En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 25.04.2018 08:08
Istimlak Bedeli Nasıl ödenir

Istimlak Bedeli Nasıl ödenir

Istimlak Bedeli Nasıl ödenir , Yargıtay'ın aldığı kararla artık belediyeler istimlak bedelleri günün rayiçlerinin üzerinden olacak.

Istimlak Bedeli Nasıl ödenir

Haberinin Devamı ↓↓↓

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, belediyelerin istimlağı karşısında bugüne kadar eli kolu bağlı kalan vatandaşın kendi mülkü üzerindeki tasarruf hakkını geri verdi. Karar, tüm davalar için geçerli olacak

Belediyelerin imar planı yaparken vatandaşların arsalarına koyduğu şerhlerle ilgili çok önemli bir karar alındı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 2010/5-662 Esas, 2010/651 İçtihat kararıyla belediyelerin istimlak bedellerinin günün rayiçlerinin üzerinden ödenmesine hüküm getirdi. Bu karar açılacak tüm davalar için geçerli olacak.

‘Artık haklar bağlanamaz’
Şimdiye kadar yapılan uygulamayla binlerce kişi istimlak nedeniyle mağdur oluyordu. Belediyeler imar planlarına dayanarak istedikleri arsaya ‘belediye şerhi’ koyabiliyordu.
Herhangi bir belediye, mülkün üzerine okul veya yeşil alan yapılması gibi nedenlerle istimlak şerhi koyabilirken, vatandaşın mülkü de bağlı hale getiriliyordu. İstimlak bedeli ise okul ya da yeşil alan ne zaman yapılırsa o zaman ödeniyordu. Fakat istimlak sürelerinin çok uzun yıllar sürmesi vatandaşları çok zor durumda bırakıyordu.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun vermiş olduğu bu içtihatla, artık mülkiyet hakkının bağlanması söz konusu olmayacak. Bu bağlamda, belediye istimlak ya da kamulaştırma yoluna gittiği takdirde, mülkün bedelini hemen ve defaten ödemekle zorunlu kılınacak.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı’nın çok önemli olduğunu belirten gayrimenkul uzmanı Salim Taşçı, binlerce vatandaşın bu şekilde mağdur olduğunu söyledi.
 Taşçı, Anayasa ve kanunlarca, mülkiyet hakkının korunmasına rağmen, belediye ve bazı kamu kurumlarının “Taşınmazınız okul yeri ayrılmıştır” gibi şerhlerle mülkiyet hakkını ortadan kaldırdıklarının altını çizdi.

‘Aziz Nesin’lik mağduriyetler oluştu’

 Salim Taşçı, istimlak konusunda yaşanan mağduriyetlerin altını çizerek, şu örneği anlattı: “Ankara Altındağ’da Ada 20409, Parsel 6, 20402 ada, 1 parsel (99/6336) anılan bu parsel okul yeri olarak ayrılmış. Tarih 1978. Ortada ne okul, ne de ödenen para var. Tarih 2011. 33 yıl geçmiş. Tapu idaresi, ‘Arsanız maliyeye geçmiş’ diyor. Maliyeye gidiyoruz. ‘İlk tapunu getir’ diyor. Belediye, vergisini tıkır, tıkır alıyor. Bu arsa, Aziz Nesin’in ‘Ne yaşar, ne yaşamazı’ oldu. Arsa yok, tasarruf imkânı yok. Ama vergi var. Böyle binlerce örnek var.”

Vatandaşlar, örnek gösterip dava açabilir
Avukat Faruk Sarıaslan da, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun Kararı’nın önemine dikkat çekerek, “Bu karara göre istimlak bedeli hemen ödenmek zorunda. Mülkiyet hakkı doğal bir haktır ve buna sınır getiriliyorsa bedeli ödenmelidir. Bu gibi durumda olan vatandaşlar gayrimenkullerinin bulunduğu illerde dava açabilirler ve bu kararı örnek gösterebilirler” dedi.

Milliyet


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Fikirtepe'de İstimlak Kararı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe'de kentsel dönüşüm kapsamında çoğunluğun dışında kalarak müteahhitle sözleşme imzalamayan hak sahiplerinin evlerinin istimlak edilmesi yönünde karar aldığını bildirdi..

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’de sözleşme yapan firmalar ve Fikirtepe, Dumlupınar Eğitim, Merdivenköy Sosyal Yardımlaşma Derneği (FİDEM) yetkililerinin katılımıyla bakanlık il müdürlüğü binasında yapılan toplantıda yeni kararlar alındı. Toplantıda alınan kararların 1 hafta içinde açıklanması bekleniyor.i
 
Alınan en önemli karar ise uzun süredir yıkıma direnen Aladdin Demirel’in evini etkileyecek olan istimlak kararı. Çünkü toplantıda Fikirtepe’de sözleşme yapmayanlara müteahhitler lehine acil kamulaştırma kararı alındı.
 
Müteahhitlerle anlaşma yapmayan 2/3 çoğunluğun dışında kalan mülk sahiplerinin yerleri istimlak edilecek. Diğer hissedarların sözleşme koşullarına eşit şekilde müteahhit firmalar ile sözleşme yapılması ve inşaatların başlatılması sağlanacak.
 
12-07-2011
Bu haber toplam 23130 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?