En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 30.01.2015 17:29
Sancaklar Camii Nerede

Sancaklar Camii Nerede

Sancaklar Camii Nerede , Büyükçekmece'de bulunan ve dünyaca ünlü ödüllü mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan Sancaklar Cami, Singapur'da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali'nde dini yapılar kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü..

Sancaklar Camii Nerede

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Büyükçekmece'deki Sancaklar Camii, dünyaca ünlü Mimar Emre Arolat imzasına sahip  farklı tasarımı ile dikkat çekiyor.

Bu yıl Singapur'da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali'nde, dini yapılar kategorisinde yarışarak birincilik ödülünü alan, Sancaklar Camisi, klasik kubbeli cami mimarisinden farklı görüntüsüyle ilgi uyandırıyor.
 
Sabah'tan Nurdeniz Erken'in haberine göre,  Emre Arolat Architects'in tasarladığı ödüllü cami için mimarı Emre Arolat şu ifadeleri kullandı:
"Ben bu caminin modern olduğunu düşünmüyorum" diyen Arolat "Tam tersine 500 yıl değil çok daha eskilere giderek İslam geleneğindeki ilk ibadet mekanlarını örnek aldık. İnsanların huşu içinde ibadet edebilecekleri, tek süsü gün ışığı olan bir yapı hayal ettik"
 
Sancaklar Camisi'nde kıble duvarı üzerine vuran gün ışığının kendileri için önemli bir unsur olduğunu belirten Arolat, "Tam kıble duvarının üzerindeki yarık vasıtasıyla gün boyunca gün ışığı farklı perspektifler vererek duvar yüzeyinin üzerinde geziniyor. Mekanın yegane süsünün bu ışık olduğunu düşünüyorum. İbadet sırasında insanı meşgul edecek çok fazla tezyinat yok burada" dedi. 
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Validebağ Korusu'nda Cami Projesi İçin Bir Üst Mahkemeye Başvurulacak


Validebağ Korusu'nda yapılması planlanan cami projesi ile ilgili İstanbul 7'nci İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararını kaldırma kararı vermesi sonucunda mahalle sakinleri bir üst mahkemeye başvuracaklarını belirttiler..

 

 
Üsküdar Belediyesi tarafından Validebağ Korusu'nun Çamlıca girişinde bulunan alanda yaptırılan cami inşaatı için İstanbul 7'nci İdare Mahkemesi ilk etapta yürütmeyi durdurma kararı vermiş ardından 8 gün sonra söz konusu yürütmeyi durdurma kararını kaldırma kararı almıştı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın düzenlediği basın toplantısıyla duyurduğu son kararın ardından, inşaata izin vermemek için 2 haftadır Validebağ Korusu'nun önünden ayrılmayan mahalle sakinleri eylemlerine sembolik bir çadırla devam etme kararı aldı. İş makinelerinin sadece bir gün kontak kapattığı Validebağ Korusu'nda şuan inşaat çalışmaları yavaş da olsa devam ediyor.
 
Mahalle sakinlerinin avukatı Gülsüm Özdemir, bugün (7 Kasım 2014)  bir üst mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına itiraz edeceklerini belirtti.
 
Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, cami yapılacak alanın Validebap Korusu'nun dışında kaldığını, söz konusu 1200 metrekaelik alanın Üsküdar Belediyesi'nin kendi mülkiyetine tescilini sağladığını ve tapusunu aldığını söylemiş,  ilçe müftülüğünden gelen "buranın bir ibadethaneye ihtiyacı olduğu" talebi sonucunda cami projesinin ortaya çıktığını açıklamıştı.
 
 
 
 
20-11-2013
Bu haber toplam 5049 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?