En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 24.04.2018 13:48
Adana Tapu Dairesi

Adana Tapu Dairesi

Adana Tapu Dairesi , Adana merkez tapu sicil müdürlüklerinde yeni sistem hayata geçirildi

Adana Tapu Dairesi

Haberinin Devamı ↓↓↓

İş ve işlemlerin yapılışında Teknoloji kullanımında öncü kuruluş olan Tapu Sicil Müdürlüklerinde, Hatay Bölge Müdürlüğü, Adana Tapu Sicil Müdürlüklerinde yaptığı yeniliklere bir yenisini daha ekledi.

Tapu işlemlerinde ön başvuru için, online randevu alma sistemini 06.09.2010  pazartesi gününden itibaren uygulamaya başladı.
XII. Bölge Müdürlüğüne bağlı Tapu dairelerinde işlem yapacak vatandaşlarımız, www.tkgm.gov.tr/hatay internet adresine girerek tapudaki yapmak istedikleri işlem ile ilgili bölümü seçerek kendileri tarih ve saat ön başvurusunda bulunulabilecektir.

Hatay Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü görevine yaklaşık bir yıl önce başlayan Burhan Göksu, göreve geldiği günden bu yana sürekli vatandaş yararına olan yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

Hataya Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü olarak ilk önce memnuniyet anketleri ile memur vatandaş arasındaki oto kontrolü sağlamaya başlamıştır. Yaptırdığı anketle, vatandaşa verilen hizmet ve sonrasında hissedilen vatandaş memnuniyeti ölçülmeye başlanmış ve hizmet kalitesindeki çıtanın yükseltilmesi çalışmalarına başlanmıştı.

Bölge Müdürlüğü görev sahasında bulunan ve nüfus itibariyle Türkiye’nin en fazla tapu işlemlerinin yapılmakta olduğu müdürlüklerin bulunduğu, Adana Tapu Sicil Müdürlüklerinde öncelikle sıra matik uygulaması başlatılmıştı. Vatandaşların işlem müracaatlarının sıraya göre alınması ve bu müracaat sırasına göre işlemlerinin yapılmasının önü açılarak torpil, iltimas gibi kavramların artık konuşulmadığı bir kurum oluşturulmuştur.
Sıra matik uygulamasından kısa bir süre sonra yine bir ilk yapılarak, SMS uygulaması başlatılmıştı. Bu sistem ile memur vatandaş arasındaki olumsuz diyaloglar sona erdirilmiş, vatandaşın işleminin hangi aşamada olduğu, varsa evraklarındaki eksik hususların neler olduğu ve imza için belirlenen randevu saati, kısa mesaj ile ilgili vatandaşa bildirilmeye başlanmıştı. SMS uygulaması sayesinde vatandaşın git-gel nedeniyle oluşan zaman israfı önlenmiş, kuruma güven kazandırılmıştır.
Vali İlhan Atış’ın Desteği ile Online Başvur Dönemi
Adana Valisi Sayın İlhan Atış’ında gayretleriyle Türkiye’ nin en güzel ve en konforlu bir binasına sahip olan XII. Bölge Müdürlüğüne bağlı Adana Tapu Sicil Müdürlüklerinde şimdi de Online ön başvuru sistemi başlatılmıştır.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Kalite Politikasının 5. maddesinde; Hizmet Kalitesinin yükseltilmesi ve verimliliğin arttırılması için, kurum görev alanlarına giren bilimsel ve teknolojik gelişmelerin takip edileceği deklere edilmiştir. Bu doğrultudaki çalışmalardan olan online ön başvuru sistemi ile iş sahipleri www.tkgm.gov.tr/Hatay internet adresine girerek tapudaki işlem aşamalarından birisi olan ön başvuruda bulunulabilecektir.

Ülkemizde hızla artan internet kullanıcı sayısı göz önünde bulundurulduğunda, uygulama ciddi kolaylıklar getirmektedir. Yeni başlanan bu sistem ile vatandaşların yapacağı tapu işlemlerinin mevzuat gereği aşamalarından biri olan ön başvuru için, Tapu Sicil Müdürlüklerinin ön başvuru salonuna gitmeden ve  zaman kaybetmeden, çalışma günlerinin belirli bir gün ve saat aralığında vatandaş uygun olan zamanı seçerek randevu alacaktır.

Diğer taraftan Adana’nın metropol iller arasında yatırımcılar için cazip bir şehir olmaya devam ettiği düşünüldüğünde, Adana dışından gelerek Tapu Sicil Müdürlüklerinde işlem yapacak olan ve zaman kaybetmek istemeyen iş sahipleri de bu sistem ile internet üzerinden randevularını alarak sorunsuz ve memnuniyet içinde Adana’dan ayrılabilecek ve boşa geçmeyen zaman içinde diğer işlerini de organize edebileceklerdir.


