En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 23:23
Anadolu Yakası'nın Silüeti Değişiyor

Anadolu Yakası'nın Silüeti Değişiyor

Çamlıca tepesine inşa eidlmesiplanlanan Çamlıca Cami projesi İBB'nin yarışma ile duyurduğu Çamlıca Kulesi ile birlikte hayata geçecek..

 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki akşam açıkladığı, Boğaz’ın Anadolu yakasının siluetini değiştirecek Çamlıca’ya cami projesi, aynı zamanda bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir yarışmayla duyurulan Çamlıca Kulesi projesiyle beraber hayata geçecek.
 
Çamlıca’nın tepesinde İstanbul’un her yerinden görülebilecek ve İstanbul’un en büyük camisi özelliğini taşıyacak proje, Çamlıca’daki toplam 250 bin metrekarelik alanın yüzde 6’sı olan 15 bin metrekarelik arazi üzerine yapılacak. 15 bin kişi kapasiteli olması planlanan caminin yapılacağı arazinin en büyük hissesi yüzde 60 ile TRT’ye ait. Arazinin diğer hissedarları arasında Mermerci Ailesi’nin vakfı bulunuyor. Diğer hisseleri ise Ata Mermerci, Nihal Karaveli ve Akfil Holding’e ait. Caminin altında, Başbakan Erdoğan’ın “medrese” olarak tanımladığı, minyatür, tezhip, hat, ebru gibi klasik Türk sanatlarının uygulamalarının yapılacağı ve eğitimlerinin verileceği, sergi salonları ve atölyelerin bulunduğu bir nakkaşhane yapılacak.
 
Boğaz’a teleferik
İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın Çamlıca Tepesine cami projesiyle ilgili değerlendirmeler yaparken bir de teleferik projesi açıkladı. Cami projesinin simgesel değerlere sahip İstanbul’a yeni bir simgesel değer katacağını belirten Topbaş, İstanbul Boğazı’na, Etiler-Altunizade hattında teleferik yapılacağını anlattı: “İstanbul’un uluslararası gelişim sürecinde orada yapılacak anten kulesi yarışmasında son aşamaya gelindi.
 
Caminin mimari tarzının nasıl olacağını söylemek istemiyorum. İstanbul’a önemli bir aktivite alanı kazandırılacak. Diğer taraftan Etiler-Altunizade teleferik projemiz var. İstanbul Boğazını geçen bir proje. Çamlıca aktarmalı gidecek. Cami projesinden önce düşündüğümüz bir proje. Önemli bir kent kazanımı olacağını düşüyoruz. Teleferik çalışmalarını dört yıl önce başlattık. Yap işlet olarak vermek istiyoruz. Saatte 6 bin yolcu kapasitesine sahip olacak bir sistem. Ulaşımla ilgili önemli bir imkân olacak ve iki kıtayı teleferikle geçmek heyecan verici olacak. 
 
 
Kaynak: Hürriyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Kesintisi, 24 Mart 2017


AYEDŞ duyurusuna göre, 24 mart Cuma günü Pendik ve Çekmeköy ilçelerinde bazı mahallelerde 10 saate varan elektrik kesintisi yapılacak..

 

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ) duyurusuna göre, 24 Mart Cuma günü İstanbul'un Anadolu Yakası'nda gerçekleştirilecek olan bakım ve onarım faaliyetleri kapsamında Çekmeköy ve Pendik ilçelerinde bazı mahallelerde elektrik kesintisi yapılacak.

 

AYEDAŞ'ın elektrik kesintisi programı ise şöyle:

 

Çekmeköy
10:00 - 15:00 saatleri arasında Ömerli, Hüseyinli ve Sırapınar Mahalleleri
 
 
Pendik
08:00 - 18:00 saatleri arasında Sülüntepe, Dumlupınar, Şeyhli, Kurna, Postane ve Ramazanoğlu Mahalleleri
31-05-2012
Bu haber toplam 4770 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?