En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 07:44
5 Saatte Sivas'tan Kars'a

5 Saatte Sivas'tan Kars'a

TCDD Genel Müdürlüğü, Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projesinin yatırım programına alınabilmesi ve yapım çalışmalarına bu yıl başlanması için Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı'na başvurmaya hazırlanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, TCDD, projede ilk etapta Sivas-Erzincan-Erzurum hattının inşaatına başlayacak.       

Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum ve Erzurum-Kars olmak üzere 3 bölüm halinde fizibilite ve uygulama projeleri hazırlanan hattın, yaklaşık 710 kilometre uzunluğunda ve yüksek standartlı demiryolundan oluşması ve öncelikle Sivas-Erzincan-Erzurum kesiminin inşa edilmesi hedefleniyor.        

Öte yandan tespit çalışmalarına göre, TCDD Genel Müdürlüğünün özellikle Sivas-Erzincan arasında proje değişikliğine ve güzergah çalışmasına gerek duyabileceği de öngörülüyor.

 

Finansman kaynağı henüz belirlenemezken, Kurumun, projeyi öz kaynaklarıyla veya kredi temin ederek gerçekleştirmeyi planladığı belirtiliyor.
       
SİVAS-KARS ARASI 5 SAATE İNECEK
Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projesinin, Ankara - İstanbul hızlı demiryolu hattı, Halkalı-Bulgaristan sınır yüksek standartlı demiryolu projesi, Ankara - Sivas yüksek standartlı demiryolu projesi ile Avrupa'yı Türkiye üzerinden Kafkaslar ve Orta Asya'ya bağlayacak Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projeleriyle bütünlük sağlanarak Türkiye üzerinden Avrupa - Kafkasya - Orta Asya doğrultusunda yüksek standartlı bir demiryolu güzergahı oluşturması amaçlanıyor.        

Fizibilite ve etüt-proje çalışmaları yapılan ve yüzde 70'lik bölümünde saatte 250 kilometre hız yapılabilecek Sivas-Kars hattında, seyahat süresi 5 saate inecek.       

Mayıs 2006'ta teknik ve mali teklifleri alınan Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars Demiryolu Projesi'nin birinci kısmını oluşturan Sivas-Erzincan Demiryolu Projesi etüd-proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde Altınok ve Enet ortak girişimi, ikinci kısmı oluşturan Erzincan-Erzurum ve üçüncü kısmı oluşturan Erzurum-Kars ihalelerinde ise Eser Müşavirlik ile Haziran 2006'da sözleşmeler imzalanmıştı.

 

AA


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Antalya Yüksek Hızlı Tren Projesi Hayata Geçirilecek


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Antalya'nın yüksek hızlı tren hattı ile Afyonkarahisar üzerinden Eskişehir'e bağlanacağını açıkladı..

 

Eskişehir Valisi Azmi Çelik'i makamında ziyaret eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  Eskişehir'in Afyonkarahisar üzerinden Antalya'ya yani Akdeniz'e yüksek hızlı tren ile bağlanacağını açıkladı.
 
Milyonlarca insanın yüksek hızlı tren ile yolculuk yapar hale geldiğini vurgulayan Bakan Arslan, bundan çok memnun olduklarını belirtti. Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, İstanbul’un yüksek hızlı tren ile birbirine bağlandığını belirten Bakan Arslan, bununla yetinmeyeceklerini ve Eskişehir’i Afyonkarahisar üzerinden Antalya’ya yani Akdeniz’e bağlayacaklarını söyledi.
 
Öte yandan Bakan Arslan, TÜLOMSAŞ tarafından üretilen yerli dizel motorun seri üretime hazır olduğunu da açıkladı.
 
 
 
 
17-06-2010
Bu haber toplam 10701 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?