En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.02.2018 06:18
Mülk Edinme Hakkı Nedir

Mülk Edinme Hakkı Nedir

Mülk Edinme Hakkı Nedir , CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü yabancıların mülk edinme haklarını düzenleyen yasa değişikliğine mahkeme bu defa onay verdi.

Mülk Edinme Hakkı Nedir

Haberinin Devamı ↓↓↓

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin açtığı davada, yabancıların Türkiye'de mülk edinme haklarını düzenleyen kanun değişikliğine bu kez vize verdi.

Yabancılara, ilçe bazında imarlı alanın yüzde 10'una kadar mülk satışı yapılabilecek. 5782 sayılı yasa, 15 Temmuz 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Daha önce iptal edilen yasanın yerine çıkartılan bu yasa da iptal istemiyle Yüksek Mahkemeye taşınmıştı.


İmarlı alanına göre satış
Yüksek Mahkeme, bu konuyu önceki gün esastan karara bağladı. 35. maddeki, yabancı uyruklu gerçek kişilere, ilçe bazında imar planına dahil alanların yüzde 10'una kadar gayrimenkul edinebilme hakkı tanınması anayasaya aykırı görülmedi ve iptal istemi reddedildi. 36. maddedeki, Türkiye'de kurulan tüzel kişiliğe sahip yabancı şirketlere faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyet edinmelerine izin verilmesine ilişkin düzenleme de anayasaya aykırı görülmedi ve iptal istemi reddedildi. Yabancıların Türkiye'de sahip oldukları tüzel kişiliğe sahip şirketler "faaliyet konularını yürütmek üzere" taşınmaz edinebilecekler ve başka bir yabancı şirkete tüm haklarını devredebilecekler.
Geçici maddeye iptal
Yüksek Mahkeme, geçici üçüncü maddedeki düzenlemeyi ise anayasaya aykırı buldu ve iptal etti. İptal edilen maddeye göre, ilçe bazında miktarlar belirlenene kadar yabancılar mülk edinemeyecekler. Anayasa Mahkemesi yürürlüğü durdurma taleplerini de reddetti.

Vize alan maddeler

Yabancı uyruklu gerçek kişiler merkez ilçe ve ilçeler bazında, uygulama imar planı ve mevzi imar plan sınırları içerisinde kalan toplam alanların yüz ölçümünün yüzde onuna kadar kısmında taşınmaz ile bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilir.
Bakanlar Kurulu, merkez ilçe ve ilçelerin altyapı, ekonomi, enerji, çevre, kültür, tarım ve güvenlik açısından önemlerini dikkate alarak, bu orandan fazla olmamak kaydıyla farklı oran belirlemeye yetkilidir.
Yabancı yatırımcıların Türkiye'de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketler, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilir ve kullanabilir.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Murat Kurum: Yabancıya Mülk Satışı İçin Ek Düzenlemeler Gerekiyor


“Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması'' konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yabancıya konut satışı için ek düzenlemeler gerektiğini söyledi..

 

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) tarafından düzenlenen “Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması'' etkinliğinde konuşan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, yabancıya mülk satışı son 1,5-2 yılda yüzde 5'ten yüzde 20'lere çıkmış olsa da satışların artması için ilave düzenlemeler gerektiğini söyledi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz ise Damga Vergisi ve Mütekabiliyet Yasası gibi konularda yeni düzenlemeler yapılacağını açıkladı.
 
Buluşmaya katılan Arap yatırımcılar, Türkiye'nin yatırım açısından bölgedeki en güvenli limanı olduğunu ve yaşanan olumsuz gelişmelerin bu durumu değiştirmediğini belirttiler. Türkiye'Ye yatırım yapmaktan korkmadıkları konusunda da hem fikir olan Körfezli yatırımcılar yatırım planlarını ertelemeyeceği yönünde fikir belyan ettiler.
 
50 civarında yabancı yatırımcının katıldığı “Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması'' etkinliği 3 gün sürecek ve 14 Ekim tarhinde sona erecek.
 
14-05-2011
Bu haber toplam 14547 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?