En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.12.2014 11:39
2012 Kira Artış Oranı Hesaplama

2012 Kira Artış Oranı Hesaplama

Yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile 2012 yılında kiraların hangi oranda artacağı netlik kazandı..

 

Ev kiralarında artış oranı belli oldu
 
1 TEMMUZ 2012 tarihinden itibaren, ev sahipleri ve kiracılar arasında “kiranın ne oranda artacağı” konusunda, sorun yaşanmayacak. Nedenine gelince, dün itibariyle yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile “ev kiralarındaki yıllık artış oranı” açıklandı.
 
ÜFE’ye göre zam
 
Yeni Borçlar Kanunu ile yapılan düzenlemeye göre; 1 Temmuz 2012’den itibaren, konut kira artışları, son bir yıllık süre içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) artış oranını aşamayacak. Bu kural bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak (Borçlar Kanunu, Md.344).Örneğin, kira sözleşmesi Temmuz 2012 ayında dolmuşsa, yıllık kira artışı; Temmuz ayında açıklanan, son bir yıllık dönemde ÜFE’de ortaya çıkan artış oranına göre belirlenecek.
 
Depozito
 
Ev sahiplerinin kiracılardan talep edebilecekleri “depozito” tutarı, üç aylık kira tutarını aşamayacak.Bu para, “kiracı tarafından” vadeli mevduat olarak bankaya yatırılacak. Ancak, kiraya verenin onayı olmaksızın, kiracı bu parayı çekemeyecek.
 
Beş yılın dolması
 
Beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli konusunda, taraflar kendi aralarında anlaşamazlarsa, mahkemeye başvurup “kira tespiti” talebinde bulunacaklar.Bu gibi durumlarda hakim; ÜFE’deki artış oranı, kiralanan evin durumu ve emsal kira bedellerini göz önüne almak suretiyle, kira tutarını belirleyebilecek
 
İşyerleri için belirginlik yok
 
İşyeri kiralamalarında, ÜFE’ye göre kira artış oranının belirlenmesi zorunlu değil.İşyeri kiralarında ÜFE uygulaması, 2020 yılına kadar ertelendi.
 
Diğer hususlar
 
Kiraya verilen evle ilgili zorunlu sigorta, vergi ve benzeri yükümlülükler, aksi kararlaştırılmamış ve yasada öngörülmemiş ise ev sahibi tarafından karşılanacak (Md.302).Sözleşmede kira bedeli yabancı para cinsinden belirlenmişse, “beş yıl geçmedikçe” kira bedelinde değişiklik yapılamayacak.Kiraya veren, ihtiyaç nedeniyle gayrimenkulün boşaltılmasını sağladığında, “haklı sebep” olmaksızın, o gayrimenkulü “üç yıl geçmedikçe” eski kiracısından başkasına kiralayamaz. Bu hakkın, kiraya verenin yapacağı yazılı bildirimi izleyen “bir ay içinde” kullanılması gerekir.Kiraya veren; bu hükümlere aykırı davrandığı takdirde, eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere, “tazminat” ödemekle yükümlü olacak.
 
 
Fikret Kızılok / Hürriyet
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İstiklal ve Bağdat Caddesi'nde Kira Fiyatları Artmaya Devam Edecek


Jones Lang LaSalle, 2015 yılında İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesi'nde kira bedellerinin artış göstermeye devam edeceğini açıkladı..

 

Ticari gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Jones Lang LaSalle (JLL) şirketi tarafından hazırlanan rapora göre, İstanbul’un en ünlü 7 alışveriş caddesinde kiralar metrekare başına 240 euroya kadar yükseliyor.
 
Yer bulmanın nerdeyse imkansız olduğu İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesinde 100 metrekarelik bir dükkanın aylık kirası 24.000 euro'yu bulurken söz konusu caddelere olan talep her geçen sene artıyor.
 
Ortalama kira bedeli metrekare başına 200 euro olan Nişantaşı ise özellike lüks marlkalar tarafından tercih ediliyor.
 
2015 yılında İstiklal, Bağdat, Bahariye Caddeleri ve Beşiktaş Çarşı’da kira yükselmeye devam edeceğini öngören JLL, Alemdağ ve Nispetiye caddelerinde ise fiyatların bugünkü seviyelerde olacağını tahmin ediyor.
 
Yaya trafiğinin oldukça yoğun olduğu İstiklal Caddesi'nde talep youn olmasına rağmen kısıtlı arz sebebiyle mevcut kiracılar devir bedeli talep ediyor.
 
Kentsel dönüşümle yenilenecek olan Bağdat Caddesi'nde talebin artmasının sebebi ise yeni binaların perakende kullanımına uygun olarak dizayn edilecek olması.
 
Nispetiye ise Akmerkez’in yeniden yapılandırılması ve cadde üzeri restoranlarsebebiyle talep alıyor.
 
 
05-09-2012
Bu haber toplam 56157 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?