En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 03.03.2015 01:09
Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi

Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi

Belediye Başkanı Göksu, yatırım bedeli 1 milyar doları bulan projelerle 3 bin dairelik bir alanın dönüştürüleceğini açıkladı.

Esenler Belediye Başkanı Teyfik Göksu, kentsel dönüşüm projeleri ile ilçeyi baştan aşağı yeniliyor. Yatırım bedeli 1 milyar doları bulacak olan dönüşüm projelerinin 4 noktada uygulanacağını anlatan Başkan Göksu, projelerin iki tanesinin TOKİ, diğer ikisinin ise Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütüldüğünü açıkladı. Göksu “Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın özenle bahsettiği bir dönüşüm projesi daha var. Önce Fikirtepe’nin planları geçti, benzer bir şekilde Esenler’in de planları meclisten geçecek” diye konuştu.

5 bin yeni daire yapacak

Başkan Göksu, ilçede gerçekleştirilecek çalışmaları Bugün Gazetesi için özetledi: “2 bin 850 dairelik bir alanı dönüştüreceğiz. İşyerleriyle birlikte bu sayı 3 bini bulacak. Bunların yerine en az 5 bin daire yapacağız. Yerinde dönüşüm gerçekleştireceğiz yani herkes yine komşusuyla birlikte oturacak. İnsanları alıştıkları çevreden uzaklaştırmayacağız. İnsanlar 100 metrekarelik dairesini verdiyse yerine yine 100 metrekarelik bir daire alacak ve üzerine para ödemeden eski anahtarını verip yenisini alacak. 50 metrekarelik dairesini verip 70 metrekareliğe geçmek isteyen farkını ödeyecek. Ancak dönüşüm bölgesindeki insanların mal varlığı 1 liraysa, dönüşüm sonrası değerlenecek ve 2 lira olacak. İnsanları zengin edeceğiz. Yeni binalar 8-9 katlı olacak.”

Başbakan’dan tam destek

2011-2012 döneminin Esenler’de şantiye dönemi olacağını belirten Göksu, semtin elektrik, su ve kanalizasyon altyapısını yenilediklerini söyledi. Su ve kanalizasyon çalışmaları için 50 milyon lira harcadıklarını belirten Teyfik Göksu, “Bütçe anlamında Büyükşehir Belediyesi ve Başbakan Erdoğan’dan çok ciddi destek görüyoruz. Başbakan’dan hangi konuda destek istesek olumlu cevap alıyoruz” diye konuştu.

Otoban üstünde park

Esenler dönüşüm çerçevesinde Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirecek ve otoban üstü park yapacak. Belediye Başkanı Teyfik Göksu "40 bin metrekarelik yeşil alan yapacağız. Çok özgün bir proje olacak. Dünyada birkaç örneği var ama bu büyüklükte yok. Bu parkın altında bir de semt pazarı olacak. Semt pazarını buraya taşıyarak ilçeye nefes aldıracağız. Karayolları Müdürlüğü'nden onay bekliyoruz" dedi. Semt pazarı, otopark ve açık alan düzenlemesi Gazi ve Mahmutbey Caddesi arasında kalan TEM Aksaray bağlantı yolu üzerinde gerçekleştirilecek. Konut fiyatlarının 20 aylık dönemde yüzde 30 arttığını anlatan Göksu, yakında Türkiye'nin en büyük teknoparkını açacakları müjdesini de verdi.

Kaynak: Bugün

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Esenler Kentsel Dönüşümü Konut Fiyatlarını 5 Kat Artırdı


Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği ilçede metrekare birim fiyatlarının 5 kat arttığını söyledi..

 

Esenler Belediyesi, kentsel dönüşüm uygulanması gereken 100 bin konuttan 24 bine yakınını tamamlamak üzere. Kentsel dönüşümün yapılmakta olduğu bölgede dönüşüm önesi 1000 lira olan metrekare birim fiyatları ise 5000 liraya kadar yükselmiş vaziyette.
 
Kilometrekareye 70 bin insanın düştüğü Esenler, İstanbul'un en kalabalık ilçesi konumunda olup, bölgedeki yapı stoğunun büyük bir kısmı sağlıksız ve riskli yapılardan oluşuyor. Sosyal donatı ve yeşil alanların ise yok denecek kadar az olduğu ilçede bu sebeplerle uygulanmaya başlanan kentsel dönüşüm kapsmaında çalışmalar aralıksız devam eidyor.
 
İlçede bulunan sağlıksız 100 bin konuttan 24 bininin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenlerin dönüşüm sürecinde Türkiye'nin laboratuarı gibi olduğunu ve ilçedeki dönüşümün 5 yılık geçmişi olduğunu söyledi. 30 bin 89 bina ve 159 bin 869 adet de bağımsız birimin bulunduğu Esenler'de söz konus yapılardan 56 bin 674 tanesinin ruhsatlı, 24 bin 415 tanesinin ise ruhsatsız olduğunubelirten Başkan Göksu,  iskanlı bina sayısınınise 1421 olduğunu ve rakamların yeterince şey anlattığını söyledi.
 
Kentsel dönüşüm ve rantsal dönüşüm tartışmalarını da değerlendiren Başkan Göksu, Havaalanı Mahallesi'nde vatandaşlardan alınan mülkün 63 milyon lira değerinde olduğunu, belediyenin vatandaşlara verdiği miktarın ise 567 milyon lira olduğunu , rantın vatandaşa gittiğini ve kendilerinin hiçbir kar amacı olmadığını söyledi.
 
Bölgede ortalama metrekare fiyatlarının 1000 lira olduğunu da belirten Başkan Göksu, dönüşümle birlikte bu rakamın 5’e katlanarak 5 bin liraya ulaştığını, ortalama 100 metrekare bir dairenin 100-200 bin liradan 500 bin liraya yükseldiğini  belirtti.
 
Esenler’de Turgutreis Mahallesi’nde dönüşümün büyük oranda tamamlandığını da sözlerine ekleyen Başkan Göksu, Oruç Reis Mahallesi’nde iki etapta çalışmaların devam ettiğini, Havaalanı Mahallesi'nde çalışmaların bu yıl sonunda tamamlanacağını,  Tuna Mahallesi’nde ise proje aşamasının sona erdiğini ve çalışmaların kısa süre içinde başlayacağını söyledi.
 
13-02-2011
Bu haber toplam 67206 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?