En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 06:19
AB Ülkelerinde Yaşayanların Yüzde 70,1'i Kendi Evinde Oturuyor

AB Ülkelerinde Yaşayanların Yüzde 70,1'i Kendi Evinde Oturuyor

Eurostat tarafından hazırlanan 2014 yılına ilişkin rapora göre, AB üye ülkeleri ile Bileşik Krallık’ta ikamet edenlerin yüzde 59.3’ü müstakil evde yaşıyor..

 

 
Avrupa Birliği’nin resmi araştırma ve istatistik kurumu olan Eurostat tarafından yapılan 2014 yılına ilişkin mülkiyet araştırmasına göre, 27 AB üyesi ülkede ile Birleşik Krallık'ta halkın yüzde 59,3'ü müstakil evde otururken, yüzde 40'ı toplu konutlarda, yüzde 17'si yetersiz ve küçük konutlarda ikamet ettiği belirlendi.
 
Rapora göre, ortalama olarak halkın yüzde 70.1’i kendi mülkünde, yüzde 29.9’u ise kirada  oturuyor. Birleşik Krallık‘ta halkın yüzde 84.7’si, Hırvatistan’da 80.8’i, Belçika'da yüzde 77,6'sı, Hollanda'da yüzde 77,1'i, Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yüzde 72,7'si ve Slovenya'daise yüzde 70,3'ü müstakil evde ikamet ediyor.
 
Kendi mülkünde oturan kişi sayısının en fazla olduğu ülke yüzde 96,1 oranı ile Romanya olurken Romanya'nın ardından  yüzde 57.2 ile Avusturya,  yüzde 52.5 ile Almanya geldi.
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

"Batı’daki gelişmiş ülkelerin çoğu yabancılara mülk satarak ilerledi"


Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, sadece hıyar domates ihraç ederek ülkeye yeteri kadar döviz getirilemeyeceğini bunun en kalıcı yolunun yabancıya konut satmak olduğunu, batılı ülkelerin de böyle ilerlediğini söyledi..

 

 
Bursa Uludağ'da gerçekleştirilen yıllık basın buluşmasında ekonomi ve Ağaoğlu Şirketler Grubu hakkında açıklamalarda bulunan Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, yabancılara gayrimenkul satışını teşvik edecek düzenlemeler sayesinde gayrimenkul sektörünün Türkiye'ye ciddi miktarda döviz kazandıracağını, Ağaoğlu'nun ise en fazla döviz getiren gruplar arasında yer aldığını söyledi. Ağaoğlu olarak 102 farklı yabancı ülke vatandaşına konut satarak 3 milyar liralık dövizi Türkiye'ye kazandırdıklarını da ifade eden Ali Ağaoğlu, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 
 
Batı’daki gelişmiş ülkelerin çoğunun yabancılara mülk satarak ilerlediğini savunan Ali Ağaoğlu, bunun en güzel örneğinin İspanya olduğunu ayrıca bugün Londra'nın yüzde 10'unu yabancıların oluşturduğunu belirtti.Dövizin sadece hıyarı domatesi ihraç ederek gelmeyeceğini ifade eden Ali Ağaoğlu, bunun en kalıcı yolunun yabancılara konut satışı olduğunu belirtti.
 
Daha önce konut alana oturma izni verilmesinin gayrimenkul sektörüne ve ekonomiye ciddi katkısı olduğunu anımsatan Ali Ağaoğlu, bugün ise belli miktarın üzerinde yatırım yapana vatandaşlık verildiğini, bu rakam bizde 1 milyon dolar iken Yunanistan'da 250 milyon euro olduğunu ayrıca ABD de belli miktarda yatırım yapıldıktan bir süre sonra da vatandaşlık hakkı verildiğini söyledi. KDV istisnası, oturma izni gibi uygulamaların dünyada zaten uygulanmakta oluğunu belirten Ali Ağaoğlu, yabancı yatırımcıların Türkiye'de yatırım yapma konusunda çok istekli olduklarını, ancak ortamın daha stabil olmasını beklediklerini söyledi.
 
 
 
 
 
16-12-2015
Bu haber toplam 12 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?