En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 06:17
Belediyelerin Başı İmar Planları İle Dertte

Belediyelerin Başı İmar Planları İle Dertte

Uyuşmazlık Mahkemesi'nin belediyelerin imar planlarından muzdarip vatandaşa dava açma hakkını vermesinin ardından mağdur şahıslar tarafından belediyelere karşı onbinlerce imar davası açıldı..

 

Uyuşmazlık Mahkemesi, belediyelerle arazi sahipleri arasında yıllardır sorun olan imar planlarıyla ilgili çok önemli bir kararın altına imza attı. Buna göre vatandaşlar artık idare mahkemesine dava açabilecek.
 
Belediyelerin şahıslara ait arsaları yeşil alan olarak ilan etmesi ve bu arsalarda yıllarca hiçbir şey yapılamaması nedeniyle oluşan mağduriyeti gidermek için Yargıtay’ın geçen yıl aldığı emsal karar dönüm noktası olmuştu. Yargıtay, verdiği kararla şahıslara ait gayrimenkuller üzerinde yıllarca yeşil alan, okul alanı ve pazar yeri gibi sınırlandırmalar getiren belediyelerin bu alanlarla ilgili kamulaştırma yapmasını hükmetmişti. Buna göre de belediyeler ya bu tür arsaları imara açacak ya da kamulaştırma bedelini ödeyecekti.
 
Fakat bu kararın ardından son günlerde belediyelere onbinlerce imar davasının açılması olayı farklı bir boyuta taşıdı. Çünkü belediyeler aleyhine açılan bu davalarda çıkacak kamulaştırma bedellerine belediyelerin bütçesi yetmiyor. Belediyeler bütçelerinin sadece yüzde 5’ini kamulaştırmaya açabiliyor. Bu durumda da bu kamulaştırma bedellerini devlet ödemek zorunda kalacak.
 
SÖZ İDARE MAHKEMELERİ'NDE
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, Uyuşmazlık Mahkemesi’nin aldığı kararla ‘idari yargı ile hukuk yargısı arasında var olan ihtilafların’ çözüm yeri olduğunu belirterek, “Uyuşmazlık Mahkemesi imar planları davaları ile ilgili kamulaştırmasız el atmadan kaynaklı ihtilafın çözüm yerinin idari yargı olacağını ve açılacak davanın da ‘tam yargı davası’ olması gerektiğine hükmetti” dedi.
 
Bunun çok önemli bir gelişme olduğuna dikkat çeken Kiraz, şunları söyledi:
 
“Şu an belediyelerin planlarından kaynaklı olarak açılan ve sayıları onbinlere ulaşan ‘kamulaştırmasız el atma’ davası var. Ve bu davaların hepsi adli-hukuk mahkemelerinde açılmış durumda. Yargıtay uyuşmazlık mahkemesine verdiği görüşünde ‘bu benim yetkimdedir yani adli yargı buna bakmalıdır’ diyor. Danıştay ise ‘Bu bir idari eylemdir. Yani idarenin sessiz kalması bu alanlarda uygulama yapmadan beklemesi işlemi de idari bir eylem olup benim yetki sahamda kalır’ diyor ve uyuşmazlık burada çıkıyor. Buna da son noktayı Uyuşmazlık Mahkemesi koydu ve görevli yargı yolunun idari yargı yolu olduğuna ve görevli mahkemelerin de idare mahkemeleri olduğuna hükmetti.”
 
YENİDEN DAVA AÇILABİLECEK
Avukat Kiraz, bundan sonraki süreçte kesinleşmemiş tüm mahkeme kararlarının görevsizlikle reddedileceğini belirterek, “Taraflar yeniden idari yargıda dava açacaklar. Dava açma konusunda hızlı davranılması gerekirken, yeni dava açmak isteyenlerin de önce idareye başvurma sürecini yerine getirmesi gerekecektir” dedi.
 
BOĞAZ TURİZME AÇILACAK MI?
Belediyeler istedikleri arsa için yeşil alan, okul, cami alanıdır gibi karar çıkarabiliyor. Bu imar planına işliyor ve vatandaş itiraz ediyor. Çünkü milyonlarca dolar ödeyerek arsa satın alanların bu arsaları için çıkartılacak ‘yeşil alan’ kararı hiçbir yapılaşmaya izin vermiyor. Bu kişiler de arsalarını çok düşük fiyatlardan satmak zorunda kalabiliyor.
 
Milliyet Gazetesi'nden Yavuz Karaman'ın haberine göre, Arapların Boğaz’dan yeşil alan aldıkları biliniyor. Bu durum, Boğaz’a turizm imarı verilebileceği endişelerini gündeme getiriyor.
 
10 MİYAR DOLAR YATIYOR
Özellikle İstanbul Boğaz’ında yeşil alan ilan edilmiş binlerce dönüm var. Bu yeşil alanlar aslında çok değerli mülkler. Çünkü Boğaz’daki arsalar metrekaresi 10 bin ile 40 bin lira arasından satılıyor. Boğaz’da en az 10 milyar dolarlık yeşil alan olarak ayrılmış arsa olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’nin önemli firmalarının da Boğaz’da bu tür arsaları olduğu ve yıllarca burada hiçbir şey yapamadan beklediği biliniyor.
 
Kaynak: NTVMSNBC

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

3. İstanbul Başakşehir Fiyat Listesi Güncellendi


Al Zamil, Seha Yapı, Adesa ve Fuzul Grup projesi olarak Başakşehir'de yükselen 3. İstanbul 'da fiyat listesi güncellendi..

 

Al Zamil, Seha Yapı, Adesa ve Fuzul Grup'un oluşturduğu Asaf İş Adi Ortaklığı tarafından İstanbul Başakşehir'de hayata geçirilmekte olan 3. İstanbul projesinde 2+1, 3+1 ve 4+1 tiplerinde 1.250 adet konut, 107 adet cadde mağazası ile 102 adet çarşı dükkanı yer alıyor. 
 
Fiyat listesinin 496 bin TL'den başladığı 3. İstanbul projesinde yürüyüş parkuru, basket sahaları, tenis kortları, mini futbol sahası, çocuk oyun alanları, lounge, playstation odası, bilardo ve masa tenisi odası, hobi atölyesi, yüzme havuzu ve spa gibi sosyal olanaklar da sıralanıyor.
 
3 konut etabı yanı sıra, çarşı, cadde dükkanları, home ofis blokları ve rezidanslardan meydana gelen 3. İstanbul'un ilk etabında  3 farklı tipte 8 blok yer alıyor. Moda Blokları'nda 2+1 ve 3+1 daireler, Göksu Blokları'nda 4+1 daireler, Riva Blokları2nda 3+1 daireler in bulunduğu 3. İstanbul projesinde 2. etapta, Sarayburnu Blokları'nda 2+1 ve 3+1 daireler, Kilyos Blokları'nda 3+1 ve 4+1 daireler, Emirgan Blokları'nda ise 5+1 daireler bulunuyor. 
 
 
3. İstanbul Fiyatlar ve Ödeme Seçenekleri
 
15-05-2012
Bu haber toplam 4863 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?