En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 21.12.2014 07:31
Acil Eylem Planı

Acil Eylem Planı

Acil Eylem Planı , Olası bir afet sonrasında hayatta kalan vatandaşların sığınması için ayrılan alanlarda hangi avm ve markalı konut projeleri yer alıyor..

Acil Eylem Planı

Haberinin Devamı ↓↓↓
 
Deprem sonrası kullanım için ayrılan yerlerde şimdi avm ve markalı konut projeleri bulunuyor.
 
 17 Ağustos 1999 depreminin ardından 2001 yılında hazırlanan Afete Yönelik Acil Eylem Planı, olası bir İstanbul depreminde halkın toplanacağı çadır alanlarını, ihtiyaç duyulan helikopter pistlerini, itfaiye ve sağlık tesislerini, park etme yasağı getirilen yollar ile toplayıcı yolları gösteren; afet durumunda halkın bir kaos yaratılmadan nasıl hareket edeceğini konu edinen bir plandı.
 
Ancak bu planda gösterilen pek çok boş arazinin yerinde bugün AVM’ler ve lüks konutlar yükseliyor. Dünkü haberde Ali Sami Yen, Forum İstanbul, Kiptaş Ünalan Evleri, Ora AVM gibi projelerin bu kapsamda yer aldığını yazdık.
 
Taraf, deprem sonrası toplanma yeri olarak gösterilirken daha sonra ticaret ve konut lejantı şeklinde değiştirilen alanların belgelerini sunmaya devam ediyor.
 
İşte o bölgelerde göze çarpan projeler:
 
 DEPREM TATBİKATINA BAŞBAKAN DA KATILMIŞTI
Kartal’da 441 çadırın kurulabileceği yer olarak belirlenen alan, mülkü de Samandıra Belediyesi’ne ait olan, Veysel Karani Mahallesi’ndeki Samandıra futbol sahası 22 bin metre kare.
 
Bu arazide 20 Mayıs 2009’da Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da katılımıyla Kızılay’ın doğal afet tatbikatı yapıldı. Sonra, arazinin bulunduğu yere Rings İstanbul Konut ve AVM projesi yapılmaya başlandı. Toplam 238 bin metrekarelik alana sahip proje 2013’te tamamlandı. Projenin AVM yapılan kısmı afet sonrası toplanma yeri olarak belirlenmiş olan bölümde bulunuyor.
 
Zeytinburnu’ndaki çadır alanı, mülkiyeti belediyeye ait olan ve adresi Eski Karpuz Hali Seyitnizam Mahallesi Ambarlar Caddesi olarak gösterilen 5 bin metrekarelik, 100 çadır kurulabilen bir alan. Ancak bugün bu arazinin bulunduğu kısımda, lüks KİPTAŞ konutları yükseliyor.
 
270 ÇADIRLIK ALANDA MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ
Üsküdar’daki çadır alanlarından biri mülkiyet durumu kamuya ait olan Ünalan DMO adresinde 15 bin metrekare büyüklüğünde ve 270 çadır kurulabilecek bir alandı. Bu bölgede şimdi, 2010 tarihinde yapımı tamamlanmış, mülkü şahsa ait olan Medeniyet Üniversitesi yer alıyor.
 
BEŞİKTAŞ SERDAR BİLGİLİ’NİN
Beşiktaş’daki çadır yerlerinden biri, mülkiyeti kamuya ait, Ortaköy Kültür Mahallesi 75/76-1390 adresindeki 25 bin metrekarelik, 185 çadır kapasiteli bir alandı. Bu arazi Serdar Bilgili’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Bilgili Holding tarafından satın alınarak buraya One Ortaköy ismiyle lüks bir konut projesi yapıldı.
 
 HER YER GÖLCÜK, HER YER YER VAN
TAKSİM Dayanışması, Marmara depreminin yıldönümü sebebiyle “Her yer Gölcük, her yer Düzce, her yer Van” demek için 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece parklarda toplanma çağrısında bulundu. Yayınlanan çağrı metninde olası deprem sonrasında parkların önemine dikkat çekilerek “Afetler sırasında sığınabileceğimiz tek alanlar parklar ve meydanlarımızdır” dendi.
 
 SON DÖRT YILDA 146 DAVA
CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grubu, deprem sonrası çadır ve sığınma alanları olarak belirlenen bu alanların, satış için imar planı tadilatı yapılması üzerine son 4 yılda 146 dava açtı. Açılan bu davaların birkaçı ise şöyle:
 
1453 Maslak projesi: İmar hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı.
Kartal Cevizli Tekel arazisi: Yerel mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise durdurmayı kaldırdı. Şu an dava Danıştay’da.
 
Sancaktepe sahra alanı bölgesi: Dava, İstanbul 1. İdare Mahkemesi ve 6. İdare Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Dava devam ederken, ihaleye açılan bölge, ihaleye katılım gerçekleşmediği için 03.09.2013 tarihine ertelenmiş ve arsa bedeli fiyatı 70 milyondan 60 milyona düşürülmüştü.
 
 
Kaynak: Taraf
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ataköy Sahilde Deprem Riski Yüksek


Ataköy sahilde devam eden inşaatlara yasal zemin hazırlayan imar planlarının iptal edilmesi istemiyle açılan davada mahkemeye sunulan bilirkişi raporuna göre söz konusu bölgede deprem riski oldukça yüksek..

 

Ataköy sahilde devam eden tartışmalı inşaatlar için yasal zemin oluşturan 1 / 5000 ölçekli Nazım İmar Planının iptaline ilişkin dava İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde devam ederken mahkemenin talep ettiği 1 Aralık 2014 tarihli bilirkişi raporunda  söz konusu alanın sıvılaşma hassaslığı yüksek bölge olarak tespit edildiği ve bölgede yapılmakta olan yüksek yapılaşmanın yüksek deprem riski oluşturduğu ifadeleri yer aldı.
 
Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre, turizm alanı ilan edilen ve yapılaşmanın başladığı Ataköy sahilde devam eden inşaatların ruhsatlarının iptal edilmesi için  28.02.1012 onanlı 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının iptal edilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda söz konusu imar planlarının iptali istemiyle açılan davada bilirkişi raporunda imar planlarında 8 kusur tespit etmiş ve planın şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu söylemişti.
 
Mahkemenin bilirkişiden ek rapor istemesi sebebiyle 1 yıl uzayan dava süreci sebebiyle Ataköy sahilde çalışmaları devam eden inşaatlar da hızla yükselerek bitme aşamasına geldi.
 
Mahkeme tarafından istenen ve 1.12.2014 tarihinde teslim edilen ek bilirkişi raporunda ise söz konusu imar planlarının yasada belirtildiği gibi bütüncül hazırlanmadığı, dava konusu planın kıyıya erişimi engelldiği, söz konusu bölgenin deprem riski taşıdığı ifadeleri yer aldı ve kamu yararı olmadığı belirtildi.
 
 
17-08-2013
Bu haber toplam 4119 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?