En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Emlak 18.03.2018 17:30
'Bahçeli Evler Riskli, Bahçesiz Evler Risksiz'

'Bahçeli Evler Riskli, Bahçesiz Evler Risksiz'

10 yıl önce Japonlar tarafından zemin sağlam raporu verilen Sultanahmet Cumhuriyet Mahallesi Siteler mevkinde bulunan 6 bin vatandaş Bakanlar Kurulu'nun bölgeyi riskli alan ilan etmesi ile şaşkınlık yaşadı.

 

Japonlar 10 yıl önce deprem araştırması yapıp zemine sağlam raporu verdiği İstanbul Sultangazi'deki mahallenin zemini sağlam olduğu halde Bakanlar Kurulu 6 bine yakın kişinin yaşadığı siteler bölgesini riskli alan ilan etti. 30 yıl kadar önce evlerini inşa eden site sakinleri şaşkınlıklarını korurken; risk haritası ilginç bir tablo ortaya koyuyor: Aynı sokak üzerindeki bahçeli evler riskli, bahçesiz evler risksiz.
 
Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise dönüşüm talebinin 100 kadar mahalleliden geldiğini söyledi.
 
Önemli bir kesimini, Balkanlardan göç eden ailelerin oluşturduğu Cumhuriyet Mahallesi siteler mevkiinde şu sıralar tek gündem konusu, Bakanlar Kurulu'nun 6 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kararı. Anılan karara göre, toplam alanı 18,09 hektardan oluşan, içinde 1.168 Konut, camii, bir yıl önce yapılan okul ve 6 bin kişinin yaşadığı siteler mevkii riskli alan kapsamında olduğu için yıkılacak; yerine yeni evler yapılacak.
 
‘RİSKLİ ALAN’ ŞAŞKINLIĞI
 
Mahalleli şaşkın. Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştay'a dava açıldı. Dava dosyasına sunulan dilekçede, bölgenin riskli alan ilan edilmesi için gerekli şartların ortada olmadığı vurgulandı. Buna göre, bölgedeki risk durumunu ortaya koyan teknik rapor yetersiz. Bölgede daha önce yaşanmış bir Afet olayına dair bir bulgu yok. Yine zemin etüt raporu bulunmuyor; binalar da incelenmedi. 30 yıl önce inşa edilen evlerde, Gölcük ve Düzce depreminde hiçbir hasarın oluşmadığı da dava dilekçesinde vurgulandı.
 
JAPONLARA GÖRE ‘ZEMİN SAĞLAM’
 
Dava başvurusunun eklerinde yer verilen raporlardan biri Japon Uluslar arası İşbirliği Ajansı JİCA'ya ait. JİCA ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Müdürlüğü işbirliği ile 2003'te hazırlanan rapora göre, Cumhuriyet Mahallesi, zemini en sağlam mahalle olarak belirlendi. Rapora göre, 7,7 şiddetine göre, mahalledeki evlerden ağır hasarlı olma sayısı 0-20 arasında değişebilir. Raporda, yine aynı büyüklükteki depremde, mahalledeki ölüm oranı yüzde 0-0,5 seviyesinde hesaplandı. Anılan oran, İstanbul için en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.
 
BİRER EV VERİLECEK
 
Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise, ev sahiplerine sahip oldukları evin metrekaresi kadar yeni bir ev verileceğini ifade ederek, bahçeler konusunda ise durumun net olmadığını ifade etti.
 
Başkan Altunay'ın konu ile ilgili açıklaması özetle şöyle: "Orada zemin sağlam ancak, binalar 3 metre derinlik üzerine yapılmış. Üstelik söz konusu yerde daha önce dolgu yapılmış. Oysa olması gereken 6 metre derinlik. Buradan 100'e yakın aile bize başvurdu ve evlerinin yenilenmesini istedi. Ancak bazıları ideolojik davranıyor.
 
