En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.02.2018 13:05
Bursa'daki Şelale ve Park Alanı Projesi

Bursa'daki Şelale ve Park Alanı Projesi

Bursa'da şelale ve park yapımı için binalar yıkıldı ama ortada proje olmadığı iddia edildi.

Bursa'da şelale ve park alanının projesi olmadığı öne sürüldü

BURSA Büyükşehir Belediyesi tarafından merkez Osmangazi İlçesi'ne bağlı Altıparmak semtinde yıktırılan sosyal güvenlik kurumu binaları arsasında uygulanacak şelale ve park alanının projesi olmadığı öne sürüldü. Afişlerle kamuoyuna görsel proje sunulduğunu bildiren Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya, ortada teknik proje bulunmadığını ve gösterilen projenin uygulanmayacağını iddia etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İl Özel İdaresi'nden takas karşılığı satın alınan Altıparmak semtindeki Sosyal Güvenlik Kurumu binaları için tartışmaların ardından Devlet Bakanı Faruk Çelik'in isteği üzerine şelalenin bulunduğu bir proje hazırlandı. 1 Ocak'ta 10 binanın yıkımına başlanırken, 18 bin 500 metrekarelik bir alanda yenileme çalışması yapılacak. Devlet Bakanı Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Recep Altepe tarafından şelale ve yeşil alan ağırlıklı olarak kamuoyuna tanıtılan projede yıkım çalışmaları sona erdi.

PROJESİ YOK
Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya, Büyükşehir belediyesi tarafından görsel olarak hazırlanan proje dışında Altıparmak Meydanı için gerçek teknik proje bulunmadığını öne sürdü.

Büyükşehir Belediyesi'ne proje hakkındaki görüşlerini sunduklarını belirten Kaya, "Alan, Altıparmak, Atatürk Stadyum'u ve Merinos bölgesi dikkate alınarak düzenlenmeli. Altıparmak'tan çıkan bir yaya meydanda dinlenip oradan da Merinos metro durağına kadar gidebilmeli. Proje sürecinin 5-6 aylık bir çalışmaya ihtiyacı var. Ancak belediye bu alandan seçime yönelik bir proje elde etme çabasında. Mevcut proje sadece görselliği bulunan, çevresi ile bir bütünlüğü olmayan ve Bursa ulaşım planına göre hazırlanmış bir proje değil. Biz buraya şelale yapacağız diyerek proje hazırlarsanız Bursa'ya yazık etmiş olursunuz" dedi.

Altıparmak Meydanı projesinin bölgesel olarak gerçekleştirilecek yarışmayla belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, bunun dışında yapılacak projelerin çözüm olmadığını kaydetti.

Meydan yanındaki çarşının da kaldırılması gerektiğini dile getiren Nizamettin Kaya, "Gösterilen proje uygulanmayacak. Şu an böyle bir proje ortada yok. Belediye bize projenin tamamını teknik olarak sunamadı. Zaten mevcut proje uygulanabilen bir proje değil. Belediye bunu bir alışkanlık haline getirdi. Gösterdiği projeler farklı, ortaya çıkan projeler farklı oluyor. Projeyi ortaya koysunlar ki daha iyi değerlendirelim. Bu bölgenin bir şelaleye değil, kentsel anlamda çevresiyle bütünleşik bir projeye ihtiyacı var" diye konuştu.

Altıparmak ve çevresinin son 15 yılda yaklaşık 4 defa düzenlendiğini hatırlatan Kaya, gelişmiş ülkelerde meydanların bir kez planlandığını ve bir daha değiştirilmediğine dikkat çekti.

BELEDİYE: UYGULAMA PROJESİ HAZIRLANIYOR
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri ise, Altıparmak’ta yapılacak şelale için afişlerdeki fotoğrafların konsept modeller olduğunu belirterek, “Uygulama proje ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 15-20 gün içinde tamamlanacak. Şelale modellerdekinden daha küçük olabilir. Uygulama projesi tamamlandıktan sonra ihaleye çıkaracağız” dedi.

YAMAÇLARDAKİ SIR
Bu arada, Altıparmak'taki 10 SGK binasının yıkılmasının ardından şelale yapılması planlanan yamaçlarda ortaya çıkan galerilerde Mimarlar Odası Bursa Şubesi'nin Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne gönderdiği yazı ile incelemeye alındı.

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdür Vekili Serpil Arık, Müze Müdürlüğü tarafından bölgede bulunan kalıntıların araştırılacağını belirtti.

Kaynak: DHA


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bursa Şehir Hastanesi 1 Yıl İçinde Açılacak


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Şehir Hastanesi’nde inşaat çalışmalarının devam ettiğini ve hastanenin bir yıl içinde hizmete açılacağını söyledi..

 

Bursa Şehir Hastanesi’nin inşaatı hakkında bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Şehir Hastanesi'nin bir yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacağını söyledi.
 
Bursa Şehir Hastanesi'nin inşaatının devam ettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, Bursa Şehir Hastanesi'nin hizmete açılması ile Bursa'nın sağlık hizmeti sıkıntısının büyük oranda çözülmüş olacağını ifade etti.
 
Bakan Müezzinoğlu, açıklamaların ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve beraberindekilerle Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'nin temelini attı.
 
 
 
15-04-2011
Bu haber toplam 11607 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?