En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 22.04.2018 07:44
Hazine Arazisi

Hazine Arazisi

Hazine Arazisi , Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 10 yılda toplam 840 milyon metrekarelik Hazine arazisinin satıldığını belirterek, 2013 sonu için Hazine arazisinden elde edilen gelir için hedefin toplam 4.8 milyar lira olduğunu açıkladı.

Hazine Arazisi

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

 
10 yılda 894 milyon metrekare Hazine arazisi satılarak toplam 1.7 milyar lira gelir elde edildiğini söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Yıl sonu hedefimiz 4.8 milyar TL" dedi.
 
Hazine arazilerinin satışından devletin kasasına son 10 yılda 1.7 milyar lira girdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye genelinde yaklaşık 894 milyon metrekare büyüklüğünde 81 bin 126 hazine arazisi satıldığını belirterek, değerinin altında satışın söz konusu olmadığını bildirdi. Bakan Şimşek, orman kapsamı dışına çıkarılan 2B arazilerinin satışından da yılsonu itibariyle 4 milyar 838 milyon lira gelir hedeflendiğini söyledi. İhalelerin açıklık, rekabet ilkesine uygun bir şekilde yapıldığını söyleyen Şimşek, "Hazine taşınmazlarının satışı mevzuatta yer alan kıymet takdirine ilişkin hükümlere göre yapılıyor. Taşınmazın konumu ve özellikleri göz önünde bulundurularak belirlenen tahmini bedel üzerinden satış işlemi gerçekleştiriliyor. Hazine arazileri rayiç değerinin altında satılıyor ve rekabete açık yapılıyor" dedi Bakan Şimşek, Maliye'nin 2013 Performans Programı'na göre 2B arazisinden 4 milyar 838 milyon, sosyal tesislerin satışından da 60 milyon lira gelir hedeflendiğini bildirdi. Şimşek, "Ülkemiz genelinde toplam 4 bin 844 adet, 61 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmazın satışı iptal edildi. İptal edilenlerin bedeli 602 milyon liradır" bilgisini verdi. 
 
HAZİNE ARAZİSİ NEDİR? 
 
Hazinenin özel mülkiyetinde olan araziler, tapu siciline tescili olan araziler anlamına geliyor. Hazinenin genel mülkiyetinde olan araziler ise tescilsiz olanları ifade ediyor. Hazine arazileri üzerinde yer alan taşınmazlar satılıp kiralanabiliyor. 
 
Sektör canlanıyor arazi sorunu bitiyor
 
Kentsel dönüşüm, 2B satışı ile birlikte gayrimenkul sektöründe hareketlenme daha da artacak. Hükümetin hazırladığı 10. Kalkınma Planı'na göre özel sektör yatırımcılarına uygun nitelikte yatırım yeri tahsisi için Hazine arazileri başta olmak üzere yatırıma elverişli arazilerin envanteri çıkarılacak ve tahsis süreçleri etkinleştirilecek.
 
Haber: Hazal Ateş / Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bakanlık, Alaköprü Barajı Kapsamında Köyü Taşınanlara Çilek Arazisi Verecek


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Alaköprü Barajı projesi kapsamında köyü taşınan vatandaşlara konut desteğinin yanı sıra çilek arazisi de vereceğini duyurdu..

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ve tamamlandığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme ve kullanma suyu temin edilmesini sağlayacak olan Alaköprü Barajı çalışmaları kapsamında köyünden taşınmak zorunda kalan vatandaşlara konut desteğinin yanı sıra 4,5 dönümlük çilek arazisi verileceği duyuruldu.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Alaköprü Barajı ve diğer nedenlerle köyü taşınan çiftçilere devlet tarafından hem ev hem de tarım arazisi tahsis edilecek. Bu kapsamda, baraj çalışmalarından etkilenen  Mersin'in Anamur ilçesine bağlı Sarıağaç, Akine ve Ormancık köylerindeki 326 aile için toplam 208 milyon lira proje bedeliyle 326 adet konut, 3 adet köy konağı, 300 kişi kapasitesli 3 cami, 16 derslikli bir okul ve arıtma tesisleri yapılarak hak sahiplerine teslim edildi. 
 
26-08-2013
Bu haber toplam 4020 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?