En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 19:27

"Emlakçı ‘yer gösterme formu’na dikkat ediniz"

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Yalçın Bayer'in emlakçıların müşterilerine imzalattığı yer gösterme formu olarak bilinen ‘Satılık/Kiralık Yer Görme Formu' hakkındaki yazısı..

 

"    Bir gayrimenkul almak üzere Ankara’nın bir semtinde araştırma yaparken orada bir sitenin kapı önündeki ilan panosundaki emlakçıları aradım ve satılık gayrimenkul olup olmadığını sordum.
 
‘Tellallık’ sahtekarlığı
 
 Emlak aradığım haberi hızla yayıldı ve o semtteki emlakçılar beni telefonla aramaya başladılar. Yine telefonla arayan bir emlakçı daire göstermek istediğini söyledi, randevulaştık ve ben daireyi gördüm. Emlakçıya “dairenin sahibinin temsilcisi misiniz?” diye sordum. Dairedeki kiracının arkadaşı olduğunu ve anahtarı ondan alıp gösterdiğini söyledi ve bana yer gösterme formunu imzalattı. Ben de üzerinde ‘Satılık/Kiralık Yer Görme Formu’ yazdığından ve emlakçının kendileri için kullanacaklarını rutin bir form olduğunu belirtmesi üzerine boş olarak imzaladım. Sonradan, aynı daireyi sahibi ve başka bir emlakçı ile görüşerek satın aldım. Görme Formu’nu imzaladığım emlakçı gösterdiği daireyi satın almam üzerine sahibi ile ve benimle önceden yasal olarak yapılmış herhangi bir alım-satım ve tellallık sözleşmesi olmamasına karşın yer gösterme formunun boş yerlerini doldurup, üzerine de gayrimenkulün fiyatını yüksekçe yazarak benden yüklüce bir komisyon talep etti. Bu yazıyı gayrimenkul alacakların emlakçılarla ilişkilerinde dikkatli olmaları ve yer gösterme formunu ve hiçbir matbu belgeyi Borçlar Yasası 404. Madde hükmüne göre sözleşme yapmadan imzalamamaları için uyarmak amacıyla yazıyorum. Emlakçılar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Emlakçı Standartları Tebliği’ne ve kendi meslek derneklerinin yayımladığı zorunlu formlara uymayan formları emlak arayanlara hiçbir uyarıda bulunmadan imzalatıp sonradan bu formu sözleşme yapmış gibi doldurup komisyon almaya çalışmakta icrada hukuki takibat yaparak haksız ve dayanaksızca para almaktadır. 
 
Söz konusu formun alt kısmında sekiz 8 punto ile yazılmış çok küçük yazılarda ‘sözleşme’ hükümleri saklıdır. Emlakçı hiçbir bilgi vermediği halde bu hükümlere dayanarak sizi kandırıp oracıkta ayaküstüh imzalattığı forma yasal sözleşme statüsü kazandırmakta ve hemen komisyon elde etmeye yönelmektedir. 
 
Hukuki ve idari merciler de ‘baksaydın’, ‘okusaydın’, ‘imzalamasaydın’ gibi gerekçelerle bu yer gösterme formu dolandırıcılığını görmezden gelmektedir. Oysa dönmekte olan tezgahın herkes farkındadır. Devlet, İcra mahkemelerini gereksiz biçimde meşgul eden bu sahtekarlığı engelleyebilir. Çünkü emlakçı her formu dürüstçe müşterisine anlatıp asıl tarafların özgür iradelerine dayanan genel iş sözleşmesi yaptıktan sonra yaptığı işin her aşamasına göre düzenlenmiş formları kullanmalı, aracılık işini tapuda tamamlayarak faturalandırmalıdır. 
 
Gayrimenkul almak isteyenler yolunacak kaz gibi görülmemelidir. 
Abdullah ŞEVKİ
 
Biliyor musunuz
 
Ankara Milletvekili Levent Gök’ün Başbakanın yanıtlaması istemiyle; “Ankara’nın birçok caddesinde uygulanan park yasağının birden bire kaldırılması ve caddelerin bazı yerlerinde paralı otoparkların hizmet vermeye başlamasıyla birlikte şikâyetler de yoğunlaşmaya başlamıştır. Her saat için ayrı makbuz kesen park görevlileri araç sahiplerine rahatsızlık vermektedirler. Bu bağlamda; Ankara Caddelerini otopark olarak kiralamanın yasal dayanağı nedir? Bu konuda herhangi bir ihale yapıldı mı? Yapıldıysa ne zaman, hangi koşullarda, hangi usulde yapıldı” diye sorduğunu...
 
KISA... KISA...
 
- Dil Derneği ile İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği’nin, 5 Aralık 2006’da yitirilen yazar, şair, gazeteci Gürhan Uçkan adına düzenlediği ‘Dil Derneği Gürhan Uçkan Kısa Öykü Yarışması’ ödül töreni yarın 16.00’da, Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde yapılacak. (Cumhuriyet gazetesi, Ahmet Rasim Sok. No. 14-Çankaya) 
- ‘TOPLUMCU Belediyecilik Ulusal Forumu’ yarın ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisi’nde yapılacak.    "
 
Yalçın Bayer / Hürriyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Muğla Fethiye'de Satılık Arsalar


Muğla Fethiye 1. İcra Dairesi, Muğla Fethiye'de bulunan 2 adet arsa niteliğindeki gayrimenkulü, 29 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenecek icra ihalesi ile satışa çıkaracak..

 

Muğla Fethiye 1. İcra Dairesi tarafından yayınlanan ihale ilanına göre, Muğla ili, Fethiye ilçesi, Kargı Mahallesi'nde yer alan arsa niteliğindeki gayrimenkuller düzenlenecek ihaleler ile satışa sunulacak.
 
İhale ilanına göre,üzölçümü 5 bin metrekare olan ve tamamı satılacak olan arsanın tahmini bedeli 6 milyon 1 bin 200 lira olarak açıklandı. satışa konu olan arsanın ihalesi ise 4 Mayıs 2017 günü saat 14.00 ile 14.10 arasında yapılacak olup alıcı çıkmaması halinde ihale 29 Mayıs 2017 günü saat 14.00 ile 14.10 arasında Fethiye Adliyesi'nde tekrarlanacak.
 
Kargı Mahallesi'nde yer alan 6 bin 508 metrekare alanlı arsanin tahmini bedeli ise  milyon 460 bin 400 lira olarak kayıtlara geçerken söz konusu arsanın satış ihalesi 4 Mayıs 2017 günü saat 14.15 ile 14.25 arasında yapılacak olup alıcı çıkmaması durumunda ikinci satışı 29 Mayıs 2017 günü saat 14.15 ile 14.25 arasında Fethiye Adliyesi'nde gerçekleştirilecek. 
 
10-05-2013
Bu haber toplam 7806 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?