En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 02.02.2015 03:46
Konut Piyasasında Son Durum 2013

Konut Piyasasında Son Durum 2013

Konut Piyasasında Son Durum 2013 , 2014 yılında 814 bine ulaşması beklenen konut ihtiyacının karşılanabilmesi ve konut piyasasında arz talep dengesinin kurulması için hükümet ve bakanlıklar harekete geçti..

Konut Piyasasında Son Durum 2013

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Konut ihtiyacının 2014 yılında nüfus artış hızına paralel olarak artarak 814 bine ulaşması bekleniyor. Bu çerçevede hükümet 2014 yılında konut açığının kapatılıp konut piyasasında arz talep dengesinin oluşması için ilgili bakanlıklarla birlkte çalışmalara başladı.
 
Hürriyet'in haberine gör, bu çerçevede harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  kamu kaynaklarının kullanılmasında dar gelir gruplarının konut ihtiyacını karşılamaya yönelik sosyal ve kiralık konut projelerinin kredilendirilmesine öncelik sağlayacak. 
 
Bankalar ve konut üreticileri dar gelirlilere yönelik projeleri destekleyen mekanizma ve finansman modelleri geliştirecek. Hükümet, 2014'te bu konu ile ilgili mevzuat düzenlemeleri yapacak. Bakanlık ise 20 yıllık süreçte 6.5 milyon binanın yenden inşa edileceği kentsel dönüşüm projelerinde kullanılacak yerli inşaat makinelerinin üretilmesi için de çalışmalar yapacak. 
 
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

2018'e Kadar Dönüşüm Kapsamında 40 Bin Sosyal Konut Üretilecek


Hükümetin açıkladığı eylem planın göre, 2018 yılına kadar kentsel dönüşüm alanlarında toplam 40 bin adet sosyal konut inşa edilecek, söz konusu projelerden 3 milyona yakın kişi faydalanacak..

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün açıkladığı 'Kentsel dönüşüm programı eylem planı'na göre, 2018 yılına kadar dönüşüm alanları üzerinde 40 bin sosyal konut  yapılacak olup  yine 2018 yılına kadar toplam 18 bin 500 hektar alan dönüştürülecek. Programa göre, 2015 yılında toplam  1 milyon 775 bin kişi kentsel dönüşümden faydalanacak olup 2018'de söz konusu rakam  2 milyon 855 bin kişiye ulaşacak. 
 
Plana göre, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve belediyeler tarafından ortaklaşa hazırlanacak yeni düzenlemeler kapsamında özel sektöre vergi indirimi ve teşvikler verilecek. Ayrıca vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştırmak amacıyla ürünlerin çeşitlendirilmesi için gereken araştırma ve düzenlemeler yapılacak, yabancı yatırımcıların ise konut edinirken karşılaştığı güçlüklerin kaldırılması için düzenlemeler yapılacak.
 
Kentsel dönüşümde yeşil bina ve yerleşme uygulamalarını teşvik etmek için de destek mekanizmaları oluşturulacak olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SPK, TOKİ, GYODER, KONUTDER, Maliye Bakanlığı ve belediyelerin ortak yürütülecek gayrimenkul sertifiksı sistemi uygulamaya alınacak.
 
Yine plana göre, kentsel dönüşüm projelerine finansman sağlamak için Dönüşüm Özel Hesabı kullanılabilecek, dönüşümün hzılanması için sağlanacak detekler geliştirilecek. Ayrısa dönüşüm kapsamında kullanılacak kredilere faiz desteği sunulacak.
 
 
 
19-11-2013
Bu haber toplam 3558 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?