En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.11.2014 18:07
Hazine Arazisi

Hazine Arazisi

Hazine Arazisi , Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 10 yılda toplam 840 milyon metrekarelik Hazine arazisinin satıldığını belirterek, 2013 sonu için Hazine arazisinden elde edilen gelir için hedefin toplam 4.8 milyar lira olduğunu açıkladı.

Hazine Arazisi

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

 
10 yılda 894 milyon metrekare Hazine arazisi satılarak toplam 1.7 milyar lira gelir elde edildiğini söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Yıl sonu hedefimiz 4.8 milyar TL" dedi.
 
Hazine arazilerinin satışından devletin kasasına son 10 yılda 1.7 milyar lira girdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye genelinde yaklaşık 894 milyon metrekare büyüklüğünde 81 bin 126 hazine arazisi satıldığını belirterek, değerinin altında satışın söz konusu olmadığını bildirdi. Bakan Şimşek, orman kapsamı dışına çıkarılan 2B arazilerinin satışından da yılsonu itibariyle 4 milyar 838 milyon lira gelir hedeflendiğini söyledi. İhalelerin açıklık, rekabet ilkesine uygun bir şekilde yapıldığını söyleyen Şimşek, "Hazine taşınmazlarının satışı mevzuatta yer alan kıymet takdirine ilişkin hükümlere göre yapılıyor. Taşınmazın konumu ve özellikleri göz önünde bulundurularak belirlenen tahmini bedel üzerinden satış işlemi gerçekleştiriliyor. Hazine arazileri rayiç değerinin altında satılıyor ve rekabete açık yapılıyor" dedi Bakan Şimşek, Maliye'nin 2013 Performans Programı'na göre 2B arazisinden 4 milyar 838 milyon, sosyal tesislerin satışından da 60 milyon lira gelir hedeflendiğini bildirdi. Şimşek, "Ülkemiz genelinde toplam 4 bin 844 adet, 61 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmazın satışı iptal edildi. İptal edilenlerin bedeli 602 milyon liradır" bilgisini verdi. 
 
HAZİNE ARAZİSİ NEDİR? 
 
Hazinenin özel mülkiyetinde olan araziler, tapu siciline tescili olan araziler anlamına geliyor. Hazinenin genel mülkiyetinde olan araziler ise tescilsiz olanları ifade ediyor. Hazine arazileri üzerinde yer alan taşınmazlar satılıp kiralanabiliyor. 
 
Sektör canlanıyor arazi sorunu bitiyor
 
Kentsel dönüşüm, 2B satışı ile birlikte gayrimenkul sektöründe hareketlenme daha da artacak. Hükümetin hazırladığı 10. Kalkınma Planı'na göre özel sektör yatırımcılarına uygun nitelikte yatırım yeri tahsisi için Hazine arazileri başta olmak üzere yatırıma elverişli arazilerin envanteri çıkarılacak ve tahsis süreçleri etkinleştirilecek.
 
Haber: Hazal Ateş / Sabah
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Hatay Dörtyol'da Kiralık Meyve Bahçesi + Tarım Arazisi


Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürlüğü, Hatay Dörtyol'da bulunan narenciye ve meyve bahçeleri ile tarım arazilerini kiraya vermek için 27 Kasım tarihinde ihale gerçekleştirecek..

 

Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürlüğü, Hatay Dörtyol, Yeniyurt ve Yeşilköy beldelerinde bulunan toplam 62 taşınmazı kiraya vermek için ihale gerçekleştireceğini duyurdu.
 
Narenciye ve meyve bahçeleri ile tarım arazilerinden meydana gelen söz konusu taşınmazlar  “Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Mal ve Hizmet Satım ve Değerlendirme Yönetmeliği” esasları dâhilinde 27 Kasım 2014 günü saat 10.00'da TP Petrol Dağıtım A.Ş. Dörtyol İşletme Şefliği, 31601 Dörtyol/HATAY adresinde gerçekleştirilecek ihale ile kiraya verilecek.
 
Mülkiyeti Türkiye Petrolleri A.O'na ait olan taşınmazlardan meyve  ve narenciye bahçesi niteliğinde olanların üzerinde zeytin, nar, dut, mandalina, greyfurt ve portakal ağaçları bulunuyor.
 
İhale ayrıntılarına ulaşmak için TIKLAYINIZ
26-08-2013
Bu haber toplam 2604 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?