En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 23.11.2014 07:43
Mülk Edinme Hakkı Nedir

Mülk Edinme Hakkı Nedir

Mülk Edinme Hakkı Nedir , CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü yabancıların mülk edinme haklarını düzenleyen yasa değişikliğine mahkeme bu defa onay verdi.

Mülk Edinme Hakkı Nedir

Haberinin Devamı ↓↓↓

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin açtığı davada, yabancıların Türkiye'de mülk edinme haklarını düzenleyen kanun değişikliğine bu kez vize verdi.

Yabancılara, ilçe bazında imarlı alanın yüzde 10'una kadar mülk satışı yapılabilecek. 5782 sayılı yasa, 15 Temmuz 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Daha önce iptal edilen yasanın yerine çıkartılan bu yasa da iptal istemiyle Yüksek Mahkemeye taşınmıştı.


İmarlı alanına göre satış
Yüksek Mahkeme, bu konuyu önceki gün esastan karara bağladı. 35. maddeki, yabancı uyruklu gerçek kişilere, ilçe bazında imar planına dahil alanların yüzde 10'una kadar gayrimenkul edinebilme hakkı tanınması anayasaya aykırı görülmedi ve iptal istemi reddedildi. 36. maddedeki, Türkiye'de kurulan tüzel kişiliğe sahip yabancı şirketlere faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyet edinmelerine izin verilmesine ilişkin düzenleme de anayasaya aykırı görülmedi ve iptal istemi reddedildi. Yabancıların Türkiye'de sahip oldukları tüzel kişiliğe sahip şirketler "faaliyet konularını yürütmek üzere" taşınmaz edinebilecekler ve başka bir yabancı şirkete tüm haklarını devredebilecekler.
Geçici maddeye iptal
Yüksek Mahkeme, geçici üçüncü maddedeki düzenlemeyi ise anayasaya aykırı buldu ve iptal etti. İptal edilen maddeye göre, ilçe bazında miktarlar belirlenene kadar yabancılar mülk edinemeyecekler. Anayasa Mahkemesi yürürlüğü durdurma taleplerini de reddetti.

Vize alan maddeler

Yabancı uyruklu gerçek kişiler merkez ilçe ve ilçeler bazında, uygulama imar planı ve mevzi imar plan sınırları içerisinde kalan toplam alanların yüz ölçümünün yüzde onuna kadar kısmında taşınmaz ile bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilir.
Bakanlar Kurulu, merkez ilçe ve ilçelerin altyapı, ekonomi, enerji, çevre, kültür, tarım ve güvenlik açısından önemlerini dikkate alarak, bu orandan fazla olmamak kaydıyla farklı oran belirlemeye yetkilidir.
Yabancı yatırımcıların Türkiye'de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketler, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilir ve kullanabilir.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ankara'dan Devre Mülk Alan Binlerce Kişi Mağdur Oldu


Ankara Haymana ve Kızılcahamam’da hayata geçirileceği belirtilen devre mülk projelerine para yatıran 4 bine yakın hak sahibi, projeyi geliştiren şirketin iflas erteleme talebi ile şok oldu..

 

Ankara Haymana ve Kızılcahamam’da inşa edilmekte olan devre mülk projelerinde ciddi sorunlar yaşandığı, Haymana’da 4 bini aşkın devre mülk satan şirket iflas erteleme istediği ve  aynı şirketin Kızılcahamam’daki projesini ise başka bir firmaya devrettiği ortaya çıktı. Şirket sahibi Teoman Akyar, 5 yıl önce başladıkları Haymana’daki projeyi 15 ay içinde tamamlayacaklarını söyledi.
 
Hüriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Çağ Sağlık Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş. isimli şirket, Haymana’da dört etap olarak planladığı devre mülk projesinin en büyüğü olan 4. Etaba 5 yıl önce başladı. 10 bin yakın devre mülkün bulunduğu bu etabın tamamlanması beklenirken aynı şirket iki yıl önce de Kızılcahamam’da dört etaplık başka bir proje için harekete geçti.
 
Kızılcahamam’daki projesinin adı ‘MNT Anatolia’  olan şirket ilk etabı tamamlayamadı ve projesini bir yıl önce başka bir şirkete devretti. Söz konusu projeden  devre mülk satın alan 4 bine yakın hak sahibi, sözleşmeye göre geçtiğimiz yıl teslim almaları gereken devre mülklerin  tapularının teslim edilmediğini, bir bölümünün de satın aldıkları devre mülk ile ilgili kayıtlara ulaşamadığını söyledi. 
 
Hak sahipleirnin projenin tamalanması için gün saydığı şirket ise geçtiğimiz temmuz ayı sonunda iflas erteleme talebinde bulunuldu. Ankara 6. Ticaret Mahkemesi'ne yapılan başvuru sonrası mahkemenin tedbir kararı vermesi durumunda şirket icra takiplerine karşı korumaya alınmış olacak.
 
 
 
14-05-2011
Bu haber toplam 13131 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?