Online Randevu Alanlar Ne Yapacaklar?

Tapu ve Kadastro XII. Bölge Müdürü Burhan Göksu işlem ile ilgili yaptığı açıklamada, vatandaşların ne yapacağı konusunda bilgi verdi.
Göksu, “Talep sahiplerinin Randevu alma işlemi sırasında Nüfus Cüzdanı ve Tapu Senedi belgesi yanında olmalıdır. Randevu alınan saat aralığından 15 dakika öncesinde başvuru yapılması gerekmektedir. Gecikme 15 dakikayı geçerse, randevu iptal edilecektir. Tapu Sicil Müdürlüklerinde vatandaşlarımıza sunulan hizmet kalitesini artırmak ve müdürlüklerde geçirilen süreyi en aza indirmek hedeflenmiştir. Böylelikle gereksiz iş gücü kaybını azaltacak, memur ile vatandaş arasındaki iletişim kalitesini artıracak bir düzenleme sağlanacaktır. Hizmet standartlarına göre vatandaş talep ettiği işlem için gerekli belgelerin neler olduğuna vakıf olacak, bir anlamda işini kendi kendine yapacak duruma gelecek, bizde arzulanan şekilde hizmet sunmanın hazzını duyacağız.     Online Randevu sistemi ile vatandaşın işleri en kısa zamanda ve teknolojik imkânlar kullanılarak bitirilecektir. Ancak randevu günü ve saati alındığında ön başvuru için müracaatın bizzat ilgilisi veya malik veya yetkili temsilci tarafından yapılması gerekmektedir. Tapu Sicilindeki işlemler sorumluluk gerektiren işlemler olduğundan dikkat, itina, sabır ve özen ister. Bu nedenle internet adresimizde belirtilen evrakların eksiksiz ve hatasız Müdürlüğe ibraz edilmesi gerekmektedir “ dedi.
İşlem Başvurusu
Randevu almak isteyen vatandaş, www.tkgm.gov.tr/hatay internet adresine girerek ana sayfada bulunan “online randevu” linkinden bağlı bulunduğu ilçe linkini işaretleyerek rahatlıkla randevusunu alabiliyor. Online başvuru onayı kişinin e-mail adresine geliyor. Kişi, başvuru yaptığı müdürlüğe randevu saatinde kendisinden istenilen evraklarla giderek hiçbir aksaklığa, yığılmaya ve zaman kaybına sebep olmadan ön başvurusunu rahatça bitirebiliyor.

Bu sistemin bir sonraki aşamasında ise Tapu işlemlerinin yapılmakta olduğu bilgisayar sistemi olan Takbis sistemi ile entegrasyon sağlanarak, vatandaşın kimlik kontrolü ve tapu bilgisi kontrolü de sağlanarak sistem tam otomasyona doğru ilerleyecektir.
    Tapu ve Kadastro XII. Bölge Müdürü Burhan Göksu bu çalışmanın faydalarının ne olduğu sorusunu da cevapladı.
Bölge Müdürü Burhan Göksu, “Yapmakta olduğumuz tüm bu uygulamalarla müracaatta bulunan bir vatandaşımız, online başvuru yaptığında müdürlüklerimizde beklemeden ve evrak eksiği olmaksızın ön başvurusunu yapmış olacak, SMS ile kendisine işleminin tamamlanacağı imzalar için randevu saati bildirilecek ve huzur içinde kurumumuzdan ayrılması sağlanmış olacaktır. Hizmette kusurumuz olup olmadığı da yine işlem sonrası memnuniyet anket sorgulamamız ile teyit edilecektir. Çok değil, daha bir yıl öncesi ile bile kıyaslandığında çok büyük bir değişim ve gelişim göstermiş olan kurumumuza ve yapılan uygulamalarımıza vatandaşlarımızın hoşgörü, katkı, ilgi ve desteklerini beklemekteyiz” dedi.

Bölge Müdürü Burhan Göksu, “Yapmakta olduğumuz tüm bu uygulamalarla müracaatta bulunan bir vatandaşımız, online başvuru yaptığında müdürlüklerimizde beklemeden ve evrak eksiği olmaksızın ön başvurusunu yapmış olacak, SMS ile kendisine işleminin tamamlanacağı imzalar için randevu saati bildirilecek ve huzur içinde kurumumuzdan ayrılması sağlanmış olacaktır. Hizmette kusurumuz olup olmadığı da yine işlem sonrası memnuniyet anket sorgulamamız ile teyit edilecektir. Çok değil, daha bir yıl öncesi ile bile kıyaslandığında çok büyük bir değişim ve gelişim göstermiş olan kurumumuza ve yapılan uygulamalarımıza vatandaşlarımızın hoşgörü, katkı, ilgi ve desteklerini beklemekteyiz” dedi.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
06-09-2010
Bu haber toplam 28998 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?