En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.03.2018 17:53
Avsallar Belediyesi'nin İmar Planı Bu Ay Olağanüstü Mecliste Onaylanacak

Avsallar Belediyesi'nin İmar Planı Bu Ay Olağanüstü Mecliste Onaylanacak

Avsallar Belediye Meclisi, Temmuz meclisinde onaylanması beklenen uygulama imar planını bu ay yapılacak olağanüstü mecliste onaylayacak.

AVSALLAR Belediye Meclisi, Temmuz meclisinde onaylanması beklenen uygulama imar planını bu ay yapılacak olağanüstü mecliste onaylayacak.
Avsallar Belediye Meclisi, 3 maddelik gündemi görüşmek üzere Belediye Başkanı Hüseyin Enver Görgülü’nün başkanlığında dün saat 10.00’da toplandı. Gündemin İlk maddesinde, yol yapım çalışmalarında konutlardan katılım payı alınması önerisi görüşüldü. Başkan Görgülü, katılım payı alınması için yasaların verdiği yetkiye dikkat çekerek, "Site sahipleri, yaptığımız toplantıda ‘katkı payına’ meclisin karar alması halinde yasal olarak herkesin katılabileceğini, aksi taktirde herkesten alınmaması sırasında sıkıntı olacağını belirttiler" dedi.
Maddeyle ilgili söz alan MHP’li meclis üyesi Emin Uysal, "Parke yapılan alanların birçoğu Naciye Hacıkadiroğlu’na ait. Hacıkadiroğlu belediyeye olan emlak borçlarını ödemedi, katkı payını da ödemeyecektir" dedi. AK Partili Meclis Üyesi Ertuğrul Akay, katkı payının yasalarla alınabileceğini, ama bunun ileride sıkıntı yaratacağını belirtti. MHP’li Meclis Üyesi Hayri Yıldırım, "Söz konusu hizmeti biz seçim beyannamemizde yapacağız diye söz verdik. Belediyenin ekonomik şartları ne olursa olsun katkı payı alınmasına karşıyım. Böyle bir karar alındığı zaman iyi niyetli vatandaşlar, dişinden tırnağından artırarak ödeyecek. Ama en büyük katkı payını ödemesi gerekenler ödemeyecek. Bu şekilde adaletsizlik olacak" diye konuştu. AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Sönmez ise, “Geçmiş yıllarda sadece Merkez Mahallesi’nde 150 bin metre parke taşı yapıldı. Hiç kimseden katkı payı alınmadı ve istenmedi. Yıllar sonra Karaçaltı’ya 10 bin metre kare yol yapıyoruz. Ardından sadece Karaçaltı halkından katkı payı istiyoruz. Bu adaletsizliktir. Böyle bir haksızlığa ortak olmam mümkün değil” diye konuştu.
Meclis üyelerinin görüşlerini dinleyen Hüseyin Enver Görgülü, Avsallar'ın nüfusunun 8 bin 500 kişi olduğunu, İller Bankası’ndan bu nüfusa göre ödenek geldiğini, ama Avsallar'ın kanalizasyon hattının en az 30 bin nüfusa göre yapıldığını, bu aşamada İller Bankası’ndan gelen ödeneğin yüzde 40 gibi önemli bir oranının kesildiğini söyledi. Görgülü, yol çalışmasından katkı payı alınması yönünde site sahipleri öneride bulunduğu için meclise böyle bir teklif getirdiklerini, katkıların emlak vergilerine veya çevre temizlik vergilerine ilave edilerek tahsil edileceğini belirtti. Görüşmelerden sonra yapılan oylamada AK Partili Meclis Üyeleri Ertuğrul Akay ve Mustafa Gürses madde lehinde oy kullanırken, MHP’den Hayri Yıldırım, Adem Er, Emin Uysal ve AK Parti’den Mehmet Sönmez hayır oyu kullandı. AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Ünal ve Kerim Demirer de çekimser oyu kullandılar.
Gündemin ikinci maddesinde 2011 yılı yatırım programı görüşüldü. Belediye Fen İşleri Müdürü Ahmet Kaplan tarafından okunan 2011 yılı yatırım programı oybirliğiyle onaylandı. Temmuz ayı toplantısının en önemli gündem maddesi olan Avsallar'ın turizm alanı dışında kalan bölümünün 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 uygulama, revizyon, ilave ve imar planı görüşüldü. Şehir plancısı Kuddusi Müftüoğlu, geçmiş yıllarda yapılan uygulamalar neticesinde Avsallar’ın önemli bir bölümün imara açıldığını, herkesin arazisini parsellediğini, vatandaşın hakkını koruyarak bir plan hazırladıklarını, normal imar planı standartlarına göre kamuya, eğitime, çocuk parkı, otopark, spora ayrılan alanların istenilen oranda olmadığını, bu şartlar çerçevesinde bir plan yaptıklarını belirtti. Gelecek yıllarda eğitim ve spor alanları için ormanlık alanların kiralanması neticesinde bu sıkıntıların kısmen de olsa aşılabileceğini belirten Müftüoğlu, “Plan onaylandıktan sonra bir ay askıda kalacak. İtirazlar meclis tarafından karara bağlanınca plan yürürlüğe girecek” dedi.
Meclis üyelerinin plan üzerinde yeniden bir değerlendirme yapabilmesi için uygulama imar planının bu ay içersinde yapılacak olağanüstü meclis toplantısında görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kuzey Marmara Otoyolu İmar Plan Değişikliği Askıya Çıktı


Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yoluna ilişkin nazım imar planı değişikliği 9 Mart 2017 tarihinden 7 Nisan 2017 tarihleri arasında 30 gün süreyle askıda..

 

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tazılı bir açıklama yaparak Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yoluna ilişkin nazım imar planı değişikliğin askıya çıkarıldığını duyurdu. Açıklamada, İstanbul İli, Beykoz İlçesi, Kuzey Marmara Otoyolu Hüseyinli-Şile (Kömürlük) Bağlantı Yoluna ilişkin Bozhane, Göllü, Kılıçlı ve İshaklı Köyleri 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği'nin 9 Mart 2017 tarihinden 7 Nisan 2017 tarihleri arasında 30 gün süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ve web sitesinde askıda olacağı belirtildi.
 
Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü söz konusu imar planına itirazda bulunacakların askı süresi boyunca itirazları için İl Müdürlüğü'ne başvurda bulunabileceklerini belirtti.
 
 
07-07-2010
Bu haber toplam 13719 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?