En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.02.2018 20:11
Apartman Yönetmeliği

Apartman Yönetmeliği

Apartman Yönetmeliği , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bina ve sitelerde konut sayısına bağlı olarak birden fazla kapıcı çalıştırılması ve kapıcılara özel kapıcı dairesi yapılması konusunda yeni bir düzenleme yaptı..

Apartman Yönetmeliği

Haberinin Devamı ↓↓↓
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bina ve sitelerde konut sayısına bağlı olarak birden fazla kapıcı dairesi yapılması zorunluluğu getirdi.
Bakanlık, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği yayımlayarak kapıcı dairelerine yönelik bazı düzenlemelere gitti. Buna göre, konut kullanımlı, katı yakıtla ısınan kaloriferli veya kalorifersiz binalar ile sitelerde, bağımsız bölüm sayısının 30'dan fazla olması durumunda bir kapıcı dairesi yapılması zorunlu hale geldi.
 
Sitelerde konut sayısının 75'i aşması halinde ise ikinci kapıcı dairesi yapılacak. Ayrıca 60'tan fazla konutu olan her bina için mutlaka ayrı kapıcı dairesi düzenlenecek.
 
-Doğalgazlı binalarda 151. konuta ikinci kapıcı
Yakıt olarak akaryakıt veya doğalgaz kullanılan binalarda da konut sayısının 50'den fazla olması halinde bir, 150'den fazla olması halinde iki kapıcı dairesi yapılması gerekecek. İlave her 150 konut için ek bir kapıcı dairesi yapılacak. Sıraevler düzeninde, ayrık, ikiz nizamda, tek bağımsız bölümlü birden fazla müstakil konut binası bulunan parsellerde kapıcı dairesi yapılması mecburiyeti aranmayacak.
 
-Kapıcı daireleri taşkın riskinden korunacak
Düzenlemeyle, kapıcı dairelerinin sel baskınlarından korunması için tedbir de getirildi. Taşkın riski taşıyan alanlarda kalan binalarda düzenlenecek kapıcı dairelerinin kapı ve pencere boşluklarının alt seviyesinin ise hesaplanan dere kret kotunun en az 1,50 metre üzerinde olması şartı aranacak.
 
-Binalara asansör ve atık bacası zorunluluğu
Öte yandan, binalara kapıcı dairesinin yanı sıra asansör ve atık ayrıştırma bacası zorunluluğu getirildi. İmar planına göre 3 katlı binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla katlı binalarda asansör tesis edilmesi gerekecek. Mevcut yapılarda ise ön, yan ve arka bahçelere panoramik asansör veya mekanik platform yapılması sağlanarak, engelliler, yaşlı, hamile ve hastaların erişimi kolaylaştırılacak. Bağımsız bölümü 20'den fazla olan 4'ten fazla katlı binalarda, evsel atıkların yerinde ayrıştırılması amacıyla atık ayrıştırma bacası kurulması zorunlu oldu. Böylece bir yandan çevre dostu binalar oluşturulurken, bir yandan da atıkların sağlıklı şekilde ekonomiye kazandırılması ve enerjinin verimli kullanılmasının yolu açıldı.
 
Kaynak: AA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Büyükçekmece Polis Lojmanlarında 300 Bin Liralık Kapıcı Vurgunu


40 dairenin yer aldığı Büyükçekmece Polis Lojmanları'nda görevli olarak çalışan Galip Polat isimli şahıs, faturalar için kendisine verilen 300 bin liraya yakın parayla ortadan kayboldu..

 

İstanbul Büyükçekmece’deki polis lojmanında görevli olarak çalışan Galip Polat isimli şahıs, kendisine faturaları ödemesi içn verilen yaklaşık 300 bin lira parayla kayıplara karıştı.
 
Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Büyükçekmece’deki 40 dairelik Polis Lojmanları'nda görevli olan Galip Polat, lojmanda yaşayan tüm polisleri dolandırarak kayıplara karıştı. Kendisine lojmana ait elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödemesi için teslim edilen yaklaşık 300 bin TL’yi aldıktan sonra ortadan kaybolan lojman görevisi Polat'ın1 Kasım 2015 Pazar günü yapılan milletvekilli genel seçimlerinde görevli olan ve ek mesailer sebebiyle lojmandaki dairelerine uzun süre gidemeyen polislerin iş yoğunluğundan faydalandığı belirtildi.
 
Ödenmeyen faturalar için polisler yeniden para toplanırken İGDAŞ memurları lojmanlara ait geçmişe dönük ödenmeyen 60 bin TL’lik faturalar sebebiyle doğalgazı kesti.
 
09-09-2013
Bu haber toplam 4812 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?