En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 21.03.2018 03:25
Emlak ve Çevre Temizlik Vergisinde Son Gün

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisinde Son Gün

Emlak vergisinin 2. taksidi ödemelerinde bugün son. Cezalı duruma düşmemek için vergi mükelleflerinin mesai bitimine kadar vergilerini ödemeliler.
Vergi mükellefleri, son güne kadar ödeme yapmazsa, her ay için gecikme zammı ödeyecek. Gaziler, engelliler, şehitler, dul ve yetimler, emekliler, tek konutu bulunanlar emlak vergisi ödemeyecek.
 
Yasal olarak iki eşit taksitte alınan emlak vergisinin ilk taksit ödemesi, Mart-Nisan-Mayıs ayları içinde yapılmıştı. Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise çarşamba günü sona erecek.
 
Yaklaşık 22 milyon emlak vergisi mükellefinin bulunduğu Türkiye'de, mükellefler, 30 Kasıma kadar emlak vergisi ödemesi yapmazsa, her ay için toplam yüzde 1,40 oranında gecikme zammı ödeyecek.
 
Bu yıl içinde konut satın alanların, yıl sonuna kadar ilgili belediyeye, "Emlak Vergisi Bildirimi" vermesi gerekiyor. Yılın son 3 ayı içinde ev alanların ise o tarihten itibaren üç ay içinde bildirim yapması şartı bulunuyor. Süresinde bildirim yapılmazsa emlak vergisi, cezası ve gecikme faizi birlikte alınıyor.
 
Bu arada, emlak vergisi hesaplanırken, önce binanın toplam inşaat maliyeti hesaplanıyor. Bu bölüme tekabül eden arsa payı belirleniyor ve ikisinin toplamı beyana esas matrah olarak açıklanıyor. Bu toplam değer üzerinden de emlak vergisi ödeniyor.
 
Başka bir geliri olmayan emekliler, özürlüler, gaziler, şehitler, dul ve yetimler, hiçbir geliri olmayan işsizler, ev hanımları, brüt alanı 200 metre kareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olanlar, emlak vergisi ödemeyecek.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İsveç, Uçaklardan Ek Havalimanı Vergisi Alacağını Açıkladı


İsveç Hükümeti, 2018 yılından itibaren İsveç'e gelen uçaklardan yolu başına 8 Euro ile 43 Euro arasında değişen miktarda ek havalimanı vergisi almayı planladığını açıkladı..

 

 
İsveç Tüketici Bakanı Per Bolund tarafından bugün yapılan açıklamada, tasarıya göre İsveç'e gelen uçaklardan 3 farklı düzeyde ek havalimanı vergisi tahsil edilecek olup tasarıya göre, basın toplantısında açıkladığı tasarıya göre ülkeye gelen uçaklardan alınacak. Tasarıya göre ek vergi, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden gelen uçaklarda kişi başına yaklaşık 8 Euro, AB dışından ama İsveç’e uzaklığı 6 bin km’yi aşmayan ülkelerden gelen uçaklarda yolcu başına 28 Eiuro, 6 bin km’yi aşan uzaklıktan gelen uçaklardan ise yolcu başına 48 Euro ek vergi alınacağı belirtildi.
 
Söz konusu tasarının kabul edilmesi halinde 2018 yılından itibaren Türkiye'den İsveç'e giden uçaklardan yolcu başına yaklaşık 28 Euro ek vergi alınacak. Söz konusu tasarının nedeni ise uçakların karbon emisyonuyla hava kirliliğine yol açması olarak açıklandı.
 
İsveç'in tasarısını değerlendiren Atlasglobal İskandinavya Müdürü Ayşe Mısırlı ise uygulamanın hava yolları şirketlerine milyonlarca Euro ek yük getireceğini ve bunun da yolculara yansıyacağını, bunun da biletlerde fiyat artışına neden olacağını söyledi.
 
 
 
30-11-2011
Bu haber toplam 4746 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?