En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 19:12
Dünyada Kendi Elektriğini Üreten Tek Gökdelen

Dünyada Kendi Elektriğini Üreten Tek Gökdelen

Bahreyn’in başkenti Manama’daki Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi (DTM), dünyada kendi elektriğini üreten tek gökdelen olarak biliniyor.

DTM’nin ortasındaki 26’şar metre uzunluğunda olan ve ilk kez 8 Nisan 2008’de çalıştırılan 3 rüzgar pervanesi, binanın elektrik ihtiyacının büyük kısmını sağlıyor.

DTM, 240 metre uzunluğunda ikiz gökdelen kompleksinden oluşuyor. Bahreyn’in başkenti Manama’da İngiliz mimar Tom Wright tarafından inşa edilen DTM, kendi rüzgar türbinlerine sahip dünyanın ilk gökdeleni.

İnşaat projesi ödül alan 50 katlı bina, Bahreyn’in simgesi haline gelmiş bulunuyor. Bina, aynı zamanda Bahreyn Finans Limanının ikiz kulelerinden sonra Bahreyn’in en yüksek ikinci binası olarak dikkat çekiyor. DTM binasının bazı örneklerinin, halen Dubai’de yapım aşamasında olduğu belirtiliyor.

BAHREYN TİCARET LİMANI

DTM’nin hemen karşısındaki Bahreyn Ticaret Limanı gökdeleni de ülkeye gelenlerin ilk dikkatini çeken yapılardan biri. Ticaret limanının bulunduğu bölgeye 7 gökdelen daha dikilmesi planlanıyor. Denizin üstüne yapılacak yeni gökdelenlerle yeni bir şehir doğacak.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Avrupa'da En Çok Gökdelen Türkiye'de Var


Hazır beton üretiminde Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü olan Türkiye, gökdelen sayısında da Avrupa'da birinci oldu..

 

İstatistiki verilere göre, Türkiye 107 milyon metreküp hazır beton üretimi ile en fazla beton üretilen ülkeler sıralamasında dünyada üçüncü, Avrupa'da ise birinci sırada yer aldı. En fazla gökdelen bulunan şehirler sıralamasında ise İstanbul, dünya sıralamasında 24'üncü sırada yer aldı. Yapımı devam eden mega projeler göz önünde bulundurulduğunda ise İstanbul'un 1-2 yıl içinde bir üst sıraya yerleşerek Moskova'yı geride bırakacağı ön görülüyor.
 
Dünya genelinde sayısı hızla artan yüksek binalar 2015 yılında 200 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip 106 binanın inşaatı tamamlanmasıyla 1.040 adet rakamına ulaştı. Türkiye genelinde ise 38 ilde 565'i inşa halinde olan toplam 1.593 adet 20 kat üzeri gökdelen bulunuyor.. Son 10 yılda İstanbul'da inşa edilen 100 metre üzerindeki yüksek bina sayısı ise 60'ı geçmiş durumda.
 
 
 
 
19-01-2011
Bu haber toplam 8382 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?