde işimiz aksıyor. Gayet düzenli bir otogara sahibiz. Geçmişte yaşanan bir çok sorunu sonlandırdık. Son 5 buçuk yılda bir araç bile çalınmadı. Kavgalar yok denecek kadar az. Güvenlik gayet iyi noktada. Güvenlik yok diyenler abartıyor.”
 
Kaynak: Hürriyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İsveç, Uçaklardan Ek Havalimanı Vergisi Alacağını Açıkladı


İsveç Hükümeti, 2018 yılından itibaren İsveç'e gelen uçaklardan yolu başına 8 Euro ile 43 Euro arasında değişen miktarda ek havalimanı vergisi almayı planladığını açıkladı..

 

 
İsveç Tüketici Bakanı Per Bolund tarafından bugün yapılan açıklamada, tasarıya göre İsveç'e gelen uçaklardan 3 farklı düzeyde ek havalimanı vergisi tahsil edilecek olup tasarıya göre, basın toplantısında açıkladığı tasarıya göre ülkeye gelen uçaklardan alınacak. Tasarıya göre ek vergi, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden gelen uçaklarda kişi başına yaklaşık 8 Euro, AB dışından ama İsveç’e uzaklığı 6 bin km’yi aşmayan ülkelerden gelen uçaklarda yolcu başına 28 Eiuro, 6 bin km’yi aşan uzaklıktan gelen uçaklardan ise yolcu başına 48 Euro ek vergi alınacağı belirtildi.
 
Söz konusu tasarının kabul edilmesi halinde 2018 yılından itibaren Türkiye'den İsveç'e giden uçaklardan yolcu başına yaklaşık 28 Euro ek vergi alınacak. Söz konusu tasarının nedeni ise uçakların karbon emisyonuyla hava kirliliğine yol açması olarak açıklandı.
 
İsveç'in tasarısını değerlendiren Atlasglobal İskandinavya Müdürü Ayşe Mısırlı ise uygulamanın hava yolları şirketlerine milyonlarca Euro ek yük getireceğini ve bunun da yolculara yansıyacağını, bunun da biletlerde fiyat artışına neden olacağını söyledi.
 
 
 
22-05-2013
Bu haber toplam 4389 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?