En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 31.03.2015 23:45
2012 Kira Artış Oranı Hesaplama

2012 Kira Artış Oranı Hesaplama

Yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile 2012 yılında kiraların hangi oranda artacağı netlik kazandı..

 

Ev kiralarında artış oranı belli oldu
 
1 TEMMUZ 2012 tarihinden itibaren, ev sahipleri ve kiracılar arasında “kiranın ne oranda artacağı” konusunda, sorun yaşanmayacak. Nedenine gelince, dün itibariyle yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile “ev kiralarındaki yıllık artış oranı” açıklandı.
 
ÜFE’ye göre zam
 
Yeni Borçlar Kanunu ile yapılan düzenlemeye göre; 1 Temmuz 2012’den itibaren, konut kira artışları, son bir yıllık süre içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) artış oranını aşamayacak. Bu kural bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak (Borçlar Kanunu, Md.344).Örneğin, kira sözleşmesi Temmuz 2012 ayında dolmuşsa, yıllık kira artışı; Temmuz ayında açıklanan, son bir yıllık dönemde ÜFE’de ortaya çıkan artış oranına göre belirlenecek.
 
Depozito
 
Ev sahiplerinin kiracılardan talep edebilecekleri “depozito” tutarı, üç aylık kira tutarını aşamayacak.Bu para, “kiracı tarafından” vadeli mevduat olarak bankaya yatırılacak. Ancak, kiraya verenin onayı olmaksızın, kiracı bu parayı çekemeyecek.
 
Beş yılın dolması
 
Beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli konusunda, taraflar kendi aralarında anlaşamazlarsa, mahkemeye başvurup “kira tespiti” talebinde bulunacaklar.Bu gibi durumlarda hakim; ÜFE’deki artış oranı, kiralanan evin durumu ve emsal kira bedellerini göz önüne almak suretiyle, kira tutarını belirleyebilecek
 
İşyerleri için belirginlik yok
 
İşyeri kiralamalarında, ÜFE’ye göre kira artış oranının belirlenmesi zorunlu değil.İşyeri kiralarında ÜFE uygulaması, 2020 yılına kadar ertelendi.
 
Diğer hususlar
 
Kiraya verilen evle ilgili zorunlu sigorta, vergi ve benzeri yükümlülükler, aksi kararlaştırılmamış ve yasada öngörülmemiş ise ev sahibi tarafından karşılanacak (Md.302).Sözleşmede kira bedeli yabancı para cinsinden belirlenmişse, “beş yıl geçmedikçe” kira bedelinde değişiklik yapılamayacak.Kiraya veren, ihtiyaç nedeniyle gayrimenkulün boşaltılmasını sağladığında, “haklı sebep” olmaksızın, o gayrimenkulü “üç yıl geçmedikçe” eski kiracısından başkasına kiralayamaz. Bu hakkın, kiraya verenin yapacağı yazılı bildirimi izleyen “bir ay içinde” kullanılması gerekir.Kiraya veren; bu hükümlere aykırı davrandığı takdirde, eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere, “tazminat” ödemekle yükümlü olacak.
 
 
Fikret Kızılok / Hürriyet
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kira Geliri Beyanında Süreç Uzatıldı


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre normalde 25 Mart tarihinde sona ermesi gereken kira geliri beyanı süreci 31 Mart tarihine kadar uzatıldı..

 

2014 yılında elde ettikleri kira gelirleri için beyanname verme süreleri 25 Mart 2015 tarihinde sona erecek olan mülk sahiplerine müjdeli haber Gelir İdaresi başkanlığı'ndan geldi. Daha önce 31 Mart Salı günü mesai bitimine kadar verebileceği açıklanan kira geliri beyannemesi için süreç 31 Mart akşamına kadar uzatıldı.
 
Geçtiğimiz yıl evini kiraya vermiş ve konutlar için 3 bin 300 liranın üstünde kira geliri elde etmiş ev sahiplerinin elde ettikleri kira gelirine ilişkin beyannemeleri 31 Mart tarihinde mesai bitene kadar  vermeleri gerekiyor. Elde edilen kira gelirinin 3 bin 300 liranın altında olması halinde ise beyanneme verilmesi gerekmiyor.
 
Konut kirası elde edenler ev sahipleri götürü gider ya da gerçek gider yöntemi ile beyanda bulunabilecek. Götürü gider yönteminde 3 bin 300 lira istisna düşüldükten sonra yüzde 25 oranında indirim uygulanırken gerçek gider yöntemide ise sahibi bulunulan konutu kiraya verip, kendisi kirada oturan ev sahipleri 2014 yılı içinde ödediği kira tutarını gider olarak gösterebilecek.
 
 
 
05-09-2012
Bu haber toplam 57057 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?