En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 31.01.2015 21:12
Erzurum'a Yeni Kent Meydanı Yapılacak

Erzurum'a Yeni Kent Meydanı Yapılacak

Erzurum yürütülen kentsel dönüşüm projesi ile yenileniyor.

Erzurum'un Yakutiye İlçe Belediyesi Başkanı Ali Korkut, "Kentsel dönüşümdeki amacımız eski Erzurum ile yeni Erzurum arasında köprü kurmak, tarihi dokuyu ortaya çıkarmaktır" dedi.

Basın mensuplarıyla birlikte kentsel dönüşüm çalışması yapılan bölgeleri gezen Korkut, Kırmacı, Hacı Cuma, Hasani Basri mahalleleriyle, Üç Kümbetlerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kentsel dönüşüm kapsamında 400 evin yıkıldığını ve kamulaştırma maliyetinin 13 milyon lira olduğunu belirten Korkut, amaçlarının Erzurum'u marka kent haline getirmek olduğunu vurguladı.

Korkut, şunları kaydetti: "Kırmacı, Hasani Basri ve Hacı Cuma mahallerinde kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlar gerçekleştirdik. Yıkım olmadan, yapım çalışması olmaz. Kentsel Dönüşümdeki amacımız eski Erzurum ile yeni Erzurum arasında köprü kurmak, tarihi dokuyu ortaya çıkarmaktır. Yıkım yaptığımız yerlerde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından evler yapılacak. Kentin en önemli konusu olan çarpık yapılaşmanın önüne geçeceğiz. "

Üç Kümbetler proje hakkında da bilgi veren Korkut, açık hava müzesi formunda planlanan 50 bin metrekare alan içerisinde Üç Kümbetler'in çevresinde tarihi 25 tescilli, 15 tescili gerektiren tarihi evin yer aldığını belirtti.

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Devlet Planlama Teşkilatı'ndan 17 milyon lira kaynak sağlanan Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi çerçevesinde tarihi sit alanı olan adada 50 bin metrekare büyüklüğünde bir alanın boşaltıldığını anımsatan Korkut, şöyle konuştu:"Erzurum'da 300 tarihi eser bulunuyor. Amacımız bu tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak. Çalışmalarımız çerçevesinde Üç Kümbetlerde çalışmalar yürütüyoruz. Proje kapsamında 142 parselin kamulaştırması yapıldı. 15. 5 milyon lira kamulaştırma için harcanırken, 31 parsel de hak sahipleriyle ulaşılamadığı için mahkeme süreci başlatıldı. Üç Kümbetler Cazibe Merkezi içerisinde yer alan adada (rıza pazarı) bir kamulaştırma yapılıyor. Hak sahiplerinin rızasıyla onların yararı gözetilerek kamulaştırma yapıldı. Uyuşmazlık yaşamadık. Yıkım çalışmalarımızı yüzde 85 oranında bitirdik. "

İKİNCİ KENT MEYDANI

Yapılacak projeyle Erzurum'un yeni bir kent meydanına kavuşacağını belirten Korkut,

"Kültür adası olarak tanımlanabilen tarihi dokusu bozulmamış alanın, peyzaj düzenlemelerini yaptık. Bu alanda oteller, kafeteryalar ve hediyelik eşya dükkanlarıyla bölgenin turizm potansiyeli ve kapasitesi artırılacaktır" diye konuştu.

Kültürel mirasın kentsel bütünlük içinde korunması sağlanarak turizme kazandırılacağını kaydeden Korkut, böylece kent merkezinin ekonomik kalkınmasına ivme verileceğini, kalkınmanın çevre merkezlere de yayılması ve bu sayede ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlanmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ, Mardin ve Erzurum'da Toplam 954 Konut İnşa Edecek


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Mardin ve Erzurum’da kentsel dönüşüm kapsamında 954 konut, ilköğretim okulu, büfe ve sosyal tesis inşa edecek..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Mardin ve Erzurum’da kentsel dönüşüm kapsamında toplam 954 konut inşa edecek.
 
Mardin'de hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında kentte 375 konut, 16 derslikli ilköğretim okulu, büfe ve sosyal tesis için Erzurum Palandöken Malmeydanı'nda 1.etap 579 adet konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek.
 
Mardin'de yapılacak olan uygulamanın yapım işi için 20 Kasım 2014 günü saat 14.30'da T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Halkalı - Küçükçekmece / İSTANBUL adresinde ihalegerçekleştirilecek. İhaleden sonra sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde yer teslimi yapılacak ve proje 570 günde tamamlanacak.
 
Erzurum Palandöken'de kentsel dönüşüm kapsamında toplam 579 konut inşa eidlecek olup uygulamanın yapım işi için 11 Aralık 2014 günü saat 14.30'da ihale gerçekleştirilecek. Yapım işine sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde yer teslimi yapılacak ve proje 715 günde tamamlanacak.
 
 
30-07-2011
Bu haber toplam 7950 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?