En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 02:07
Carrefour, Dia Mağazalarını Satabilir

Carrefour, Dia Mağazalarını Satabilir

Uluslararası yatırım kuruluşu JP Morgan tarafından hazırlanan raporda, Fransız perakende şirketi Carrefour ile ilgili ilginç iddialar yer aldı.
Kuruluş  analisti Jaime Vazquez tarafından yazılan raporda, Avrupa'nın en büyük perakende şirketinin iyileşme sürecini başarıyla tamamlama olasılığı yüzde 80 olarak belirtildi. Raporda, Nestle'de 30 yıllık deneyimi bulunan ve bu yılın başında Carrefour'a CEO olan Lars Olofsson'un bu görev için gerekli özelliklere sahip olduğu görüşü dile getirildi.

4 ÜLKEYE ODAKLANABİLİR

Öte yandan raporda yüzde 20 olasılık atfedilen bir B planına değinildi. Buna göre, şirketin varlık satışlarından faydalanarak, Latin Amerika, Asya, Türkiye, Polonya ve Yunanistan'daki faaliyetlerini satabileceği ifade edildi. Raporda ayrıca, İndirimli mağazacılık kuruluşu Dia elden çıkarılabilir denildi. Bu senaryoya göre Carrefour'un faaliyet gösterdiği 4 ana ülkeye odaklanacağı belirtilerek, bu ülkeler Fransa, İspanya, İtalya ve Belçika olarak

sıralandı. Şirket, söz konusu ülkelerden yaklaşık 55 milyar Euro ciro elde ediyor. Raporla ilgili bilgi  istediğimiz Carrefour ve CarrefourSa yetkilileri ise konuyla  ilgili bir açıklama  yapmayacaklarını söylediler. Türkiye'de Sabancı Holding işbirliğiyle faaliyet gösteren CarrefourSa'nın 2008'deki net satışı 2.8 milyar TL. 7 bin 500 çalışanı bulunan şirket Türkiye'nin 42 ilinde ve Anadolu'nun 16 ilçesinde 175 mağaza ile faaliyet gösteriyor. Şirket bu yıl sonu itibarıyla toplamda 60 mağaza açmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

HİSSELERİ 2 GÜNDE % 21.3 FIRLADI

JP Morgan'ın raporu, İstanbul Borsası'nda işlem gören CarrefourSA hisselerini adeta uçurdu. Dün, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yüz 0.68 değer kaybederken, şirket hisseleri yüzde 9.55 fırlayarak borsanın en fazla yükselen hissesi oldu. CarrrefourSa hisselerinin iki günlük kazancı ise yüzde 21.3'e ulaştı.

HaberTürk

Meltem Ersoy
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
26-11-2009
Bu haber toplam 15747 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?