Süreç eylül, ekimde başlar. Buradaki ev sahiplerine, sahip oldukları evin büyüklüğü kadar ev verilecek. Bahçelerin kalıp kalmayacağı şimdilik net değil. O bölgede 1200 kadar Konut var. Yeni projede 2400 kadar Daire olacak. Bu dairelerin yarısı ev sahiplerine teslim edilecek, diğer yarısı da projenin maliyetine gidecek. Cami ve okul kalacak. Spor sahası ve park yine yeşil alan olarak kalacak. Biz rant peşinde değiliz. Ortaya çıkacak bir rant varsa oda ev sahiplerine ait olacak. Bazı evlerin risk alanı dışına bırakılması söz konusu değil. Zamanla onlar da dâhil edilecek"
 
Yine, Afet İşleri Genel Müdürlüğü (AFAD) tarafından güncellenen Deprem haritasında, anılan bölge, 1. derece deprem bölgesinde değil. 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni planına göre de mahallenin riskli alan kapsamında olmadığı, davanın gerekçeleri arasında sıralandı.
 
CETVELLE ‘RİSK HARİTASI’
 
Riskli ilan edilen bölgede, çıkarılan risk haritası ilginç bir taplo ortaya çıkarıyor. Zira, aynı sokağa bakan evleri bir bölümü riskli alan kapsamındayken, diğer bölümü riskli alan dışında. Yine, bir, Belediye Meclis üyesinin oturduğu ev riskli alan dışındayken, 1 metre ötedeki Spor Sahası riskli alan kapsamında yer almış.
 
EVLER 5 KATLI BAHÇELİ
 
30 yıl kadar önce kurulan mahallede evler, o dönem kurulan 12 kooperatif aracılığı ile inşa edilmiş. İmar planlarına uygun inşa edilen, tapulu, iskânlı evler 5 katlı. Her blokta, ailelerin kullanıma uygun geniş bahçeler de bulunuyor. Gelişen komşuluk ilişkileri ile birlikte, bahçeler de gelişip serpilmiş. Öyle ki, bahçelerine diktikleri ağaçların bile adları var.
 
Sema Canbakan, bahçedeki bir ağacı göstererek abisinin adını verdiğini söylüyor. Emekli maaşı ile iki kızını okutan, engelli ablasına bakan Canbakan, başka bir eve Kiracı olarak gitmeyi düşünmek bile istemediğini söylüyor. Pek çok mahalleli gibi o da, siteler mevkiinin riskli alan seçilmesinin perde gerisinde sahip oldukları bahçeler olduğunu düşünüyor.
 
NEDEN BİZİM EVLER?
 
Mahallelinin bir süre önce seslerini duyurmak için kurduğu SİTEDER isimli derneğin başkanı Av. Atilla Bahçıvan, "Sultangazi'de, çok daha kötü ve hiçbir Mühendislik hizmeti görmemiş binlerce binanın olduğu yerler var. Üstelik binalarımız, İstanbul'daki binaların çoğuna nazaran devletin İnşaat ve proje denetimi altında yapıldı.
 
Burada, bizlerin can güvenliği düşünülerek alınmış bir karar olmadığı ortada. Esasında hazırlanan risk haritası, niyetin ne olduğunu ortaya koyuyor. Aynı sokak üzerindeki bahçeli ev riskli, bahçesiz ev risksiz... Hangi bilimsel veriye ve incelemeye dayanarak böyle bir karar alındığı da belirsiz" diye konuştu.
 
Haber: Dinçer Gökçe / Hürriyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Florya Şenlikköy Mahallesi'nin İmar Planı Değişti


2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilen Florya Şenlikköy Mahallesi’ndeki 34 bin 353 metrekarelik askeri alanın imar planı mahkeme tarafından iptal edildi..

 

2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek 2 kat olan imar hakkı 4 kata çıkarılan Florya Şenlikköy Mahallesi’ndeki 34 bin 353 metrekarelik askeri alanın imar planı, Bakırköy Belediyesi'nin açtığı davada, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'Nın değiştidiği imar planı iptal edilmeseydi söz konusu arazide 429 yeni konut inşa edilecekti.
 
Davaya konu olan 34 dönümlük arazi, Florya Atatürk Ormanı ve E-5 karayolunun yakınında konumlanmakta olup imar planında askeri alan fonksiyonunda bulunuyordu. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5 Mayıs 2015'te plan değişikliğine giderek askeri alan fonksiyonunu kaldırdı ve konut alanı fonksiyonu getirdi. Ayrıca plana bir cami, sosyal tesis ve park alanları da eklendi.
 
Bakırköy Belediyesi'nin söz konusu imar planı değişikliğinin iptali istemi ile açtığı davada, mahkeme, 30 Kasım 2016 tarihli kararında bilirkişi raporuna uyarak değişiklik planını iptal etti.
07-05-2013
Bu haber toplam 5001 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?