En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 23.02.2018 20:24
Antalya'dan 50 Bin 2B Başvurusu

Antalya'dan 50 Bin 2B Başvurusu

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2B başvurularının il genelinde 50 bine yaklaştığını açıkladı..

 

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 7 Mayıs 2012 tarihinden bu yana yapılan 2B başvurusu sayısının 50 bine yaklaştığını açıkladı. Kamuoyunda 2B olarak bilinen ve 6292 sayılı kanuna satışı gerçekleştirilen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı mal müdürlüklerince alınmaya devam edildiğini de belirten Mat, 2B arazisi kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlandığını da ekledi.
 
Mat, kullanılan 2B arazileri için peşin ödemede yüzde 44, taksitli ödemelerde yüzde 30 indirimli ihalesiz doğrudan satın alınması, son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisillerin satış bedelinden indirilmesi, tapuda yapılacak işlemlerde harçtan muaf olunması ve satış bedellerinin ödenmesinde kolaylık sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti.
 
Mat, belediye mücavir alan sınırları içerisinde 3 yılda faizsiz 6 taksit, belediye mücavir alan sınırları dışında ise 4 yılda faizsiz 8 taksitte ödenebilmesi imkanları getirilerek 2B arazisi kullanıcılarına avantajlar sağlandığını vurguladı.
 
2B kullanıcılarının satış bedellerinden mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin lira, dışında olanlar için de bin lira başvuru bedeli yatırarak satın alma başvuru yapma işleminin devam ettiğini bildiren Mat, bununla birlikte 4 Temmuz'da yürürlüğe giren 345 Nolu Milli Emlak Genel Tebliğine göre, 2B arazisi kullanıcılarının başvuru bedellerini başvuru süresinin bitim tarihine kadar ödemek şartıyla başvuru bedeli ödemeksizin başvuru yapabileceklerini kaydetti.
 
BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?
Hidayet Mat, vatandaşların 2B başvuru bedellerini Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası'nın tüm şubeleri ile defterdarlık muhasebe müdürlüğü ve mal müdürlüklerine yatırılabilmesinin mümkün olduğunu belirtti.
 
Mat, 2B arazileri ile ilgili bilgi için '@antalyada2b' Twitter adresi, 'antalyadefterdarligi@yahoo.com' e-mail adresi ve '0242 2386502' telefon danışma hattından her türlü sorunun cevaplandırıldığını ve bilgi verildiğini de ifade etti.
 
 
Kaynak: NTVMSNBC

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Antalya İlçe İlçe Konut Fiyatları - Şubat 2017


Hürriyet Emlak Şubat 2017 Emlak Endeksi'ne göre Antalya'da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 6 oranında artarken son bir ayda ilçe bazında en büyük fiyat artışı Kemer'de kaydedildi..

 

Hürriyet Emlak Şubat 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, geçtiğimiz Şubat ayında Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 6 oranında artışla metrekare bazında ortalama 1.859 lira seviyesine ulaşırken konutların amortisman süresi ise ortalama 18 yıl olarak belirlendi.
 
Söz konusu dönemde kiralık konut fiyatlarında yüzde 1 artış meydana gelen turizmin başkenti Antalya'da kiralar ise 8 lira/metrekare oldu.
 
Antalya'da son bir aylık dönemde konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler ise sırasıyla yüzde 6,5 ile Kemer, yüzde 3,2 ile Serik ve yüzde 2,4 ile Konyaaltı oldu.
 
 
Antalya satılık konut fiyatları ve fiyat artış oranları:
 
 
05-10-2012
Bu haber toplam 3960 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?