En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.03.2018 11:37
Diyarbakır TOKİ Evleri

Diyarbakır TOKİ Evleri

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Diyarbakır'daki Sur bölgesinin gecekondular ve plansız yapılardan kurtarılması için kapsamlı bir kentsel dönüşüm projesi başlattı

Doğu'nun Paris'i adını çocukluğumdan beri hatırlıyorum. Doğu'nun Paris'i: Diyarbakır. Kuruluşu Milattan Önce 7500'lere kadar uzanan bir tarih kenti. Çeşitli medeniyetlerin en güzel izlerini taşıyan bir tarih kenti. Güzel insanları, çarpıcı tarihi ve doğa güzellikleri ile Diyarbakır. Kenti çepçevre saran surları ile bir tarih ve güzellikler kenti. Diyarbakır için, bölgedeki diğer kentler ve her türlü yerleşim birimleri için ne kadar hizmet yapılsa azdır. Oralara hizmet etmek, iş adamlarının, devletin ve birey olarak hepimizin baş görevidir.

YİNE DE OLSUN
Şimdi, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Diyarbakır'daki Sur bölgesinin gecekondular ve plansız yapılardan kurtarılması için kapsamlı bir kentsel dönüşüm projesi başlattığını okudum. Keşke bunları yıllar önce yapsaydık da bugün bu çirkin ve üzücü görüntüler olmasaydı diye düşündüm. Yine de olsun. Geç de olsa bir işe başlamak, o işi bitirmek demektir. Onun için sevindim. Tarihi Sur bölgesi, Valilik- TOKİ- Belediye işbirliğiyle yürütülecek projelerle ayağa kaldırılacak. Bölge halkı, en kısa zamanda modern TOKİ konutlarına nakledilecek.

PROJELER GÜZEL
Başarılı çalışmalarını takdirle izlediğim TOKİ'nin birbirinden güzel konutları ile bölge, gecekondulardan kurtarılacak, kent park, yeşil alan ve şehrin diğer ihtiyaçları doğrultusunda modern bir yaşam başlayacak. Sadece kamulaştırma bedeli 60 milyon lirayı bulan proje kapsamında, gecekondusunun yerine TOKİ'den konut almak istemeyen aileler için ise 10 milyon liralık ödeme yapılıyor. Proje tamamlandığında Cevatpaşa'da bulunan Şemhane- Hz. Süleyman Camii çevresi ve Sahabe mezarları da tarihi önemlerine uygun olarak ön plana çıkacak.

ELELE VERELİM
Bir güzel haber daha. Hollanda-Rotterdam Üniversitesi'ne bağlı bir grup akademisyen, TOKİ'ye, Diyarbakır Surları'nın ayağa kaldırılması için işbirliği teklifi yapmış. 2.Dünya Savaşı'nda yıkılan Rotterdam'ı yeniden inşa eden Enstitünün bu önerisi, Diyarbakır’a, kent tarihine verilen önemin göstergesi. Bunlar insanı çok sevindiriyor. Güzellikler için elele vermek varken, kışkırtıcılara, devamlı karanlık ve kanı gösterenlere itibar etmeyelim. Şunu istiyorum: Bölge halkı için, daha aydınlık, daha ileri, daha modern, daha yüksek refah için elele verelim.

Kaynak: Güneş


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
08-01-2011
Bu haber toplam 48342 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?