En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 28.02.2015 17:56
Acil Eylem Planı

Acil Eylem Planı

Acil Eylem Planı , Olası bir afet sonrasında hayatta kalan vatandaşların sığınması için ayrılan alanlarda hangi avm ve markalı konut projeleri yer alıyor..

Acil Eylem Planı

Haberinin Devamı ↓↓↓
 
Deprem sonrası kullanım için ayrılan yerlerde şimdi avm ve markalı konut projeleri bulunuyor.
 
 17 Ağustos 1999 depreminin ardından 2001 yılında hazırlanan Afete Yönelik Acil Eylem Planı, olası bir İstanbul depreminde halkın toplanacağı çadır alanlarını, ihtiyaç duyulan helikopter pistlerini, itfaiye ve sağlık tesislerini, park etme yasağı getirilen yollar ile toplayıcı yolları gösteren; afet durumunda halkın bir kaos yaratılmadan nasıl hareket edeceğini konu edinen bir plandı.
 
Ancak bu planda gösterilen pek çok boş arazinin yerinde bugün AVM’ler ve lüks konutlar yükseliyor. Dünkü haberde Ali Sami Yen, Forum İstanbul, Kiptaş Ünalan Evleri, Ora AVM gibi projelerin bu kapsamda yer aldığını yazdık.
 
Taraf, deprem sonrası toplanma yeri olarak gösterilirken daha sonra ticaret ve konut lejantı şeklinde değiştirilen alanların belgelerini sunmaya devam ediyor.
 
İşte o bölgelerde göze çarpan projeler:
 
 DEPREM TATBİKATINA BAŞBAKAN DA KATILMIŞTI
Kartal’da 441 çadırın kurulabileceği yer olarak belirlenen alan, mülkü de Samandıra Belediyesi’ne ait olan, Veysel Karani Mahallesi’ndeki Samandıra futbol sahası 22 bin metre kare.
 
Bu arazide 20 Mayıs 2009’da Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da katılımıyla Kızılay’ın doğal afet tatbikatı yapıldı. Sonra, arazinin bulunduğu yere Rings İstanbul Konut ve AVM projesi yapılmaya başlandı. Toplam 238 bin metrekarelik alana sahip proje 2013’te tamamlandı. Projenin AVM yapılan kısmı afet sonrası toplanma yeri olarak belirlenmiş olan bölümde bulunuyor.
 
Zeytinburnu’ndaki çadır alanı, mülkiyeti belediyeye ait olan ve adresi Eski Karpuz Hali Seyitnizam Mahallesi Ambarlar Caddesi olarak gösterilen 5 bin metrekarelik, 100 çadır kurulabilen bir alan. Ancak bugün bu arazinin bulunduğu kısımda, lüks KİPTAŞ konutları yükseliyor.
 
270 ÇADIRLIK ALANDA MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ
Üsküdar’daki çadır alanlarından biri mülkiyet durumu kamuya ait olan Ünalan DMO adresinde 15 bin metrekare büyüklüğünde ve 270 çadır kurulabilecek bir alandı. Bu bölgede şimdi, 2010 tarihinde yapımı tamamlanmış, mülkü şahsa ait olan Medeniyet Üniversitesi yer alıyor.
 
BEŞİKTAŞ SERDAR BİLGİLİ’NİN
Beşiktaş’daki çadır yerlerinden biri, mülkiyeti kamuya ait, Ortaköy Kültür Mahallesi 75/76-1390 adresindeki 25 bin metrekarelik, 185 çadır kapasiteli bir alandı. Bu arazi Serdar Bilgili’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Bilgili Holding tarafından satın alınarak buraya One Ortaköy ismiyle lüks bir konut projesi yapıldı.
 
 HER YER GÖLCÜK, HER YER YER VAN
TAKSİM Dayanışması, Marmara depreminin yıldönümü sebebiyle “Her yer Gölcük, her yer Düzce, her yer Van” demek için 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece parklarda toplanma çağrısında bulundu. Yayınlanan çağrı metninde olası deprem sonrasında parkların önemine dikkat çekilerek “Afetler sırasında sığınabileceğimiz tek alanlar parklar ve meydanlarımızdır” dendi.
 
 SON DÖRT YILDA 146 DAVA
CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grubu, deprem sonrası çadır ve sığınma alanları olarak belirlenen bu alanların, satış için imar planı tadilatı yapılması üzerine son 4 yılda 146 dava açtı. Açılan bu davaların birkaçı ise şöyle:
 
1453 Maslak projesi: İmar hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı.
Kartal Cevizli Tekel arazisi: Yerel mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise durdurmayı kaldırdı. Şu an dava Danıştay’da.
 
Sancaktepe sahra alanı bölgesi: Dava, İstanbul 1. İdare Mahkemesi ve 6. İdare Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Dava devam ederken, ihaleye açılan bölge, ihaleye katılım gerçekleşmediği için 03.09.2013 tarihine ertelenmiş ve arsa bedeli fiyatı 70 milyondan 60 milyona düşürülmüştü.
 
 
Kaynak: Taraf
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Dumankaya'nın Ücretsiz D Planı Kampanyasında Süre Uzatıldı


Dumankaya İnşaat’ın yoğun ilgi gören D Planı Paketleri, Dumankaya Mozaik, Ritim İstanbul ve Duamnkaya hi-Fit projelerinden konut alanlara hediye ediliyor..

 

Dumankaya İnşaat’ın “Kiracı Garantisi”, “Aidat Garantisi”, “İade Garantisi”, “Ev Güncelleme”, “Kredi Ödeme Yardımı”, “İlave Teknik Destek”, “Mülk Yönetimi”  ürünlerini içeren benzersiz uygulaması D Planı yoğun ilgi görünce kısa bir süre için daha ücretsiz olmasına karar verildi.
 
Söz konusu ürünlerin farklı kombinasyonlarından meydana gelen D Planı Platinum Paket, D Planı Gold Paket ve D Planı Silver paket olarak adlandırılan D Planı Paketleri Dumankaya Mozaik, Ritim İstanbul ve Duamnkaya hi-Fit projelerinden ev satın alanlara hediye ediliyor.
 
Sağlıklı ve fit yaşam konsepti ile yükselen Dumankaya hi-Fit projesinde 610 konutun yanı sıra 17 adet kat bahçesi, yoga stüdyosu, golf alanı,  satranç, açık hava fitness aletleri gibi donatıların yanı sıra spor aktivitesi hizmeti sunuluor. Projeden konut satın almak isteyenlere 60 ay sıfır faiz, sıfır peşinat ve yüzde 15 peşin ödeme indirimi avantajları sunuluyor.
 
17-08-2013
Bu haber toplam 5019 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?