En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.11.2014 17:20
Istanbul Imar Yönetmeliği 2014

Istanbul Imar Yönetmeliği 2014

Istanbul Imar Yönetmeliği 2014 , EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin 48 maddesinde yapılan değişiklikle ile nelerin değiştiğini anlattı.

Istanbul Imar Yönetmeliği 2014

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Eylül ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin 48 maddesini analiz eden EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya, nelerin değiştiğini açıkladı..
 
Milliyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, yapılaşmaya ilişkin tüm uygulamalar artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen tanım çerçevesinde yapılacak. İmar planları ve yerel idarelerce çıkarılacak yönetmeliklerle tip yönetmeliğe aykırı uygulama ve değişiklik yapılamayacak.
 
* Büyükşehirlerin imar yönetmelikleri yürürlükten kalkarken, büyükşehir belediyelerinin yetkileri de kısıtlanıyor. Bununla birlikte, alt kademe planlarının, üst kademe planlarının kesinleştiği tarihten itibaren en geç bir yıl içinde üst kademe planlarına uygun hale getirilmesi zorunlu oldu. Aksi halde planlar uygun hale gelene kadar bölgelerde yapılaşma gerçekleşmeyecek ya da üst kademe planları onaylayan kuruluşlardan birine başvurmak gerekecek.
 
* Yönetmelikte bazı tanımlara açıklık getirilirken, bu imar artışını beraberinde getiriyor. Buna göre yapılarda çöp ayrıştırma bacaları, su depoları, su sarnıcı, avlular, iç bahçeler, açık havuzlar, pergolalar, zemin terasları ile açık ve kapalı otoparklar taban alanı ve emsal hesabına dahil edilmeyecek.
 
Katlarda brüt alan tanımına nelerin dahil edileceği belirtiliyor. Bu durum kat sayısına ve katın taban oturumuna göre değişirken, satılabilir emsal hesabında % 15-20 artış olmasını sağlıyor. Örneğin emsali 2 olan bir parselin satılabilir alan emsali 2.3, hatta 2.4’e kadar çıkabiliyor. Bu nedenle tapuları henüz teslim etmeyen inşaat firmaları parsellerine yeni binalar/alanlar ilave etmek için revizyonlar yapıyor.
 
* Ticari alanlarda zemin katların 4,5 metre, diğer katların 3,8 metre; konut alanlarında ise zemin katların 4 metre, diğer katların da 3,5 metre inşa edilmesi zorunluluğu getiriliyor. Dolayısıyla tavandan tabana 2.60 metreyle sınırlı olan kat yükseklikleri artabiliyor.
 
* Stüdyo daireler artık eskisi gibi istenen büyüklükte inşa edilemeyecek. Çünkü yeni yönetmelikle dairelere minimum alan ve dar kenar kıstasları getiriliyor. Buna göre bir dairenin toplam alanı minimum 27,5 m2 olabilecek.
 
* Ruhsat süresi dolan ve inşasına devam edilen binalar için ilk ruhsat tarihindeki imar planı geçerli olacak. Ama ruhsat prosedürü yerine getirilecek. Ancak ilave kat veya ilave inşaat alanı talepleri olması halinde yürürlükteki imar planı hükümleri geçerli olacak.
 
* Katı yakıt kullanılan ve bağımsız bölüm sayısı 30’u geçen binalarda bir adet kapıcı dairesi, 75 bağımsız bölümü aşan binalarda iki kapıcı dairesi olma zorunluluğu getiriliyor. Doğalgaz veya akaryakıtla ısınan binalarda ise bağımsız bölüm sayısı 50’yi geçen binalarda bir, 150’yi geçen binalarda ise artık ikinci kapıcı dairesi inşa etme zorunluluğu bulunuyor.
 
* Ticari alanlarda rezidans yapılamayacak. İmar planında sadece ticaret alanı olarak ayrılan yerlerde rezidans inşa edilmesine izin verilmeyecek. Yani artık rezidans konut kabul edilecek. Home-ofis olarak adlandırılan ama gerçekte ofis olarak kullanılan kavram tarihe karışacak.
 
* Rekreasyon alanlarında inşa edilecek lokanta, spor sahaları gibi yapılar için iki kat sınırı getirilirken, kat yükseklikleri asma katlılarda 9,3 metreye, asma katlı olmayan binalarda ise 8,3 metreye yükseliyor. Böylelikle parklar ve eğlence alanlarına ilk kez emsal verilip yapılaşmanın nasıl olacağına netlik kazanıyor.
 
* İstanbul imar yönetmeliği ile gündeme gelen kat bahçesi artık tüm Türkiye için geçerli oluyor. Emsal hesabında % 25 olarak belirlenen kat bahçeleri sınırı yeni yönetmelikle yaklaşık % 20'ye düşürülüyor. Eskiden ortak alandan ulaşılması şart olan kat bahçelerine artık daireden ulaşılabiliyor. 
 
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Still İstanbul Diamond'da 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne Özel Kampanya


Kurtköy'de 214 daire ve zengin donatıların bulunduğu sosyal tesis olarak yükselen Still İstanbul Dianmond projesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne özel bir kampanya düzenleniyor..

 

Yeşilyurt İnşaat imzasıyla Kurtköy’de hayata geçirilen Still İstanbul Diamond projesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne özel bir kampanya düzenleniyor.  24 Kasım Pazartesi akşamına kadar geçerli olacak kampanya kapsamındatüm öğretmen ve akademisyenlere cazip fiyat ve ödeme seçenekleri ile ev sahibi olma fırsatı sunulacak.
 
Still İstanbul Diamond Projesinde Neler Var
64 milyon TL yatırım değeriyle, 10.500 metrekarelik arsa üzerinde yükselen Still İstanbul Diamond projesinde alanları 57 ila 82 metrekare arasında değişen 1+1 daireler, alanları 86 ila 119 metrekare arasında değişen açık mutfaklı 2+1 daireler, alanları 107 ila 119 metrekare arasında değişen 2+1 daireler, alanları 140 ila 156 metrekare arasında değişen 3+1 daireler olmak üzere tplam 214 daire bulunuyor. Ayrıca projede 577 metrekarelik sosyal tesis içerisinde fitness merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzu, sauna, buhar odaları, hamam, jakuzi, hobi alanı, basketbol sahası, hobi bahçesi, barbekü alanı, kafeterya, çocuk oyun alanları - parkı ve trombolin yer almakta olup projede 214 araç kapasiteli bir otopark ve misafir otoparkı da bulunuyor.
 
Still İstanbul Diamond Ulaşım
Arsa alanının yüzde 85'i yeşile ayrılan Still İstanbul Diamond'da 5 ve 6 katlı 2 blok olarak tasarlandı. ViaPort AVM, Pendik Marina ve TEM Otoyolu'na oldukça yakın konumda yükselen proje Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'na ise 2,5 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.
 
Still İstanbul Diamond Fiyat ve Teslim Tarihi
Daire fiyatlarının 209.000 TL'den başladığı Still İstanbul Diaomnd'da yaşamın 2015 yılının Aralık ayında başlaması planlanıyor.
 
 
 
07-02-2014
Bu haber toplam 6993 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?