En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 26.11.2014 14:41
Bayrampaşa Cezaevi'nin Yerine Ekolojik Konut Projesi

Bayrampaşa Cezaevi'nin Yerine Ekolojik Konut Projesi

Bayrampaşa Cezaevi, İBB Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nce hazırlanacak projeye göre 3 bin 500 konutun olduğu ekolojik bir konut projesine dönüştürülecek..

 

Adalet Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredildikten sonra kentsel dönüşüm alanı olarak planlanan Bayrampaşa Cezaevi'nin yerine konut yapılması için sona yaklaşılıyor. üç bin 500 adet yeni konut yapılması düşünülen cezaevinin arsasına inşa edilecek proje için ihale düzenledi. 
 
İBB Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından hazırlanan şartlara göre hazırlanacak proje sonrasında inşaat faaliyetleri başlatılacak. Bayrampaşa kentsel dönüşümü için hayata geçirilecek projenin yapımına 2013 yılı sonunda başlanacak. Kentsel dönüşüm müdürlüğünün hazırladığı şartnameye göre, 112 bin metrekarelik alana 600 bin metrekareye yakın inşaat yapılacak. Düşük orta ve üst gelir gruplarının birlikte yaşayabilecekleri bir konseptle hazırlanan proje içerisinde 70, 80, 90, 100 ve 110 metrekarelik konutlar yapılacak. 3 bin 500 konutun yapımı planlanan yerleşim alanında 15 bin kişilik yeni bir mahalle oluşturulması hedefleniyor. 
 
TİCARET MERKEZİ DE OLACAK 
Bölgede yapılacak konutların daire tipleri ve sayıları da belirlendi. Buna göre, 700 tane 70 metrekarelik 2+1, bin 50 adet 80 metrekarelik 2+1, 350 tane 90 metrekarelik 3+1, 525 tane 100 metrekarelik 3+1 ve 525 tane de 110 metrekarelik 3+1 ddiare yapılacak. Ayrıca yaklaşık 90 bin metrekarelik de bir ticaret merkezi inşaatı yapılacak. 
 
Kurulacak yeni şehirdeki tüm yapılar tamamen engellilerin rahatlıkla erişeceği şekilde dizayn edilecek. Konutlardan özel otoparklara, park alanlarından otobüs duraklarına kadar tüm yapılar engellilerin erişeceği özelliklerde olacak. Kentsel dönüşüm projelerine emsal olması açısından yüksek imar hakkı verilen arazide 600 bin metrekare inşaat yapılacak.
 
Kaynak: Sabah
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

AVM, HES, Şehir Hastaneleri ve Toplu Konut Projelerine ÇED Muafiyeti


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi'nin kararını dikkate almayarak ÇED Yönetmeliği'nde yeniden değişiklik yaptı. Bu sayede AVM'ler, toplu konut projeleri, HES projeleri gibi sık sık doğaya zarar vermesi ile gündeme gelen projelerin tamamına ÇED raporu muafiyeti geldi..

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2013 yılında  tamamen değiştirdiği Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) yönetmeliğini bugün (25 Kasım 2014 Salı) bir kez daha değiştirdi.  Çevre Mühendisleri Odası, sözkonusu yönetmelikte yapılan değişikliğe isyan ederken yapılan değişiklikle AVM'lerin ÇED Raporu'ndan muaf olmasının önü de açılmış oldu.
 
Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre,  Anayasa Mahkemesi’nin kararı dikkate alınmadan yapılan düzenlemede ÇED Muafiyeti sağlayan madde tekrar yönetmeliğe eklenirken, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği Çevre Kanunu'nun Geçici 3. Maddesi yönetmelikte yer aldı.
 
Yeni yönetmeliğe göre, 100 km ve altı demir yollarının yanı sıra deniz, göl ve nehirlerin dibinde; 3.000.000 m3 ve üzeri dip taraması ve malzeme çıkartılması ÇED Raporu'ndan muaf oldu.
 
Öte yandan Hidroelektrik Santral (HES) projelerine ise dolaylı yoldan muafiyet sağlandı.  Akarsu havzaları arasında su aktarımında 100 milyon m3 altı ÇED ‘den muaf oldu.
 
Baraj ve gölet oluşturulmasında ise eski yönetmeliğe göre aranan enerji üretimi şartı kaldırıldı.  Toplu konut projeleri ve şehir hastaneleri gibi 500 yatak ve üstü kapasiteli hastaneler, alışveriş merkezleri, golf sahaları,beyaz eşya boyama tesisleri gibi tarım arazileri ve ormanlık alanlarıın yok olmasıan neden olan projelerin tamamı için ÇED Raporu zorunluluğu kaldırılmış oldu.
 
 
02-08-2012
Bu haber toplam 3627 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?