En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.02.2018 02:35
2B Arazileri İçin Nereye Başvurulacak

2B Arazileri İçin Nereye Başvurulacak

2B arazileri olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin hak sahiplerine satılması süreci başladı, başvuruların ise Milli Emlak Müdürlüğü'ne yapılacağı açıklandı..

 

Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin, hak sahiplerine rayiç değerinin yüzde 70'i üzerinden doğrudan satışı için başvuruların Milli Emlak Müdürlüğü'ne yapılacağı bildirildi. İlçelerde ise vatandaşlar başvurularını mal müdürlüklerine yapabilecek.
 
Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun 26 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 
 
2B alanlarında bulunan taşınmazlar hakkında bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen güncelleme listelerine veya kadastro tutanaklarına ya da kesinleşmiş mahkeme kararlarına göre oluşturulan tapu kütüklerinin beyanlar hanesi başvurularda dikkate alınacak. Buna göre, bu taşınmazların 31 Aralık 2011 tarihinden önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilen kişiler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde başvurmaları gerekiyor. Bu taşınmazların kanun gereği kendilerine doğrudan satılması yönündeki talep de bulunabilecek. 
 
Kayseri Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre de başvurular ilçelerde Mal Müdürlüklerine, merkezde ise Milli Emlak Müdürlüğü'ne yapılması gerekiyor. Ayrıca satış bedelini itiraz ve dava konusu etmemesi ile hukuki bir engelin olmadığının idarece belirlenmesi halinde hak sahibi statüsü kazanacaklar. Taşınmazların satış bedelleri, idarece belirlenmiş olan rayiç değerin yüzde 70'i üzerinden hesaplanacak. Satış bedeli peşin veya taksitle ödeme imkânı sunuluyor. Satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi hâlinde yüzde 20, en az yarısının ödenmesi hâlinde yüzde 10 oranında indirim uygulanacak. 
 
Başvuru sahipleri satış bedellerine mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2 bin lira, dışında olan yerler için bin lira başvuru bedeli ödeyecek. Bedel Ziraat Bankası'nın tüm şubelerinden, satış bedellerinin ayrıca aynı bankanın internet şubesinden '2/B ve Tarım Arazileri Tahsilât' hesabına yatırma imkanı sunuldu.
 
 
Kaynak: CİHAN

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Iva Caspian Yeni Acıbadem Projesi Satışa Açıldı


Iva Caspian imzası ile hayata geçirilmekte olan Yeni Acıbadem projesi, Acıbadem metro durağına sadece 50 metre mesafede yükseliyor..

 

 
Acıbadem'de ulaşım ağlarının kesişme noktasında Iva Caspian imzası ile hayata geçirilmekte olan Yeni Acıbadem projesi, müstakil ev yaşamı konforu vadediyor. 2+1, 3+1 ve 4+1 tiplerinde 64 metrekare ile 257 metrekare arasında değişen alanlı dairelerin yer aldığı Yeni Acıbadem projesinde dörder katlı 3 blok bulunuyor.
 
Aile yaşamına uygun olarak planlanan Yeni Acıbadem projesinde sosyal imkanlar arasında ise fitness salonu, kapalı yüzme havuzu, müzik stüdyosu, çocuk parkı, kütüphane, kapalı otopark, sanat atölyesi ve cep sinema yer alıyor.
 
Yeni Acıbadem Nerede
Acıbadem metro durağına 50 metre mesafedeki konumu ile dikkat çeken Yeni Acıbadem, Marmaray'a 1 durak, Avrasya Tüneli'ne 900 metre, Kadıköy merkeze iki kilometre mesafede konumlanıyor.
 
03-05-2012
Bu haber toplam 12516 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?