En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 20.12.2014 01:36
Sancaklar Camii Nerede

Sancaklar Camii Nerede

Sancaklar Camii Nerede , Büyükçekmece'de bulunan ve dünyaca ünlü ödüllü mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan Sancaklar Cami, Singapur'da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali'nde dini yapılar kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü..

Sancaklar Camii Nerede

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Büyükçekmece'deki Sancaklar Camii, dünyaca ünlü Mimar Emre Arolat imzasına sahip  farklı tasarımı ile dikkat çekiyor.

Bu yıl Singapur'da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali'nde, dini yapılar kategorisinde yarışarak birincilik ödülünü alan, Sancaklar Camisi, klasik kubbeli cami mimarisinden farklı görüntüsüyle ilgi uyandırıyor.
 
Sabah'tan Nurdeniz Erken'in haberine göre,  Emre Arolat Architects'in tasarladığı ödüllü cami için mimarı Emre Arolat şu ifadeleri kullandı:
"Ben bu caminin modern olduğunu düşünmüyorum" diyen Arolat "Tam tersine 500 yıl değil çok daha eskilere giderek İslam geleneğindeki ilk ibadet mekanlarını örnek aldık. İnsanların huşu içinde ibadet edebilecekleri, tek süsü gün ışığı olan bir yapı hayal ettik"
 
Sancaklar Camisi'nde kıble duvarı üzerine vuran gün ışığının kendileri için önemli bir unsur olduğunu belirten Arolat, "Tam kıble duvarının üzerindeki yarık vasıtasıyla gün boyunca gün ışığı farklı perspektifler vererek duvar yüzeyinin üzerinde geziniyor. Mekanın yegane süsünün bu ışık olduğunu düşünüyorum. İbadet sırasında insanı meşgul edecek çok fazla tezyinat yok burada" dedi. 
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Validebağ'da Cami İnşaatı Durduruldu


Üsküdar Belediyesi ve ilgili tarafların katıldığı Üsküdar Kaymakamlığında gerçekleştirilen toplantıda mahkemeden yazı gelene kadar inşaat faaliyetlerinin durdurulması kararlaştırıldı..

 

 
Üsküdar'da Validebağ Korusu'nun bitişiğindeki arsada inşaat çalışmalarına başlanan ve bölge halkının protesto ettiği cami projesinde inşaat çalışmalarının mahkemeden ilgil yazı gelinceye kadar durdurulması yönünde karar alındı.
 
Üsküdar Belediyesi ve ilgili tarafların katıldığı Üsküdar Kaymakamlığında gerçekleştirilen toplantıda alınan inşaat çalışmalarının durdurulması kararı müteahhit firmaya da sözlü ve yazılı olarak iletildi. 
 
Ayrıca Üsküdar Belediyesinin, İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nden inşaat hakkında açıklamalı bir yazı talep ettiği ve ilgili yürütmeyi durdurma kararının hangi parsel hakkında olduğunu sorduğu öğrenildi.
 
Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının Altunizade Mahallesi'ndeki cami inşaatı ile ilgili olmadığını  belirten Üsküdar Belediyesi şu açıklamayı yaptı:
"Yürütmeyi durdurmanın İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin 21.10.2014 tarihli, 1313 ada, 178 parseldeki proje için ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (Davalı) 1/5000 ölçekli nazım imar planı tadilatının yürütmesinin durdurulması için verdiği karar olduğu anlaşılmıştır. Cami inşaatı 1313 ada, 197 parselde yer almaktadır ve herhangi bir mahkeme kararı bulunmamaktadır"
 
20-11-2013
Bu haber toplam 4149 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?