En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ekonomi 17.03.2018 08:04
Yapılandırılan Borcunu Ödemeyenler İçin İcra Kapıda

Yapılandırılan Borcunu Ödemeyenler İçin İcra Kapıda

Borç yapılandırmasında 3. taksit ödemeleri için bugün son gün.

 

Borç yapılandırmasında Haziran ve Temmuz aylarına ilişkin taksitleri süresinde tam olarak ödememiş olan borçluların bu akşama kadar 3. taksiti ödemesi gerekiyor. Üç ödemeyi de yapmayanlar her türlü icrai işlemle takip edilecek.
 
BUGÜN SON GÜN
Yeniden yapılandırmada üçüncü taksitin son ödeme tarihi bugün doluyor. Vatandaşların haklarını yitirmemeleri için bugün mesai bitimine kadar ödemelerini yapmaları gerekiyor.
 
AKŞAMA KADAR ÖDENMESİ GEREKİYOR
Mükelleflerin tercihine göre yapılandırılan borçlar, tamamı peşin ya da 6, 9, 12, 18 taksit seçeneklerinden birine göre ikişer aylık dönemler halinde ödenebiliyor. Yapılandırılan borçlarınbirinci taksitinin Haziran ayında, ikinci taksitinin Temmuz ayında, üçüncü taksitinin de bu akşama kadar ödenmesinin gerekiyor.
 
Kanunun getirmiş olduğu imkanlardan yararlanma şartlarından bir tanesi, bir takvim yılında 2 taksitten fazla taksitin ihlal edilmemiş olması. Bu nedenle bir takvim yılında ikiden fazla taksit ihlalinin yapılması halinde, 6111 sayılı kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek.
 
Haziran ve Temmuz aylarına ilişkin taksitleri süresinde tam olarak ödememiş olan borçlularınbu akşama kadar 3. taksiti süresinde ödemeleri halinde haklarını devam ettirecekler.
 
GECİKME ZAMMI DA VAR
Borçluların süresinde ödemedikleri taksitleri son taksit ayını takip eden ay sonuna kadar ödeyebilmeleri mümkün. Ancak, kanun gereği gecikilen her ay için yüzde 1.4 oranında geç ödeme zammı tahsil edilecek.
 
HACİZ GELEBİLİR
Kanundan yararlanma hakkının kaybedilmesi halinde, ödenmeyen borç tutarlarının yapılandırma öncesi haline dönüşecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu alacakların gecikme zammı da uygulanmak suretiyle 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre haciz dahil olmak üzere her türlü icrai işlemle takip edileceğini belirtmişti.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Borç Yapılandırma Fırsatı İçin Son 3 Hafta


Vergi, prim, öğrenim kredisi, trafik cezası ve su gibi borçların yapılandırılması için başlatılan süreç 3 hafta sonra sona erecek..

 

Maliye Bakanlığı  kararı ile başlatılan ve kamuya olan vergi, prim, trafik cezası, öğrenim kredisi, su gibi borçların yapılandırılmasını kapsayan tarihi fırsat 3 hafta sonra sona erecek.  Yetkililer ise gücü olanın peşin ödeme yapaak borç yükünden kurtlmasını tavsiye ederken tarihi yapılandırma fırsatını yakalayamayanların ödenmemiş borçlar nedeniyle hacizlerle karşı karşıya kalabilceğini belirtiyor.
 
31 Ekim günü mesai bitimine kadar kabul edilecek olan yapılandırma başvuruları sadece 3 hafta daha geçerli olacak. Yapılandırma fırsatından yararlananların borcunun ana faizi siliniken bunun yerine enflasyona (Yİ-ÜFE) göre güncelleme yapılıp ödenmesi gereken toplam tutardan düşülüyor. Ayrıca borcunu peşin ödemek isteyenlere de ekstra indirim yapılıyor. 6, 9, 12, 18 taksitli olarak da ödeme yapılabilen yapılandırma sürecinde 2 ayda bir ödeme yapılıyor.
 
Yargıya yansımış vergi cezalarının da silindiği yapılandırma sürecinde kesilen vergi cezaları silinirken vergi aslının da yüzde 50'si tahsil ediliyor.
 
 
30-09-2011
Bu haber toplam 9582 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?