En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 17:17
Başbakan

Başbakan "Araba Almayın Ev Alın"

Başbakan'ın 'Araba almayın, ev alın' tavsiyesi oto galericilerini üzdü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde 81 ilden gelen öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada 'Araba almayın, ev alın' tavsiyesi otomobil satıcılarını hayal kırıklığına uğrattı.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, Kurban Bayramı öncesinde umduğunu bulamayan otomobil satıcılarının Başbakan'ın açıklamalarıyla ikinci bir şok yaşadıklarını bildirdi. Yanık, "Paralar kurbanlık, bayram harcamaları ve tatil için ayrılınca, ikinci el otomobile ilgi düştü. Satıcı ve alıcı olmayınca piyasa bayram öncesi ve sonrasında beklentiyi karşılamadı." dedi.

Oto Galericileri olarak hükümetten öncelikle hurda indirimi ve araç yaşının yukarı çekilmesini beklediklerini anlatan Hakan Yanık, "Hükümetten hurda indirimi çıkarması ve araç yaşını 1992 -1993 modellere çıkarmasını bekliyorduk. Ancak bunlar çıkmadığı gibi Başbakan'ın açıklaması da bizi olumsuz etkiledi." diye konuştu.

Merkez Bankası'nın iki sene önce sicil affı çıkarmasına rağmen Bankalar Birliği'nin sicilleri silmemesinden dolayı kredi sorunu yaşandığından yakınan Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bankalar Birliği sicilleri silmediği için riskli görünen müşteri bankadan kredi alamadığı için otomobil alamıyor. Vatandaştan talep var, ancak kredi alamadığı için bunu gerçekleştiremiyor. Bu konuda düzenleme yapılması ve bankalar birliğinde sicillerin kaldırılmasını bekliyoruz."

Kredi kartı borcu olanlara bankaların otomobil kredisi vermediğini hatırlatan Hakan Yanık, şöyle konuştu: "Bankaların kredi müracaatlarında müşterinin günü gelmemiş kredi kartı borçlarını dahi baz alarak krediden kaçınması nedeni ile kredi alamayan müşteri araba alamıyor. Bunun yanında sıfır araç bayilerinin takas yolu ile ikinci el araba alıp satmaları bizleri olumsuz etkiliyor. En büyük sıkıntılarımızdan biri de araba pazarlarında ki kayıtsız alım satım yapanlar. Vatandaş kapısının önünde 3 araba alıyor, pazarda satıyor."

"ŞUAN BİNEK TARZI ARAÇLAR GİDİYOR"

Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, şu anda binek tarzı araçların rağbet gördüğünü belirterek, "Bugünlerde 10 ila 15 bin lira arasında binek türü araçlar satılıyor. Özellikle otomatik vites aranmakta. Ticari araçlar ise beklenenin altında." diye konuştu.

Kaynak: Star


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bursa Şehir Hastanesi 1 Yıl İçinde Açılacak


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Şehir Hastanesi’nde inşaat çalışmalarının devam ettiğini ve hastanenin bir yıl içinde hizmete açılacağını söyledi..

 

Bursa Şehir Hastanesi’nin inşaatı hakkında bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Şehir Hastanesi'nin bir yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacağını söyledi.
 
Bursa Şehir Hastanesi'nin inşaatının devam ettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, Bursa Şehir Hastanesi'nin hizmete açılması ile Bursa'nın sağlık hizmeti sıkıntısının büyük oranda çözülmüş olacağını ifade etti.
 
Bakan Müezzinoğlu, açıklamaların ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve beraberindekilerle Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'nin temelini attı.
 
 
 
28-11-2010
Bu haber toplam 9405 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?