En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 21.12.2014 05:24
Kaçak Yapılara Af

Kaçak Yapılara Af

Kaçak Yapılara Af , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı 68 maddelik torba yasa kıyılara imar affı, turizm bölgelerindeki kaçak yapılara af gibi oldukça kritik düzenlemeler içeriyor..

Kaçak Yapılara Af

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Yapı Denetimi Kanunu’nun baştan yazmak macıyla başladığı çalışmanın sonucunda 68 maddelik bir torba yasa çıktı. Kısa süre önce taslağı tamamlanan torba yasa, İmar Kanunu, Mera ve Orman Kanunu, Kıyı Kanunu başta olmak üzere çok sayıda yasada kritik ve çok tartışmalı değişiklikler öngörürken, kamuoyunda büyük tartışma yaratacağı tahmin ediliyor. 2013 bütçesinin görüşmelerinin tamamlanmasının ardından en kısa sürede Meclis’e sevkedilmesi planlanan Torba Yasa Taslağı’nda bugüne kadar zaman zaman zaman gündeme gelen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir dizi değişiklik öngörülüyor.
 
Vatan Gazetesi'nin haberine göre yasa taslağının en tartışmalı hükümlerinden biri kıyılarda 1992 yılına kadar yapılmış kaçak yapılara af getirmesi oldu. Yasa taslağı, özellikle kıyı ve sahil şeridinde 11 Temmuz 1992 tarihinden önce inşa edilmiş yapıların korunmasını ve bunlara yapı ruhsatı verilmesini öngörüyor. Taslağın bu haliyle yasalaşması halinde, özellikle Bodrum, Antalya, Marmaris gibi turizm bölgelerinde çok sayıda yapı kaçak olmaktan kurtulacak, bu yapılara af getirilmiş olacak.
 
Kıyı Kanunu’nun “Yapı yasağı ve kıyıda yapılacak yapılar” başlıklı kıyıları koruyucu ve yapıları yasaklayıcı hükümleri değiştirilerek, sahillere artık enerji santrali kurulabilmesine olanak sağlanıyor. Mevcut yasadaki, “Kıyıda, imar planı kararı ile iskele, liman, barınak, yanaşma yeri, rıhtım, dalgakıran, köprü, menfez, istinat duvarı, fener, çekek yeri, kayıkhane, tuzla, dalyan, tasfiye ve pompaj istasyonları gibi, kıyının kamu yararına kullanımı ve kıyıyı korumak amacına yönelik alt yapı ve tesisler yapılabilir” hükmü genişletildi. Bu hükme, “Ulaşıma yönelik yapı ve tesisler ile park ve açık alan düzenlemeleri, üretim, teşhir, pazarlama, depolama ve yetiştirme tesisleri kamu kurum ve kuruluşlarında işletilen akaryakıt istasyonları ve enerji tesisleri” de eklendi. Böylece hükümet, yasal olarak da bir engel kalmayacağından kıyılara büyük depolar, istasyonlar ve en önemlisi enerji santralleri kurabilecek. Bu düzenleme, özellikle hükümetin nükleer santral projeleriyle ilişkilendiriliyor. Yine aynı taslakta, kıyıları doldurma ve bu alanı kullanma hakkı genişletilirken, Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisi genişliyor.
 
Kaynak: Turizmguncel.com
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

AVM Yasa Tasarısı Kabul Edildi


TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülerek kabul edilen Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile AVM'lerde pek çok şey değişecek..

 

Alışveriş merkezlerinin Pazar günü kapatılıp kapatılmayacağı tartışmalarına neden olan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Ancak AVM'lerin Pazar günleri ve resmi tatillerde kapanmasını da içeren Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’e ait tartışmalı düzenleme ise yasa teklifine eklenmedi.
 
Kabul edilen ve seçime kadar yasalaşacak olan yasa tasarısına göre;
AVM’ler pazar günleri açık olarak hizmet vermeye devam edecek.
Küçük esnafa da AVM'lerde yer vermek zorunlu hale getirilecek.
AVM’lerde, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadethane, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanları bulunacak.
AVM’lerin bir kısmının ya da tamamının çalışma saatleri vali tarafından belirlenebilecek.
 
Tasarıyla getirilen bazı yeni düzenlemeler ise şu şekilde:
-  AVM’lerde, esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek kaydıyla, toplam satış alanının en az yüzde 5’i kadar yer ayrılacak.
-  Perakende işletmelerin bir kısmının ya da tamamının çalışma saatleri, yetkili idarenin görüşü alınmak suretiyle vali tarafından belirlenebilecek.
-  Perakende işletmeler, Hafta Tatili Hakkında Kanun hükümlerinin dışında tutulacak.
 
22-11-2012
Bu haber toplam 3936 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?