En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 18:42
Ankara'nın En Eski Evi !

Ankara'nın En Eski Evi !

Ankara’daki en eski ev olduğu tahmin edilen bina Hamamönü Gelin Sokak’ta bulunuyor. Uzmanların 17. yüzyılda yapıldığını dile getirdikleri ev, harap durumda ve birçok yerinde dönemine ait ciddi süslemeleri barındırıyor.

Eski Ankara’ya ait yerleşim bölgesi olan ve Altındağ Belediyesi sınırları içinde kalan Hamamönü, Erzurum Mahallesi’nde çok sayıda özgün yapı bulunuyor. Sanat tarihçisi uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda Ankara’nın en eski evlerinin 17. yüzyıla ait olduğu tespit edildi. Bu evlerden ikisi Erzurum Mahallesi, biri ise Hamamönü’nde belirlendi. Erzurum Mahallesi’nde bulunan ve Nazım Çerkeş ile Yusuf Uğraş’a ait olan iki bina bakımsızlık yüzünden 1990’lı yıllarda yıkıldı.

İki evin yıkılmasının ardından Ankara’daki en eski evlerden biri Hamamönü Gelin Sokak’ta kaldı. Gelin Sokak’taki ev de gerçek bir kişiye ait ve kullanılmıyor. Evin koruma altında olması nedeniyle hiçbir şekilde onarım da yapılamıyor. Dokunulamayan ev ise içinde yaşanacak durumda değil ve harap halde bulunuyor.

Özgün süslemeler
Sahibi henüz tespit edilemeyen evin içine sanat tarihi uzmanları henüz giremedi. Ancak bölgeyi tarayan uzmanlar evin balkonlarında 17. yüzyıl dönemine ait özgün işlemeler tespit ettiler. Kayıt altına alınan daha önce projesi çıkarılan “Ankara Evi” örneğine tıpa tıp uyan yapının kurtarılması için ise henüz bir girişimde bulunulmadı. Yıkılmak üzere olan Ankara’nın en eski evinin Altındağ Belediyesi’nin bölgede gerçekleştirdiği “restorasyon” kapsamına alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor.

Kaynak : Cumhuriyet


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ankara Mebuskent Evlerinin Yüzde 70'i Satıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tavsiye ettiği yatay mimari konseptini Ankara'da hayata geçiren Mebuskent projesinde bulunan 332 villanın yüzde 70’i satıldı..

 

Ankara Batıkent Çakırlar bölgesi Karacakaya mevkiinde Aymor Grup projesi olarak yükselen Mebuskent, konutların yanı sıra  müstakil bahçeler, çocuklar için rahat oyun alanları, geniş yeşil alanlar, , 5 bin metrekarelik alışveriş merkezi, spor kompleksi, sauna-Spa hizmeti ve Türk hamamı, botanik parkı, 13.650 metrekarelik alanda golf sahası yüzme havuzu, yürüyüş ve bisiklet yolları, açık hava dinlenme alanları, otopark ve güvenlik hizmetleri ile de dikkat çekiyor.
 
 
Aile başına 25 ağaç düşen ve tamamen bisikletli hayata göre planlanan Mebuskent projesinde  toplam yeşil alan oranı yüzde 87'ye ulaşırken beton bölümlerin payı ise yüzde 13 olarak sınırlandırıldı.
 
 
22-01-2011
Bu haber toplam 28587 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?