En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 25.04.2018 03:32
Erzurum'a Yeni Kent Meydanı Yapılacak

Erzurum'a Yeni Kent Meydanı Yapılacak

Erzurum yürütülen kentsel dönüşüm projesi ile yenileniyor.

Erzurum'un Yakutiye İlçe Belediyesi Başkanı Ali Korkut, "Kentsel dönüşümdeki amacımız eski Erzurum ile yeni Erzurum arasında köprü kurmak, tarihi dokuyu ortaya çıkarmaktır" dedi.

Basın mensuplarıyla birlikte kentsel dönüşüm çalışması yapılan bölgeleri gezen Korkut, Kırmacı, Hacı Cuma, Hasani Basri mahalleleriyle, Üç Kümbetlerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kentsel dönüşüm kapsamında 400 evin yıkıldığını ve kamulaştırma maliyetinin 13 milyon lira olduğunu belirten Korkut, amaçlarının Erzurum'u marka kent haline getirmek olduğunu vurguladı.

Korkut, şunları kaydetti: "Kırmacı, Hasani Basri ve Hacı Cuma mahallerinde kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlar gerçekleştirdik. Yıkım olmadan, yapım çalışması olmaz. Kentsel Dönüşümdeki amacımız eski Erzurum ile yeni Erzurum arasında köprü kurmak, tarihi dokuyu ortaya çıkarmaktır. Yıkım yaptığımız yerlerde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından evler yapılacak. Kentin en önemli konusu olan çarpık yapılaşmanın önüne geçeceğiz. "

Üç Kümbetler proje hakkında da bilgi veren Korkut, açık hava müzesi formunda planlanan 50 bin metrekare alan içerisinde Üç Kümbetler'in çevresinde tarihi 25 tescilli, 15 tescili gerektiren tarihi evin yer aldığını belirtti.

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Devlet Planlama Teşkilatı'ndan 17 milyon lira kaynak sağlanan Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi çerçevesinde tarihi sit alanı olan adada 50 bin metrekare büyüklüğünde bir alanın boşaltıldığını anımsatan Korkut, şöyle konuştu:"Erzurum'da 300 tarihi eser bulunuyor. Amacımız bu tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak. Çalışmalarımız çerçevesinde Üç Kümbetlerde çalışmalar yürütüyoruz. Proje kapsamında 142 parselin kamulaştırması yapıldı. 15. 5 milyon lira kamulaştırma için harcanırken, 31 parsel de hak sahipleriyle ulaşılamadığı için mahkeme süreci başlatıldı. Üç Kümbetler Cazibe Merkezi içerisinde yer alan adada (rıza pazarı) bir kamulaştırma yapılıyor. Hak sahiplerinin rızasıyla onların yararı gözetilerek kamulaştırma yapıldı. Uyuşmazlık yaşamadık. Yıkım çalışmalarımızı yüzde 85 oranında bitirdik. "

İKİNCİ KENT MEYDANI

Yapılacak projeyle Erzurum'un yeni bir kent meydanına kavuşacağını belirten Korkut,

"Kültür adası olarak tanımlanabilen tarihi dokusu bozulmamış alanın, peyzaj düzenlemelerini yaptık. Bu alanda oteller, kafeteryalar ve hediyelik eşya dükkanlarıyla bölgenin turizm potansiyeli ve kapasitesi artırılacaktır" diye konuştu.

Kültürel mirasın kentsel bütünlük içinde korunması sağlanarak turizme kazandırılacağını kaydeden Korkut, böylece kent merkezinin ekonomik kalkınmasına ivme verileceğini, kalkınmanın çevre merkezlere de yayılması ve bu sayede ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlanmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Erzurum Yakutiye'de Satılık Daireler ve Dükkanlar


Erzurum Yakutiye Belediyesi, 36 daire ve 7 dükkandan oluşan 43 gayrimenkulü toplam 24 milyon 867 bin lira bedelle satışa çıkaracağını duyurdu..

 

Erzurum Yakutiye Belediyesi tarafından yayınlanan duyuruya göre, ilçede bulunan 36 daire ve 7 dükkandan meydana gelen toplam 43 adet taşınmaz 6 Ocak 2017 günü saat 09.00'da Erzurum Yakutiye Belediyesi'ne gerçekleştirilecek ihale ile satışa sunulacak.
 
Satışa konu olan gayrimenkullerin toplam bedeli 24 milyon 867 bin 850 lira olarak kayıtlara geçerken satılık daireler için  toplam tahmini bedel 7 milyon 546 bin lira, dükkanlar için ise 17 milyon 321 bin 850 lira olarak belirlendi.
 
 
 
30-07-2011
Bu haber toplam 8013 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?