En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 20.02.2018 17:19
Bursa'da Emlak Çetesine Polis Darbesi

Bursa'da Emlak Çetesine Polis Darbesi

İstanbul ve Bursa'da Emniyet birimlerinin yaptıkları operasyonlarla emlak çetesi çökertildi.

Bursa’da işyerlerini kiralayıp, içlerine tadilat yaptıktan sonra kira kontratını iptal ederek yaptıkları masrafa karşılık işyeri sahiplerinden yüklü miktarda para aldığı öne sürülen çete, polisin operasyonu sonucu çökertildi. Bursa merkez ve İstanbul’da eşzamanlı olarak 21 ayrı adrese yapılan baskında 12 kişi gözaltına alındı.

tarafından mağdur edilen toplam 16 kişi verdikleri ifadelerde, şüphelilerin kendilerine ait işyerlerine gelerek buraları kiraladıktan sonra içlerinde tadilat yaptıklarını, ardından da anlaşmayı iptal edip yaptıklarını öne sürdükleri masraf karşılığında 100’er bin TL para istediklerini, vermeyenleri ise tehdit edip dövdüklerini söyledi.

GENELLİKLE SAHİBİNDEN KİRALANAN YERLERİ HEDEF ALIYORLAR

Bursa'da dün çökertilen emlak çetesiyle ilgili birkaç olayı kendilerininde duyduğunu söyleyen Bursa Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ahmet Gür, "Bu kişilerin çete olduğunu tahmin etmiyorduk" dedi ve yapılanları düpedüz sahtekarlık olarak nitelendirdi.  Bu tür olaylarda çetelerin özellikle sahibinden kiralık veya satılık olan işyerlerini tercih ettiklerini ifade eden Gür, "Herkes nasıl kendisine bir doktor bir avukat tutuyorsa bir de emlakçı belirlemeleri gerekiyor. Bir emlak danışmanı ile yapılan sözleşmeler kötü niyetli kişiler sözleşmeye 'bir başkasına devredilebilir' maddesi koyuyorlar ve mal sahibi de imzalıyor. Oysa kayıtlı emlakçılarının yaptığı sözleşmelerde böyle maddeler konamaz" dedi.

SAHTE VEKALETLERLE SÖZLEŞME YAPIYORLAR

Yaşanan bu olayın dışında sahte vekaletlerle sözleşme yapmaya çalışanlar konusunda da vatandaşları uyaran Gür, "Bazı dolandırıcılar da bir şekilde vekalet temin ederek sözleşme imzalamaya çalışıyorlar. Bu konular bir yerde emniyet güçlerinin işi ama biz de bir yerde meslektaşlarımızı ve vatandaşları korumaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

SİCİL NUMARASI OLAN EMLAKÇILARLA ÇALIŞIN

Bu  tür olayları emlak danışmanları ile sözleşmeli olarak çalışmadığında mal sahiplerinin veya kiracıların başına neler gelebileceğine bir örnek olarak nitelendiren İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, "Vatandaşlar doğru çalışan emlakçılar yerine kapıcılara, bakkallara ilan bırakıp onlara komisyon ödeyerek ya da kendi başlarına kiralama yapıyorlar. Böyle olayların yaşanmaması için kiralama veya satış yapacak olan mal sahiplerine Maliye'ye, Emlak Komisyoncuları Odasına ya da ticaret odalarına kayıtlı emlak danışmanları ile çalışmalarını tavsiye ediyoruz" şeklinde uyarılarda bulundu.

SÖZLEŞMELERDE LOGO BULUNMASI GEREKİYOR

Vatandaşların kayıtlı emlakçılar tarafından kullanılan sözleşmeleri kullanmaları gerektiğini vurgulayan Aşa, "Emlak Komisyoncuları Odasına kayıtlı olan emlakçıların hepsi oda avukatları tarafından hazırlanan standart sözleşmeleri kullanıyor. Bu sözleşmelerle kiralama veya satış yapıldığında hukuki olarak tarafların hakları en iyi şekilde korunuyor. Ayrıca vatandaşların imzalanan sözleşmelerde Emlak Komisyoncuları Odası'nın logosunun bulunmasına da dikkat etmeleri gerekiyor" dedi.

SÖZLEŞMENİN BİR NÜSHASINI SAKLAYIN

Kötü niyetli emlakçılara karşı alınabilecek önlemlerden birisinin de yapılan sözlşemeleri anlaşmanın sonuna kadar muhafaza etmek olduğunun altını çizen Aşa, "Aksi takdirde kayıtlı bir emlakçı da olsa kötü niyetli emlak danışmanlarının size göstermediği bir evi de doldurabilir. Böyle durumlarda sözleşmenin bir nüshasını aldığınızda bir sorun çıkmayacaktır.

Kaynak: Hurriyet


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstanbul Valiliği'nden Sahte Evrakla Arazi Satışı Uyarısı


İstanbul Valiliği yazılı bir açıklama yaparak, Çatalca, Arnavutköy ve Silivri’de Hazine’ye ait arazilerin sahte evraklarla satıldığını bildirerek vatandaşları uyardı..

 

İstanbul Valiliği'nin yazılı açıklamasında Çatalca, Arnavutköy ve Silivri’de bulunan ve Hazine’ye ait olan bazı arazilerin sahte evraklarla satıldığını belirterek, söz konusu arazilerin tapularının alınmasının imkansız olduğunu, bu tür arazilerin satın alınması veya kiralanması halinde vatandaşın hiçbir hakka sahip olmayacağı gibi maddi zarara da uğrayacağı belirtildi.
 
Açıklamada, Silivri ve Çatalca İlçesine bağlı eski Istranca Mahalleleri (Sayalar, Danamandıra, Çayırdere, Hallaçlı, Aydınlar vs.) ile Arnavutköy İlçesine bağlı bir kısım mahallelerde bulunan Hazine taşınmazlarının son günlerd artan bir şekilde, taşınmazı işgal edenhler tarafından satışa çıkarıldığı ve söz konusu satışta usulsüzce muhtarlık mührüyle mühürlenmiş, evrak niteliği olan alım/satım veya zilyetliğin devri sözleşmesi iel üçüncü şahıslara satıldığı veya kiralandığının tespit edildiği belirtildi.
 
Yapılan şikayetler üzerine durumun fark edildiğinin belirtildiği açıklamada sahte evraklar ile yapılan işlemlerin hiçbir hukuki geçerliliği olmadığı vurgulanarak Hazine taşınmazlarını muhtar senedi, zilyetliğin devri sözleşmesi, satış senedi, kira sözleşmesi vb. gibi adlar altında satılamayacağı belirtildi.
 
 
08-10-2010
Bu haber toplam 8940 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?