En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 15:54
Edirne'den Kars'a Yeni Demiryolu Hattı Geliyor

Edirne'den Kars'a Yeni Demiryolu Hattı Geliyor

“Artık 5 bin kilometrelik tek bir hat yapmayı düşünüyoruz.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de, hızlı demiryolu projelerinin başarıyla devam edeceğini de belirterek “Önceki hafta Çin heyetiyle görüştük. Edirne’den Kars’a kadar yeni bir demiryolu hattı kurulması konusunu görüştük. Onlar bu işi yapmaya hazırlar. Artık 5 bin kilometrelik tek bir hat yapmayı düşünüyoruz, Edirne’den Kars’a tek bir demiryolu hattı yapılmasını düşünüyoruz” dedi.

Gaziantep’ten de Halep’e kadar yeni bir hızlı tren hattı kurulacağını da kaydeden Yıldız şöyle konuştu: “Gelecek yıl başlamayı düşündüğümüz bu proje ile Gaziantep’ten Halep’e 33 dakikada gidilebilecek. Sınırlardaki dikenli telleri kaldırmakla, vizeleri kaldırmakla bu işler yeterli olmuyor. 10 yıl önce savaşmayı bile düşündüğümüz Suriye ile artık yeni bir hızlı tren hattı kuracağız.”

Yılbaşında Zonguldak’ta maden işçileriyle birlikte olduğunu ve onların yanında olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Yıldız, şunları söyledi: “Madene indiğimizde bize işçiler büyük bir ilgi gösterdi. Bir gazeteci bize bunun sebebini sordu ve ‘Ben böyle bir ilgi gösterileceğini beklemiyordum, bunun sebebi ne’ diye sordu. Biz Zonguldak’a yüreğimizdeki sızı ile gittik. Samimi olarak gittik. Olduğumuz gibi göründük.” Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin 34 milyar liraya çıkartıldığını kaydeden Bakan Yıldız, “Bizden önce tüm bakanlıkların bütçesi 6 milyar liraydı. Şimdi bir Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi 34 milyar lirayı buldu” diye konuştu.

Kaynak : Habertürk


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nda Test Sürüşleri 4 Ay İçinde Başlayacak


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2 ay içinde inşaat çalışmalarının tamamlanacağı Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinde test sürüşlerinin de 4 ay içinde başlayacağını söyledi..

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, özellikle Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki ulaşım süresini  3,5 kat azaltacağı öngörülen olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nde test sürüşlerinin 4 ay içinde başlayacağını açıkladı.
 
bakan Arslan, bu yıl kar yağışı ve soğuk havanın ülkeye bereket getirmesine rağmen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nde çalışmaların aksamasına neden olduğunu ifade etti. Söz konusu yolun tamamlanması ile Çin'den Avrupa'ya kadar kesintisiz ulaşım sağlanabileceğini ifade eden Bakan Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi kapsamında inşaat çalışmalaırnın 2 ay içinde bitirilip test sürüşlerine başlabacağını söyledi. 
 
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin son derece önemli olduğunu da vurgulayan Bakan Arslan, Çin'den, Kazakistan'dan, Türkmenistan'dan, Azerbaycan'dan, Gürcistan'dan gelen yükün Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşabileceğini belirtti.
03-01-2011
Bu haber toplam 4827 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?