En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 23.04.2018 04:47
Aydın'ın Ilıdağ Köyünde Dükkan Metrekare Fiyatı Bin Lirayı Buldu

Aydın'ın Ilıdağ Köyünde Dükkan Metrekare Fiyatı Bin Lirayı Buldu

Aydın Köşk'e bağlı Ilıdağ Köyü'nde dükkanların metrekare fiyatları bin lirayı bulurken köyde arsa kalmadığı için köylüler çevre köylerden bahçe alıyor..
Yerleşim alanı dağlık olan, Aydın'ın Köşk ilçesine bağlı Ilıdağ köyünün merkezinde yaşanan arsa sıkıntısı gayrimenkullerin fiyatını uçurdu. Yerine göre bir dükkânın metrekaresi bin lirayı buluyor. Köy sınırlarında da yeterli arsa olmadığı için vatandaşların çoğu, çevre köylerden ve ilçelerden işlemek için bahçe alıyor.
 
Geçimin zeytin ve incirden elde edilen gelirlerle sağlandığı Ilıdağ köyünde bin 800 kişi yaşıyor. Köy merkezinde metrekaresi 250 lira ile bin lira arasında değişen gayrimenkul fiyatları, tarlalarda ortalama 80 lira civarında. Arsa pahalılığını yeterli arazi olmamasına bağlayan Ilıdağ Köyü Muhtarı Halil Tok, "Köyümüzün merkezi, Adnan Menderes Bulvarı gibi. Her yerin merkezi pahalı, bizim köyümüzün de merkezindeki gayrimenkuller ve arsalar pahalı. Köy merkezinde 60 metrekare dükkan, 60 bin liraya satılabiliyor. Bazı köylülerimiz de işlemek için dışarıdan bahçe alıyor." dedi.
 
Kaynak: CİHAN

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Şubat'ta Yeni Konut Fiyatları Yüzde 2,79 Arttı


REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ raporuna göre endekste aylık bazda yüzde 0,46 oranında, yıllık bazda ise yüzde 2,79 oranında artış meydana geldi..

 

Türkiye İş Bankası desteği ile REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ sayısına göre,  Şubat ayında yeni konutlardaki fiyat artışı bir önceki aya göre yüzde 0.46 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,79 oranında arttı.
 
Yeni konut satışlarında yüzde 48 ile son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımı gerçekleşirken aynı dönemde yüzde 6.5 ile son 16 ayın en hızlı stok erimesi meydana geldi.
 
Endeks verilerini değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, 1 Şubat’ta başlattıkları ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının endeksteki olumlu yansımasının somut bir şekilde görüldüğünü, Mart sonuna kadar devam edecek olan ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyası ile sektörde hareketlenme meydana geldiğini ifde etti.
 
Verilere göre söz konusu dönemde markalı projelerden konut satın alan tüketicinin, Kasım ayında yüzde 15, Aralık’ta yüzde 22 Ocak’ta yüzde 27 olan banka kredisi kullanım oranı Şubat ayında ise yüzde 48 olarak gerçekleşti.
10-07-2013
Bu haber toplam 4485 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?