En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 14:32
Ankara 8 Bin Gecekondudan Kurtuluyor

Ankara 8 Bin Gecekondudan Kurtuluyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ortaklığında yürütülen kentsel dönüşüm projesinde son aşamaya gelindi.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde sona gelindi.
Başkent'i havaalanı yolu üzerindeki çarpık yapılaşmadan kurtaracak Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde kuralar çekiliyor. İki etaptan oluşan, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin birinci etabında yer alan 8 bini aşkın konut için 20-24 Ocak tarihlerinde noter huzurunda yapılacak kura çekilişiyle hak sahiplerinin oturacakları bölge, blok ve daire numarası tespit edilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakından takip ettiği proje tamamlandığında çarpık yapılardan kurtarılacak havaalanı yolu civarının cazibe merkezi haline getirilmesi planlanıyor. Proje alanında incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, 12 Ocak günü bölgeyi ziyaret etmiş, proje kapsamında yapılan konutları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi almıştı.
 
Zamanında gecekonduların ve çarpık yapıların hâkim olduğu havaalanı yolu üzerindeki proje ile modern bir yaşam alanı oluşması hedefleniyor. Bölgede tapulu veya tapusuz ikamet eden vatandaşlarla anlaşılarak çarpık ve plansız yapılaşmadan arınma süreci başlamış ve ardından proje alanındaki yapıların yıkımı gerçekleştirilmişti. Proje hem kapladığı alan hem de birinci etabında 8 bini hak sahipleri için olmak üzere üretilecek 18 bin konut itibarıyla Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi sayılıyor. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Programı (HABİTAT) tarafından, 2009 yılının en iyi uygulamalarından biri seçilmişti.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ankara Mebuskent Evlerinin Yüzde 70'i Satıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tavsiye ettiği yatay mimari konseptini Ankara'da hayata geçiren Mebuskent projesinde bulunan 332 villanın yüzde 70’i satıldı..

 

Ankara Batıkent Çakırlar bölgesi Karacakaya mevkiinde Aymor Grup projesi olarak yükselen Mebuskent, konutların yanı sıra  müstakil bahçeler, çocuklar için rahat oyun alanları, geniş yeşil alanlar, , 5 bin metrekarelik alışveriş merkezi, spor kompleksi, sauna-Spa hizmeti ve Türk hamamı, botanik parkı, 13.650 metrekarelik alanda golf sahası yüzme havuzu, yürüyüş ve bisiklet yolları, açık hava dinlenme alanları, otopark ve güvenlik hizmetleri ile de dikkat çekiyor.
 
 
Aile başına 25 ağaç düşen ve tamamen bisikletli hayata göre planlanan Mebuskent projesinde  toplam yeşil alan oranı yüzde 87'ye ulaşırken beton bölümlerin payı ise yüzde 13 olarak sınırlandırıldı.
 
 
18-01-2012
Bu haber toplam 4980 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?