En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 21.03.2018 03:05
Dairesi Kiraya Verip Kirada Oturan Ev Sahibi Vergi Ödemeyecek

Dairesi Kiraya Verip Kirada Oturan Ev Sahibi Vergi Ödemeyecek

Dairesini kiraya vererek, bir başka dairede kiracı olarak oturan ev sahipleri kira beyannamesi verecek ancak kira vergisi ödemeyecekler.

 

Dairesini kiraya verip kirada oturan vergi ödemeyecek ama yasa gereği kira gelirini beyan edecek.
 
Geçen yıl evimi 900 liraya kiraya verdim. Ulaşım nedeniyle işime yakın bir yerde 1200 liraya oturmaktayım. Aldığım kiranın yarısı kadar da üstüne koyarak kira ödüyorum. Kira beyannamesi vermem gerekiyor mu?
 
2011′de yıllık 2800 lirayı aşan tutarda konut kira geliri elde edenler, kira gelirlerini 26 Mart Pazartesi günü mesai saati sonuna kadar bağlı oldukları vergi dairesine beyan etmek zorunda. 2011′de sahibi olduğunuz daireden elde ettiğiniz 10 bin 800 lira (aylık 900 TL’den 12 aylık kira tutarı) kira geliri, 2011 konut kira geliri istisnası olan 2800 liradan fazla olduğundan, Gelir Vergisi beyannamesi vereceksiniz.
 
Ancak, beyanname vermeniz vergi ödeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü, beyanda gerçek gider usulünü seçerek kirada oturduğunuz daire için ödediğiniz yıllık 14 bin 400 lirayı kira gelirinizden düútüğünüzde, ortada vergilendirilecek gelir kalmayacağından, vergi ödemeyeceksiniz. Yasa gereği kira gelirinizi beyan edeceksiniz ama vergi ödemeyeceksiniz.
 
Kaynak: Ekrem Sarısu – Posta

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İsveç, Uçaklardan Ek Havalimanı Vergisi Alacağını Açıkladı


İsveç Hükümeti, 2018 yılından itibaren İsveç'e gelen uçaklardan yolu başına 8 Euro ile 43 Euro arasında değişen miktarda ek havalimanı vergisi almayı planladığını açıkladı..

 

 
İsveç Tüketici Bakanı Per Bolund tarafından bugün yapılan açıklamada, tasarıya göre İsveç'e gelen uçaklardan 3 farklı düzeyde ek havalimanı vergisi tahsil edilecek olup tasarıya göre, basın toplantısında açıkladığı tasarıya göre ülkeye gelen uçaklardan alınacak. Tasarıya göre ek vergi, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden gelen uçaklarda kişi başına yaklaşık 8 Euro, AB dışından ama İsveç’e uzaklığı 6 bin km’yi aşmayan ülkelerden gelen uçaklarda yolcu başına 28 Eiuro, 6 bin km’yi aşan uzaklıktan gelen uçaklardan ise yolcu başına 48 Euro ek vergi alınacağı belirtildi.
 
Söz konusu tasarının kabul edilmesi halinde 2018 yılından itibaren Türkiye'den İsveç'e giden uçaklardan yolcu başına yaklaşık 28 Euro ek vergi alınacak. Söz konusu tasarının nedeni ise uçakların karbon emisyonuyla hava kirliliğine yol açması olarak açıklandı.
 
İsveç'in tasarısını değerlendiren Atlasglobal İskandinavya Müdürü Ayşe Mısırlı ise uygulamanın hava yolları şirketlerine milyonlarca Euro ek yük getireceğini ve bunun da yolculara yansıyacağını, bunun da biletlerde fiyat artışına neden olacağını söyledi.
 
 
 
07-03-2012
Bu haber toplam 8295 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?