En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.11.2014 05:49
Acil Eylem Planı

Acil Eylem Planı

Acil Eylem Planı , Olası bir afet sonrasında hayatta kalan vatandaşların sığınması için ayrılan alanlarda hangi avm ve markalı konut projeleri yer alıyor..

Acil Eylem Planı

Haberinin Devamı ↓↓↓
 
Deprem sonrası kullanım için ayrılan yerlerde şimdi avm ve markalı konut projeleri bulunuyor.
 
 17 Ağustos 1999 depreminin ardından 2001 yılında hazırlanan Afete Yönelik Acil Eylem Planı, olası bir İstanbul depreminde halkın toplanacağı çadır alanlarını, ihtiyaç duyulan helikopter pistlerini, itfaiye ve sağlık tesislerini, park etme yasağı getirilen yollar ile toplayıcı yolları gösteren; afet durumunda halkın bir kaos yaratılmadan nasıl hareket edeceğini konu edinen bir plandı.
 
Ancak bu planda gösterilen pek çok boş arazinin yerinde bugün AVM’ler ve lüks konutlar yükseliyor. Dünkü haberde Ali Sami Yen, Forum İstanbul, Kiptaş Ünalan Evleri, Ora AVM gibi projelerin bu kapsamda yer aldığını yazdık.
 
Taraf, deprem sonrası toplanma yeri olarak gösterilirken daha sonra ticaret ve konut lejantı şeklinde değiştirilen alanların belgelerini sunmaya devam ediyor.
 
İşte o bölgelerde göze çarpan projeler:
 
 DEPREM TATBİKATINA BAŞBAKAN DA KATILMIŞTI
Kartal’da 441 çadırın kurulabileceği yer olarak belirlenen alan, mülkü de Samandıra Belediyesi’ne ait olan, Veysel Karani Mahallesi’ndeki Samandıra futbol sahası 22 bin metre kare.
 
Bu arazide 20 Mayıs 2009’da Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da katılımıyla Kızılay’ın doğal afet tatbikatı yapıldı. Sonra, arazinin bulunduğu yere Rings İstanbul Konut ve AVM projesi yapılmaya başlandı. Toplam 238 bin metrekarelik alana sahip proje 2013’te tamamlandı. Projenin AVM yapılan kısmı afet sonrası toplanma yeri olarak belirlenmiş olan bölümde bulunuyor.
 
Zeytinburnu’ndaki çadır alanı, mülkiyeti belediyeye ait olan ve adresi Eski Karpuz Hali Seyitnizam Mahallesi Ambarlar Caddesi olarak gösterilen 5 bin metrekarelik, 100 çadır kurulabilen bir alan. Ancak bugün bu arazinin bulunduğu kısımda, lüks KİPTAŞ konutları yükseliyor.
 
270 ÇADIRLIK ALANDA MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ
Üsküdar’daki çadır alanlarından biri mülkiyet durumu kamuya ait olan Ünalan DMO adresinde 15 bin metrekare büyüklüğünde ve 270 çadır kurulabilecek bir alandı. Bu bölgede şimdi, 2010 tarihinde yapımı tamamlanmış, mülkü şahsa ait olan Medeniyet Üniversitesi yer alıyor.
 
BEŞİKTAŞ SERDAR BİLGİLİ’NİN
Beşiktaş’daki çadır yerlerinden biri, mülkiyeti kamuya ait, Ortaköy Kültür Mahallesi 75/76-1390 adresindeki 25 bin metrekarelik, 185 çadır kapasiteli bir alandı. Bu arazi Serdar Bilgili’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Bilgili Holding tarafından satın alınarak buraya One Ortaköy ismiyle lüks bir konut projesi yapıldı.
 
 HER YER GÖLCÜK, HER YER YER VAN
TAKSİM Dayanışması, Marmara depreminin yıldönümü sebebiyle “Her yer Gölcük, her yer Düzce, her yer Van” demek için 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece parklarda toplanma çağrısında bulundu. Yayınlanan çağrı metninde olası deprem sonrasında parkların önemine dikkat çekilerek “Afetler sırasında sığınabileceğimiz tek alanlar parklar ve meydanlarımızdır” dendi.
 
 SON DÖRT YILDA 146 DAVA
CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grubu, deprem sonrası çadır ve sığınma alanları olarak belirlenen bu alanların, satış için imar planı tadilatı yapılması üzerine son 4 yılda 146 dava açtı. Açılan bu davaların birkaçı ise şöyle:
 
1453 Maslak projesi: İmar hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı.
Kartal Cevizli Tekel arazisi: Yerel mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise durdurmayı kaldırdı. Şu an dava Danıştay’da.
 
Sancaktepe sahra alanı bölgesi: Dava, İstanbul 1. İdare Mahkemesi ve 6. İdare Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Dava devam ederken, ihaleye açılan bölge, ihaleye katılım gerçekleşmediği için 03.09.2013 tarihine ertelenmiş ve arsa bedeli fiyatı 70 milyondan 60 milyona düşürülmüştü.
 
 
Kaynak: Taraf
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Muğla Urla'da 4.8 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi


Bugün saat 08:16'da Muğla Urla'da meydana gelen depremin büyüklüğü AFAD tarafından 4.8, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından ise 4.6 olarak açıklandı..

 

 
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı Deprem Bilgilendirme Servisi tarafından ön değerlendirme sonuçları baz alınarak açıklanan Muğla depreminin bugün (10 Kasım 2014 Pazartesi) saat 08.16'da meydana geldiği açıklandı. AFAD açıklamasına göre büyüklüğü 4.8 olan depremin merkez üssü ise Muğla'Nın Ula İlçesi olarak belirtildi.
 
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ise  Richter ölçeğine göre büyüklüğün 4.6 olarak tespit edilen depremin merkez üssünün Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Turgut Mahallesi ile Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Bağcılar Mahallesi arası olduğunu bildirdi.
 
Köyceğiz, Ula ve çevre ilçelerde de hissedilen depreme ilişkin açıklamada bulunan Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, depreme bağlı olarak herhangi hasarın ve olumsuz durumun meydana gelmediğini belirtti.
 
Genel olarak depremin hissedildiği yerler de de maddi hasar meydan gelmediği gibi yaralnam olayı da olmadı.
 
17-08-2013
Bu haber toplam 3666 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?