En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 28.03.2015 19:44
Ankara İstanbul Arası 1 Saat Sürecek!

Ankara İstanbul Arası 1 Saat Sürecek!

Ankara İstanbul arası hızlı trenle süre 1 saate düşecek

Demiryolu ulaşımını daha hızlı ve daha güvenli hale getirecek bu projeler için 45 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Söz konusu projeler kapsamında Ankara-İstanbul ulaşım süresinin hızlı trenle ilk önce 3 saate daha sonra 1 saate düşürülmesi hedefleniyor

Demiryolu ulaşımını daha hızlı ve daha güvenli hale getirecek bu projeler için 2023'e kadar 45 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı.

Söz konusu projeler kapsamında Ankara-İstanbul ulaşım süresinin hızlı trenle ilk önce 3 saate daha sonra 1 saate düşürülmesi hedefleniyor.

Uluslararası Demiryolları Birliği'nin Ortadoğu Bölgesel Kurulu toplantısı İstanbul'da yapıldı. Türkiye 2023'e kadar demiryolu çalışmaları için 45 milyar dolarlık bütçe ayırdı.

Heyecan Verici Hedef
2013'te açılması planlanan Ankara-İstanbul Hızlı Tren projesiyle İstanbul Ankara arası 3 saate inecek. Bir sonraki hedefse heyecan verici...

Bu heyecan verici hedefle ilgili açıklama yapan TCDD Genel Müdür Vekili İsmet Duman, "Çinlilerle yaptığımız bu çalışmalar sonuç verirse kamuoyunun sürat demiryolu olarak bildiği Ayaş üzerinden geçen yaklaşık o bölgeden geçecek hatla Ankara-İstanbul arasını bir saate indirmeyi arzu ediyoruz" dedi.

İstanbul'un Trafiği de Rahatlayacak
Marmaray Projesi'nin 2013'te açılacak olmasıyla Çin'den İngiltere'ye kesintisiz ulaşım sağlanacak. Projeyle İstanbul'un geleceğinin de değişmesi bekleniyor.

İsmet Duman, "İki üç dakikada bir banliyö treni işleyecek. Modern istasyon ve modern araçlarla bir banliyö işletmeciliği yapılacak. İstanbul'un trafiğini rahatlatacak ana omurga haline gelecek" şeklinde konuştu.

Ankara-Konya Projesinde Sona Doğru
Ankara-Konya Hızlı Tren projesinde gelinen noktayla ilgili de bilgi veren TCDD Genel Müdür Vekili Duman, "Başbakanımızın verdiği talimat doğrultusunda 17 Aralık'taki Şebi Arus törenlerine Sayın Başbakanımızı hızlı trenimizle götürmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Bu arada yapılacak düzenlemelerle özel sektörün de demiryolu ulaşımına dahil edilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Takvim

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Adana'dan Habur'a Hızlı Tren Hattı Kurulacak


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bu yıl Adana - Mersin - Habur Yüksek Hızlı Tren Hattı için çalışmalara başlayacaklarını söyledi..

 

İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen 5. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı'na katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bu yıl içinde yapımına başlayacakları önemli ulaşım projeleri olduğunu, bunlardan birinin de Adana ve Mersin güzergahını Habur'a kadar uzatacak olan hızlı demiryolu hattı olduğunu belirterek, söz konusu hatta yapım çalışmalarının kısa süre içinde başlayacağını söyledi.
 
Gaziantep, Şanlıurfa hattının da yapımına bu yıl içinde başlanacağını belirten Bakan Elvan, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü'nün yoğun olarak gerçekleştirdiği altyapı yatırımları sebebiyle yüksek hızlı tren seti ihtiyacını arttığını, bu sebeple de ilerleyen günlerde 80 hızlı tren seti için ihaleye çıkacakları, ihalede yüzde 53'lük yerlilik şartının olacağını söyledi.
 
Bir başka önemli mevzunun ise demiryollarının serbestleşmesi olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, gerekli çalışmaların tamamlandığını, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alındığını, ilerleyen günlerde demiryolalrının serbestleşmesi için ilk adımın atılacağını söyledi.
 
Tarihi İpek Yolu'nun yeniden hayata geçireceklerini de sözlerine ekleyen Bakan Elvan,bunun da  Marmaray Projesi ile birlikte Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi ile sağlanacağını, bu yıl sonu itibarıyla Kars-Tiflis-Bakü hattının da açılacağını söyledi.
 
 
 
25-11-2010
Bu haber toplam 10806 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?