En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.02.2018 04:11
3. Boğaz Köprüsü Nerede Yapılacak

3. Boğaz Köprüsü Nerede Yapılacak

Ulaştırma Bakanlığı, 6 milyar dolarlık 'İzmit Körfez Geçişi ve Gebze- İzmir Otoyol' ihalesinin ardından Türkiye gündemine bomba gibi düşecek yeni mega proje için kolları sıvadı.
Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'a inşa edilecek üçüncü köprünün merakla beklenen güzergahını belirledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, SABAH'a yaptığı açıklamada, İstanbul'a inşa edilecek köprünün güzergahıyla ilgili 6 seçenek üzerinde yapılan çalışmanın tamamlandığını söyledi. Yıldırım, güzergahın zamanı geldiğinde açıklanacağını vurgulayarak, Daha önce 6 alternatif vardı. Seçimi yaptık. Bu aşamada tek söyleyebileceğim, yeni köprünün Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nin daha kuzeyinde olacağıdır dedi.

İHALE BU YIL

Üçüncü köprünün İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyol projesinde uygulanan yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirileceğini belirten Yıldırım, bundan sonraki tüm ulaştırma projelerinde de YİD modelini uygulayacaklarını söyledi. Üçüncü köprü için bu yıl içinde ihaleye çıkabilecekleri mesajını veren Yıldırım, güzergahı açıklamaktan özenle kaçındı. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü üst düzey yönetiminin nabzını tutan SABAH, yeni köprü için öne çıkan iki güzergahı şöyle saptadı:
 Beykoz-Tarabya: Bu güzergah, yeni köprü için en uygun nokta olarak kabul ediliyor. Bu hattın seçilme olasılığı yüzde 90 olarak gösteriliyor.

 Beykoz-Sarıyer: Bu güzergah, Beykoz-Tarabya'nın ardından ikinci en güçlü aday güzergah olarak gösteriliyor.
Sabah


3. Köprü ihalesine bu yıl kesin çıkılıyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak olan üçüncü köprü için birçok noktanın netleştiğini ve bu yıl içinde kesinlike ihaleye çıkacaklarını söyledi ve ekledi: Güzergah da belli ancak nereler olduğunu açıklayamayızİstanbul Boğazı'na yapılacak lastik tekerlekli tüp geçidin ardından Körfez Geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nde başarı sağlanan yap-işlet-devret (YİD) modeli bundan sonra bütün altyapı projelerinde kullanılacak. Hükümet böylece ekonomik kriz nedeniyle zora giren projeleri daha kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak üçüncü köprünü güzergI¢hını belli olduğunu ve bu yıl içinde ihaleye çıkacaklarını açıkladı.

GÜZERGAH SIR GİBİ SAKLANIYOR

Köprünün yapılacağı güzergahı açıklamayan Yıldırım, Daha önce 6 alternatif vardı. Alternatifleri bire indirdik. Bu aşamada tek söyleyebileceğim, yeni köprünün Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nin daha kuzeyinde olacağıdır dedi. Bakan Yıldırım, güzergahı açıklamaktan özenle kaçınmasına karşın Yeni Şafak, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinden köprünün güzergahıyla ilgili önemli bilgilere ulaştı.

BEYKOZ-TARABYA OLABİLİR...

Yeni köprü için ilk alternatif Beykoz-Tarabya. Bu güzergah, yeni köprü için en uygun nokta olarak kabul ediliyor. Bu hattın seçilme olasılığı yüzde 90 olarak gösteriliyor. Alternatif güzergah ise Beykoz-Sarıyer. Bu güzergah, Beykoz-tarabya'nın ardından ikinci en güçlü aday olarak gösteriliyor. Yıldırım, üçüncü köprü ihalesinde işletme süresinin yarışacağını söyledi.

Kamu kaynağı ile yapılamaz

Bu tür büyük projeleri kamu kaynağı ile gerçekleştirmenin çok zor olduğunu vurgulayan Yıldırım, ihalede kamulaştırma bedelinin büyük kısmını yüklenici firmanın yapacağına dikkat çekti. İhaleyi alan firmanın 500 milyon dolar kamulaştırma bedeli ödeyeceğine işaret eden Yılıdırım, 750 milyon liralık kamulaştırma yapılacak. Yani vatandaşa bu kadar kaynak aktarılacak. Ben niye bunu böyle yaptım? Kamulaştırmayı özel sektör hızıyla yapamayız. Kaynak yok, bir şey yok. Ondan sonra al başına belayı ifadelerini kullandı.

Alternatifi olmayan iş yapmıyoruz

İzmit Körfez geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyol ihalesini de değerlendiren Bakan Yıldırım, İzmit Körfezi'nin iki yakasını birbirine bağlayacak köprü geçişinin 35 dolar olarak belirlenmesine yönelik pahalı eleştirisine de cevap verdi. Yıldırım, şöyle konuştu: Alternatifi olmayan bir proje olsaydı, fiyatın yüksek olduğu konusundaki eleştirileri kabul edebilirdim. Alternatifi olmayan iş yaparsanız, o yasalarımıza göre de, Anayasa'ya da göre de vatandaş haklarına göre de yanlış bir şey. Hiçbir kısıtlayıcı şart yok.
Hamdi Ateş - Yenişafak


Üçüncü köprü ihalesi yıl sonuna kadar yapılacak   
 
İstanbul'un trafiğini rahatlatmak amacıyla yapımı gündeme gelen üçüncü köprünün güzergahı belli oldu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım daha önce altı olan güzergah alternatiflerini bire indirdiklerini söyledi.  
 
Yeni köprünün güzergahı hakkında detay vermeyen Yıldırım, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin daha kuzeyinde olacağını ve yapım ihalesine bu yıl içinde çıkılacağını söylemekle yetindi.

Zaman, üçüncü köprü için altı alternatif arasından mevcut köprülerin kuzeyindeki 'Tarabya-Beykoz' güzergI¢hında karar kılındığını gündeme getirmişti. 'Tarabya-Beykoz' tercihinde bölgedeki arazilerin büyük kısmının Hazine'nin elinde bulunmasının etkili olduğuna vurgu yapılmıştı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri Konferansı'na katıldığı İzmir'de gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı. Üzerinde çalıştıkları projelerle ilgili bilgiler veren Yıldırım, üçüncü köprü ihalesinde süreyi yarıştıracaklarını vurguladı. Hazırlığını yaptıkları ihale şartnamesine kamuyu koruyan maddeler koyduklarını dile getiren Yıldırım, En düşük süreyi veren, ihaleyi alır.

İhaleyi alan firmaya trafik garantisi vereceğiz. Trafik, verdiğimiz garantiden az olursa, parasını vereceğiz. Çok olursa da kırışacağız. dedi. Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre birçok firma köprünün yapım işine talip olmak için istekli. Ancak bu konuda kimin ciddi olup olmadığı ihaleye çıkıldıktan sonra belli olacak. Bakan Yıldırım, altyapı hizmetlerinde kaynak sorununu aşmak için taksitle ödeme modelini uygulamayı düşündüklerini söyledi.
Zaman
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
29-06-2009
Bu haber toplam 41568 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?