En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 17.03.2018 14:34
2B Satış Sözleşmesi Örneği

2B Satış Sözleşmesi Örneği

2B ARAZİLERİN RASMİ KAYIT VE İNTİKAL İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAKTIR.
1- Elinde eski alım satım sözlaşmesi bulunanların durumu ne olacak;
 
Bilindiği gibi  kanun düzenlenmeden önce ,  2b arazilerin satışı taraflar arasında serbestçe yapılmaktaydı. Muhtar ilmuhaberleri , çift taraflı satış sözleşmeleri,  belediyelerce kayıt altına alındıktan sonra işlemler resmileştiriliyordu. Sonrada bu işlemler yapılmaz oldu. Ancak taraflar güven esasına dayanarak işlemleri yapmaya devam ettiler.
 
Yeni kabul edilen ve halen uygulanmakta olan kanuna göre 2b sahipleri elinde alım- satım kağıdı olan kişiler değil, kadastro tutanağında adı yazılı kimselerdir. Kadastro memurları geldiğinde  orada bulunmayıp da adı yazılmayan kişilerin eski tapusu yok ise elinde  eski alım satım belgesi olsa bile hak iddia edemiyeceklerdir. Ancak " hak sahibi olarak adları yazılı kişiler muvafakat edecek olurlarsa bu işlem geçerli olabilir.
 
2b Yasasında, şimdiki hak sahipleri tapularını alabilmesi için  eski sahiplerinde muvafakatname alması gerekir diyor. Ancak eski tapu sahipleri ölmüş ve yerine çocukları ve hatta torunları mirasçıdır. Bunların bulunması mümkün değil. Bulunsalar bile hak sahibine noterden muvafakatname vermiyorlar. O takdirde hak sahipleri ne yapabilirler.
 
Elinde noterden  satış vaadi, veya muhtardan satış, sözleşmesi olanlar, nasıl davranacaklar. Uygulamada; eski  tapu sahipleri muvafakat vermedikleri takdirde hak sahipleri ; idari ve adli yönde çözüm bulabilirler. Ancak başvuru süresinin sonu yaklaşmadan harekete geçmelidirler. Bunun için hukukçularımız gereken destekleri vereceklerdir.
 
Halen hak sahibi olup ta açıklanan RAİÇ BEDELLERİ ÖDEYEMEYEN kişilerin durumu ne olacak?
 
Hisseli satışlar ( ARAZİNİN BİR BÖLÜMÜNÜN SATIŞI ) mümkün müdür.?
 
Halen hak sahibi olup ta açıklanan raiç bedeli ödeyemeyen kişiler,  ilk önce şehirlerde 2 bin lira köylerde bin lira yatırmak suretiyle başvursunlar. ( Aksi takdirde hakları kaybolacaktır) Sonra arazisini, arsasını, evini satsınlar,. Eğer geniş mülkü ve ya apartmanı varsa hisseye bölmek suretiyle  bir hissesini satıp diğer bölümü kurtarabilir.  Çünkü yerin hisseli statılması mümkündür. Satışlar " Hak Sahibi Belgesi" ve noter tarafından tanzim edilmiş olan ( Veya bizim düzenleyeceğimiz )  muvafakatname ile mümkündür.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
15-06-2013
Bu haber toplam 17292 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?