En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 28.02.2015 14:24
Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Son Durum

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Son Durum

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Son Durum , Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümde başarılı olan belediyelerin oylarının tavan yaptığını ifade etti.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Son Durum

Haberinin Devamı ↓↓↓
 
Kentsel dönüşümde bazı belediyelerin seçimde oy kaybetme korkusuyla dönüşm çalışmalarına başlamadığı ortaya çıktı.
 
“Korkak bezirgan ne kâr eder ne zarar” çıkışında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, belediyelere “Dönüşümde başarılı olanların oyları tavan yapıyor” mesajı gönderdi. Türkiye genelinde 160 bin konutun yıkımının başladığını kaydeden Bakan Bayraktar, “Bu yıl sonuna kadar 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar da 400 bin kaçak ve riskli yapının daha yıkımını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi. Yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılması için çalışmaların sürdüğünü aktaran Bayraktar, Hürriyet’e şu açıklamada bulundu:
 
YENİ PARA KULVARLARI 
 
“20 yıllık süreçte paraya ihyitacımız olacak. Bu açıdan parayı kendimiz üretiyoruz. Döner sermaye gibi araçlarla yeni kulvarlar geliştiriyoruz. 2-B’lerin satışından para gelecekti ama gelmedi. Maliye Bakanlığı satışlar başlamasına rağmen ‘hala vereceğiz’ diyor. Biz kentsel dönüşüm için parayı bulacağız. İller Bankası’nda hasılat paylaşımı proje yapıyoruz. Oradan gelecek paranın yarısıyla biz dönüşüm yapacağız, yarısıyla da belediyelere para verip onların yapmasını sağlayacağız. 
 
OYLARI TAVAN YAPIYOR
 
Bazı belediyeler ‘aman benim oyum gider’ diyor. Yani kentsel dönüşüme sarılmıyor. Korkak bezirgan ne kar eder ne zarar eder. Şimdi kentsel dönüşüm zamanı. Dönüşümde başarılı olan belediylerin oyları tavan yapıyor, artıyor. Çok tartışılan Fikirtepe’nin planlarını yaptık. Şimdi ‘bizim de planlarımızı yap’ diye çok ciddi müracaatlar oluyor. İki sene içinde herkesi kentsel dönüşüme inandıracağız. 
 
BİZ ARTIK PASI ATTIK
 
Fikirtepe’de insanlara pası attık, şimdi orada ofis kuruyoruz. Büyük şehirleri yıkmak yapmak çok zor. Fransa, Amerika, Almanya yapamıyor. Kentsel dönüşüm benim kısmetim, dünyanın en zor işi bana nasip oldu. Türkiye son yıllarda inşaat sektöründe büyük bir devrim yaptı. 5.5 milyon inşa edildi. Şimdi kentsel dönüşümle bu uvmeyi arttıracağız. 
Sulukule hassas bir iş. Bazı işlerde şuyu vukuundan beter olacaksa daha değişik bir yöntemle yaklaşmalııınız. 700’e yakın konut yaptık. Oradaki hak sahiplerinin hiçbirini göndermedik. Türkiye’de herşey tartışılıyor ama orası yapılmak zorundaydı.”
 
1 milyar TL gelecek
 
Kaynak geliştirme projelerinden 400 milyon gelir gelecek. 
2014’te bu parayı 1 milyara çıkarmayı amaçlıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Kentsel dönüşümde çok başarılı belediyeler var. Bugüne kadar kentsel dönüşüm kapsamında sadece dört vilayette riskli bina tespiti yapılmadı.
 
Haber: Erdinç Çelikkan / Hürriyet
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Esenler Kentsel Dönüşümü Konut Fiyatlarını 5 Kat Artırdı


Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği ilçede metrekare birim fiyatlarının 5 kat arttığını söyledi..

 

Esenler Belediyesi, kentsel dönüşüm uygulanması gereken 100 bin konuttan 24 bine yakınını tamamlamak üzere. Kentsel dönüşümün yapılmakta olduğu bölgede dönüşüm önesi 1000 lira olan metrekare birim fiyatları ise 5000 liraya kadar yükselmiş vaziyette.
 
Kilometrekareye 70 bin insanın düştüğü Esenler, İstanbul'un en kalabalık ilçesi konumunda olup, bölgedeki yapı stoğunun büyük bir kısmı sağlıksız ve riskli yapılardan oluşuyor. Sosyal donatı ve yeşil alanların ise yok denecek kadar az olduğu ilçede bu sebeplerle uygulanmaya başlanan kentsel dönüşüm kapsmaında çalışmalar aralıksız devam eidyor.
 
İlçede bulunan sağlıksız 100 bin konuttan 24 bininin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenlerin dönüşüm sürecinde Türkiye'nin laboratuarı gibi olduğunu ve ilçedeki dönüşümün 5 yılık geçmişi olduğunu söyledi. 30 bin 89 bina ve 159 bin 869 adet de bağımsız birimin bulunduğu Esenler'de söz konus yapılardan 56 bin 674 tanesinin ruhsatlı, 24 bin 415 tanesinin ise ruhsatsız olduğunubelirten Başkan Göksu,  iskanlı bina sayısınınise 1421 olduğunu ve rakamların yeterince şey anlattığını söyledi.
 
Kentsel dönüşüm ve rantsal dönüşüm tartışmalarını da değerlendiren Başkan Göksu, Havaalanı Mahallesi'nde vatandaşlardan alınan mülkün 63 milyon lira değerinde olduğunu, belediyenin vatandaşlara verdiği miktarın ise 567 milyon lira olduğunu , rantın vatandaşa gittiğini ve kendilerinin hiçbir kar amacı olmadığını söyledi.
 
Bölgede ortalama metrekare fiyatlarının 1000 lira olduğunu da belirten Başkan Göksu, dönüşümle birlikte bu rakamın 5’e katlanarak 5 bin liraya ulaştığını, ortalama 100 metrekare bir dairenin 100-200 bin liradan 500 bin liraya yükseldiğini  belirtti.
 
Esenler’de Turgutreis Mahallesi’nde dönüşümün büyük oranda tamamlandığını da sözlerine ekleyen Başkan Göksu, Oruç Reis Mahallesi’nde iki etapta çalışmaların devam ettiğini, Havaalanı Mahallesi'nde çalışmaların bu yıl sonunda tamamlanacağını,  Tuna Mahallesi’nde ise proje aşamasının sona erdiğini ve çalışmaların kısa süre içinde başlayacağını söyledi.
 
16-09-2013
Bu haber toplam 5961 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?