En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 20.02.2018 17:04
Antalya Defterdarlığı, Hazine Gayrimenkullerini Satıyor

Antalya Defterdarlığı, Hazine Gayrimenkullerini Satıyor

Antalya Defterdarlığı Hazine’ye ait Manavgat ve Lara’daki sosyal tesislerle bazı arsalarını ihaleyle satacak

Antalya Defterdarı Hidayet Mat yaptığı yazılı açıklamada, Antalya’da, 95 bin 936 parselde 7 bin 620 kilometrekare yüzölçüme sahip Hazine arazisi bulunduğunu, Antalya’nın yüzölçümünün 20 bin 732 kilometrekare olduğu göz önüne alındığında Antalya’nın üçte birinin tapuda Hazine adına tescilli olduğunun görüldüğünü bildirdi. Bu orana, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler de eklendiğinde Antalya’nın yaklaşık yüzde 60’ının Hazine taşınmazı olduğunu kaydeden Mat, şu bilgileri verdi:
        
"Bu aslında hiç de övünülecek bir durum değildir. Dünya ekonomilerini incelediğimiz zaman, özellikle gelişmiş batı ekonomilerine baktığımızda hiçbirinde bu kadar fazla devlet arazisi ya da atıl sermaye bulunmamaktadır. Tamamına yakını ekonomiye kazandırılmıştır. Bizim de atıl gayrimenkullerimizi bir an önce ekonomiye kazandırarak gelişmiş ülke ekonomileri ile yarışabilir duruma gelmemiz gerekmektedir."
        
Mat, taşınmazların ekonomiye kazandırılması, iktisadi kaynakların etkin ve verimli kullanılması amacıyla yapılan satış ihalelerine Ağustos ayı içinde de devam edileceğine değinerek, bu çerçevede, 5 Ağustos Perşembe günü toplam 42 bin 783 metrekare büyüklüğünde, 66 milyon 761 bin 738 TL değerinde, ikisi sosyal tesis olmak üzere, toplam 4 ayrı Hazine parselinin Antalya Defterdarlığı ve Manavgat Malmüdürlüğü'nde gerçekleştirilecek ihalelerle satışa çıkarılacağını açıkladı.
        
ÇOLAKLI’DAKİ SOSYAL TESİS
        
Mat’ın verdiği bilgiye göre, Manavgat ilçesine bağlı Çolaklı beldesinde deniz kenarında bulunan mülkiyeti Hazineye ait 33 bin 337 metrekare yüzölçümündeki arsa, üzerindeki 30 ana blokta 145 apart daire 550 yatak kapasiteli eğitim ve dinlenme tesisi ile birlikte 63 milyon 378 bin 460 TL bedel üzerinden satış ihalesine çıkarılacak. İhale Manavgat Malmüdürlüğünde 5 Ağustos Perşembe günü Saat 09.40’da gerçekleştirilecek.
        
İmar planında eğitim ve dinlenme tesisi olarak ayrılan parselde ihaleden önce turistik tesis alanı olarak plan tadilatına belediye tarafından başlanıldığı, plan değişikliğinin Özel Çevre Koruma Kurulunca da onaylandığı belirtildi.
        
Antalya Defterdarlığı, Karpuzkaldıran Askeri Dinlenme Tesislerinin karşısındaki bin 707 metrekare büyüklüğündeki arsa üzerinde bulunan 4 katlı, 25 odalı 47 yatak kapasiteli eğitim ve dinlenme tesisini de satışa çıkardı. 3 milyon 10 bin 278 TL tahmini bedel üzerinden satışa çıkarılan tesisin ihalesi de 5 Ağustos Perşembe günü Antalya Defterdarlığı’nda yapılacak.
        
Antalya Defterdarlığı, sosyal tesislerin yanı sıra, Manavgat’ın Sorgun mahallesindeki 534 metrekare büyüklüğündeki arsayı 192 bin 500, Döşemealtı ilçesi, Ekşili köyü sınırları içinde kalan 7 bin 205 metrekare yüzölçüme sahip arsayı da 180 bin 500 lira bedelle satacak.
        
Hidayet Mat açıklamasında, Hazine tarafından yapılan satışlarda, satış bedelinin en az dörtte biri peşin olarak tahsil edildikten sonra, geriye kalan bedele 24 ay içerisinde 8 eşit taksitle ödeme imkanı getirildiğini, taksitlere aylık yüzde 0,75 oranında düşük bir faiz uygulandığını hatırlattı.

AA


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Antalya İlçe İlçe Konut Fiyatları - Şubat 2017


Hürriyet Emlak Şubat 2017 Emlak Endeksi'ne göre Antalya'da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 6 oranında artarken son bir ayda ilçe bazında en büyük fiyat artışı Kemer'de kaydedildi..

 

Hürriyet Emlak Şubat 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, geçtiğimiz Şubat ayında Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 6 oranında artışla metrekare bazında ortalama 1.859 lira seviyesine ulaşırken konutların amortisman süresi ise ortalama 18 yıl olarak belirlendi.
 
Söz konusu dönemde kiralık konut fiyatlarında yüzde 1 artış meydana gelen turizmin başkenti Antalya'da kiralar ise 8 lira/metrekare oldu.
 
Antalya'da son bir aylık dönemde konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler ise sırasıyla yüzde 6,5 ile Kemer, yüzde 3,2 ile Serik ve yüzde 2,4 ile Konyaaltı oldu.
 
 
Antalya satılık konut fiyatları ve fiyat artış oranları:
 
 
20-07-2010
Bu haber toplam 8139 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?