En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 27.04.2018 09:54
Ankara Disneyland Projesi 3 Yılda Tamamlanır

Ankara Disneyland Projesi 3 Yılda Tamamlanır

TOKİ’yle yapılan protokol çerçevesinde Eskişehir Yolu üzeri Ballıkuyumcu mevkiinde, Temelli Sanayi Bölgesi’nin 2-3 kilometre ilerisindeki bölgede 3 bin 700 dönümlük araziye kurulacak Disneyland ve çevresindeki yaşam alanıyla ilgili Gökçek şu bilgileri verdi:

Başkent'te uzun yıllardır gündemde olan 20 gün önceki Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ihaleye çıkma kararı alınan Disneyland’la ilgili Ankara Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Şimdiden iki üç tane talip olduğu duyumları alıyoruz. Önümüzdeki ay ihaleye çıkacağız. Ankara’nın değerine değer katacak bu dev projeyle yılda 6 milyon turist gelecek deniyor, ben üç milyona bile razıyım” dedi.

TOKİ’yle yapılan protokol çerçevesinde Eskişehir Yolu üzeri Ballıkuyumcu mevkiinde, Temelli Sanayi Bölgesi’nin 2-3 kilometre ilerisindeki bölgede 3 bin 700 dönümlük araziye kurulacak Disneyland ve çevresindeki yaşam alanıyla ilgili Gökçek şu bilgileri verdi:

673 milyon dolarlık maliyet

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Ankara Disneyland’ın ihalesinin belediye tarafından yapılması kararı alındı. 3 milyon 700 bin metrekare üzerinde dev bir alanda yapılacak bu projenin ihalesine önümüzdeki ay çıkmayı düşünüyoruz. Bir milyon metrekaresi Disneyland, geri kalanı iş merkezi ve konut olacak. Eğlence parkı kısmının tahmini maliyeti 673 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Belediye olarak buradan arazi parası alacağız ve alt yapısının dış kısmını yapacağız. Gerisinin sorumluluğu ihaleyi alan kurum ve kişilerde olacak. Burada kent de yatırımcı da kazanacak. Disneyland için yatırımı yapan firma, alanda kazanacağı iş merkezi ve alanla da eğlence parkı yatırımının karşılığını almış olacak. 10 yıl boyunca da cüzi bir kira alacağız.

Bugün başlasa üç yıla biter

Disneyland Ankara’nın prestiji kadar, Türkiye’nin tanıtımına da katkı sağlayacak. Türkiye’nin güzelliklerinin yer aldığı eserler de olacak. Mesela Truva atı olacak.

Ankara’ya bu projenin yılda 6 milyon turist getireceği uzmanlar tarafından söyleniyor ama ben 3 milyon turiste de razıyım. Bu yüzden alana 7 tane otel kurulacak.

Ankara’nın Disneyland konusundaki en büyük avantajlarından bir tanesi de hızlı tren. Konya, Kayseri, İzmir, İstanbul, Eskişehir gibi kentlerin buluşma noktası olacağı gibi yurtdışından da misafirlerimizi ağırlayacağız.” Disneyland’ın inşasının büyük ve zahmetli bir iş olduğunun da altını çizen Gökçek, “Bugün inşaatı başlasa üç yıla ancak biter” dedi.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ankaraya DisneyLand Nereye Yapılacak 2013


Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkent’in turistik değerini artırmak, ekonomisini canlandırmak için Disneyland’ın kurulması için ihaleye çıkma kararı aldı
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkent'in turistik değerini artırmak, ekonomisini canlandırmak için Disneyland'ın kurulması için ihaleye çıkma kararı aldı.
 
Ankara Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Melih Gökçek başkanlığında yapıldı. Gökçek, toplantıda, Disneyland'ın Ankara'ya kazandıracağı yıllık minimum turist sayısının 3 milyon olarak tahmin edildiğini, hatta bu sayının bu konudaki uzmanlarca 6 milyon kişi civarında olacağının söylendiğini ifade etti. Gökçek, projenin gerçekleşmesi ile Ankara'da "gelir patlaması" yaşanacağını söyledi.
 
Maliyet araştırmasında projenin 650-700 milyon dolara mal olabileceğinin görüldüğünü belirten Gökçek, proje kapsamında yapılacak konut ve iş yerlerini bu maliyeti karşılamak amacı ile Disneyland'ı inşa edecek firmaya vermeyi düşündüklerini bildirdi.
 
İstanbul ve Antalya'nın da bu konuda girişimleri olduğuna değinen Başkan Gökçek, ihaleye girmek isteyen firmaların acele etmek zorunda olduklarına, ilk adımı atacak ilin projeyi sahipleneceğine, ikinci kentin böyle bir projeye girişme şansı kalmayacağına dikkati çekti.
 
Konuşmaların ardından Disneyland projesiyle ilgili ihaleye çıkma yetkisini Büyükşehir Belediyesine veren madde oy çokluğuyla kabul edildi.
 
Proje ile Disneyland, Yenimahalle İlçesi Ballıkuyumcu mahallesinde yaklaşık 3 milyon 820 bin metrekare büyüklüğünde bir alana kurulacak.
 
Belediye Meclisi toplantısında, ayrıca yargı kararı ile durdurulan Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin son etabındaki çalışmaların kaldığı yerden devam etmesi kararı çıktı.
 
 
13-09-2010
Bu haber toplam 38448 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?