En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 23.11.2014 14:09
Kaçak Yapılara Af

Kaçak Yapılara Af

Kaçak Yapılara Af , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı 68 maddelik torba yasa kıyılara imar affı, turizm bölgelerindeki kaçak yapılara af gibi oldukça kritik düzenlemeler içeriyor..

Kaçak Yapılara Af

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Yapı Denetimi Kanunu’nun baştan yazmak macıyla başladığı çalışmanın sonucunda 68 maddelik bir torba yasa çıktı. Kısa süre önce taslağı tamamlanan torba yasa, İmar Kanunu, Mera ve Orman Kanunu, Kıyı Kanunu başta olmak üzere çok sayıda yasada kritik ve çok tartışmalı değişiklikler öngörürken, kamuoyunda büyük tartışma yaratacağı tahmin ediliyor. 2013 bütçesinin görüşmelerinin tamamlanmasının ardından en kısa sürede Meclis’e sevkedilmesi planlanan Torba Yasa Taslağı’nda bugüne kadar zaman zaman zaman gündeme gelen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir dizi değişiklik öngörülüyor.
 
Vatan Gazetesi'nin haberine göre yasa taslağının en tartışmalı hükümlerinden biri kıyılarda 1992 yılına kadar yapılmış kaçak yapılara af getirmesi oldu. Yasa taslağı, özellikle kıyı ve sahil şeridinde 11 Temmuz 1992 tarihinden önce inşa edilmiş yapıların korunmasını ve bunlara yapı ruhsatı verilmesini öngörüyor. Taslağın bu haliyle yasalaşması halinde, özellikle Bodrum, Antalya, Marmaris gibi turizm bölgelerinde çok sayıda yapı kaçak olmaktan kurtulacak, bu yapılara af getirilmiş olacak.
 
Kıyı Kanunu’nun “Yapı yasağı ve kıyıda yapılacak yapılar” başlıklı kıyıları koruyucu ve yapıları yasaklayıcı hükümleri değiştirilerek, sahillere artık enerji santrali kurulabilmesine olanak sağlanıyor. Mevcut yasadaki, “Kıyıda, imar planı kararı ile iskele, liman, barınak, yanaşma yeri, rıhtım, dalgakıran, köprü, menfez, istinat duvarı, fener, çekek yeri, kayıkhane, tuzla, dalyan, tasfiye ve pompaj istasyonları gibi, kıyının kamu yararına kullanımı ve kıyıyı korumak amacına yönelik alt yapı ve tesisler yapılabilir” hükmü genişletildi. Bu hükme, “Ulaşıma yönelik yapı ve tesisler ile park ve açık alan düzenlemeleri, üretim, teşhir, pazarlama, depolama ve yetiştirme tesisleri kamu kurum ve kuruluşlarında işletilen akaryakıt istasyonları ve enerji tesisleri” de eklendi. Böylece hükümet, yasal olarak da bir engel kalmayacağından kıyılara büyük depolar, istasyonlar ve en önemlisi enerji santralleri kurabilecek. Bu düzenleme, özellikle hükümetin nükleer santral projeleriyle ilişkilendiriliyor. Yine aynı taslakta, kıyıları doldurma ve bu alanı kullanma hakkı genişletilirken, Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisi genişliyor.
 
Kaynak: Turizmguncel.com
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

"Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Kaçak Olduğuna Dair Yargı Kararı Yok"


Son günlerde kamuoyunda tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kaçak olduğu iddialarını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı,, söz konusu yapının kaçak olduğuna dair bir yargı kararı olmadığını söyledi..

 

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, Beştepe'de inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kaçak olduğu iddialarına yanıt verdi. Çeşitli meslek örgütleri tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu alana ilişkin açılan davaların tamamının üst mahkemelerde lehlerine sonuçlandığını belirten Kıratlı, inşaatın hukuka aykırı olduğu yönünde herhangi bir karar olmadığını söyledi.
 
Özellikle son günlerde kamuoyunda Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili tartışmaların arttığını söyleyen Kıratlı, Cumhurbaşkanlıı Sarayı'nın kaçak olduğu yönünde yargı kararı olduğu iddialarının gerçek dışı olduğunu, inşaat izin belgsine sahip olduklarını,  ayrıca  söz konusu yapının 8 Ekim 2014 tarihli yapı kullanma izin belgesine de sahip olduklarını açıkladı.
 
Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığının 18 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararı doğrultusunda sit alanlarına kamu hizmet binası yapılmasının önü açılmış, Tarihi Sitler Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı ile 1996 tarihli ilke kararı değiştirilerek, tarihi sit alanlarının koruma ve kullanma koşulları yeniden belirlenmişti.
 
 
 
 
 
22-11-2012
Bu haber toplam 3483 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?